TAK SMAKUJE HERBATA od 2006r.
wartość koszyka: 0 zł, koszt dostawy od 12 zł - do darmowej dostawy brakuje 150 zł
FINALIZUJ ZAMÓWIENIE
  gramatura cena ilość rabat wartość
koszt dostawy od 12 zł - do darmowej dostawy brakuje 150 zł
do zapłaty 0 zł
KOD RABATOWY
OK
FINALIZUJ ZAMÓWIENIE

Herbata z Yunnanu

(74 produkty)

Jesteś w: Herbaty chińskie z Yunnanu

Herbaty z Yunnanu

 

Yunnan to prowincja w południowo-zachodniej części Chin. Zajmuje obszar większy niż powierzchnia całej Polski. Yunnan jest obszarem bardzo górzystym jego średnia wysokość to blisko 2000 metrów nad poziomem morza, a w swojej północnej części przechodzi już w pasmo himalajów. Południowa część Yunnanu – na pograniczu z Birmą, Laosem i Wietnamem – jest kolebką herbaty. Według danych z roku 2018, w Yunnanie produkuje się najwięcej herbaty ze wszystkich chińskich prowincji! Yunnan słynie przede wszystkim z herbaty pu-erh i herbaty czarnej, ale produkuje się tam także dużo herbaty zielonej i białej.
W zdecydowanej większości herbaty yunnańskie wytwarzane z wielkolistnej odmiany krzewu herbacianego.


 

Czarna herbata Yunnan


Polskim konsumentom nazwa Yunnan kojarzy się przede wszystkim z herbatą czarną, która była popularna w naszym kraju już w czasach PRL. Czarna herbata Yunnan ma w aromacie i smaku nuty słodowe, kakaowe, kwiatowe i czasem rustykalne, skórzaste oraz dymne. To dosyć intensywne, ale jednocześnie gładkie herbaty o przyjemnej strukturze naparu i pięknej czerwonej barwie. Szczególnie cenione są herbaty typu golden tips lub golden buds, a po chińsku nazywane jin ya, odznaczające się dużą zawartością młodych, złocistych pąków herbaty. Ponieważ czarne herbaty yunnańskie wytwarzane są z odmiany wielkolistnej, pąki są w niej szczególnie wyraźnie zaznaczone. Czarna herbata yunnan jest spotykana pod nazwą Dianhong 滇红 – Dian to dawna nazwa Yunnanu, a hong oznacza po chińsku kolor czerwony. Przypominamy, że w Chinach nasze czarne herbaty nazywane są czerwonymi. 
Produkcja czarnej herbaty w Yunnanie nie ma długiej historii, bo rozpoczęła się dopiero w latach 40. XX wieku. 

Polecane czarne herbaty yunnan:
Yunnan Złoty
Wild Yunnan Moonlight Organic

Yunnan Golden Silk

 

Herbata pu-erh


Pu-erh jest zdecydowanie najważniejszym produktem herbacianym Yunnanu. Z definicji pu-erh może pochodzić tylko z Yunnanu. W Polsce pu-erh można często znaleźć pod błędną nazwą – herbata czerwona. 
Pu-erh występuje w dwóch odmiana, sheng (surowy) i shu (dojrzały). Surowy pu-erh jest bardziej tradycyjny i jest to herbata swobodnie dojrzewająca wraz z czasem leżakowania. Pu-erh shu jest lepiej znany polskim konsumentom. To herbata o charakterystycznym ziemistym aromacie i bardzo ciemnej barwie. Tradycyjnym sposobem pakowania herbaty pu-erh są liście sprasowane w formę „ciastka” lub „cegiełki”.


 

Zielona herbata z Yunnanu


Zielona herbata yunnan ma zazwyczaj wyrazisty smak i jest bardzo pobudzająca. Świeże zielone herbaty yunnańskie trafiają na rynek jako pierwsze z herbat wiosennych. Co roku wielu naszych klientów z niecierpliwością wyczekuje pojawienia się pierwszej świeżej zielonej herbaty Yunnan Zao Chun. Yunnan Zielona i Bi Hong Green to natomiast jedne z popularniejszych codziennych herbat zielonych w naszym sklepie. 


 

Biała herbata z Yunnanu


Chociaż Yunnan nie jest regionem tradycyjnej produkcji herbat białych, to jednak wytworzył dwa unikalne gatunki herbaty białej. Ya Bao to bardzo nietypowa herbata wytwarzana z pąków spoczynkowych wielu podgatunków krzewów wielkolistnej herbaty. Ich kształt, aromat i smak jest nie do pomylenia z niczym innym. Bardzo delikatna, praktycznie nie da się zaparzyć jej źle, a przy tym wyjątkowo aromatyczna. „Moonlight” (Yue Guang Bai) to bardziej typowa herbata biała, ale również o niepowtarzalnym charakterze. Daje ciemniejszy napar niż większość herbat białych, a jej smak jest stosunkowo intensywny – typowo yunnański. 


 

Inne herbaty z Yunnanu


Niejednokrotnie bardzo pozytywnie zaskakiwały nas produkowane w Yunnanie herbaty oolong. Nic dziwnego, bo w końcu wysokogórski mikroklimat bardzo dobrze służy temu rodzajowi herbat. W Yunnanie powstaje też lokalny typ herbaty żółtej – chociaż nie ma ona dużo wspólnego z tradycyjną herbatą żółtą, to niewątpliwie jest warta uwagi. Możecie się o tym przekonać próbując herbaty Golden Dragon