TAK SMAKUJE HERBATA od 2006r.
wartość koszyka: 0 zł, dostawa od 12 zł, do darmowej dostawy brakuje 150 zł
FINALIZUJ ZAMÓWIENIE
  gramatura cena ilość wartość rabat
dostawa od 12 zł, do darmowej dostawy brakuje 150 zł
do zapłaty 0 zł
KOD RABATOWY
OK
FINALIZUJ ZAMÓWIENIE

Herbaty z bergamotką – Earl Grey

(7 produktów)

Jesteś w: Herbata z bergamotką

 

Herbata Earl Grey. Co to jest? 


Herbata Earl Grey to herbata z dodatkiem olejku bergamotowego, otrzymywanego z pomarańczy bergamoty (Citrus bergamium), popularnie zwanej bergamotką. To gorzki, ale bardzo aromatyczny owoc cytrusowy, uprawiany głównie we Włoszech. Olejek bergamotowy nadaje herbacie Earl Grey charakterystyczny, intensywny zapach, a także łagodzi cierpkość i gorycz herbaty – tak samo jak dodanie do herbaty soku z cytryny. Earl Grey jest uwielbiany przede wszystkim za smak i zapach, ale zawarty w nim olejek bergamotowy wnosi do herbaty także nowe właściwości dla zdrowia i kondycji umysłowej. Olejek bergamotowy dodawany jest najczęściej do herbat czarnych, a najpopularniejszą bazą herbat Earl Grey są czarne herbaty cejlońskie, czyli ze Sri Lanki.


 

Bergamotka – właściwości


Właściwości olejku bergamotowego są szczególnie chętnie wykorzystywane w aromaterapii. Aromat bergamotki działa kojąco, relaksuje i redukuje stres. Picie herbaty Earl Grey także może mieć wpływ na poprawę nastroju. Olejek bergamotowy pomaga utrzymać odpowiedni poziom cukru we krwi i wspomaga odporność organizmu. W małym stopniu może także przyspieszać proces przemiany materii. Ponadto olejek z bergamotki ma właściwości antyseptyczne przeciwskurczowe i przeciwbólowe.


 

Skąd wzięła się nazwa Earl Grey?


Herbata Earl Grey została tak nazwana na cześć hrabi (earla) Charlesa Greya, premiera Wielkiej Brytanii w latach 1830-1834. Ale czym hrabia Grey zasłużył sobie, żeby herbacie nadano nazwę na jego cześć? Co do tego nie ma pewnych informacji, a jedynie hipotezy i domysły. Pierwsza wersja historii mówi, że Charles Grey otrzymał tę herbatę od chińskiego producenta herbaty. Miało to być podziękowanie za to, że członek służby hrabiego Greya uratował życie syna tego chińskiego producenta. Historia co najmniej wątpliwa, bo Charles Grey nigdy nie był w Chinach, więc prawdopodobnie nie było tam też nikogo z jego służby. Druga hipoteza jest taka, że herbatę z olejkiem bergamotowym skomponowano specjalnie dla hrabiego Greya, aby pasowała do wody w jego posiadłości w Northumberland. To prawdopodobne, bo tak jak sok cytrynowy, olejek z bergamotki zapobiega w herbacie tworzenia się osadu w przypadku wysokozmineralizowanej wody. 
Trzecia możliwość jest taka, że zakupiona przez Charlesa Greya herbata była transportowana okrętami wraz z bergamotkami i przeszła ich zapachem. 

Warto też wspomnieć o herbacie Lady Grey, rzekomo nazwanej na cześć żony Charlesa Greya. Ta nazwa, jak i sama herbata, powstała jednak dopiero w latach 90. XX wieku, stworzona przez angielską firmę Twinings. Herbata Lady Grey została skomponowana na potrzeby rynku skandynawskiego, gdzie Earl Grey sprzedawał się słabiej niż w innych krajach. Stworzono więc herbatę Earl Grey, ale z dodatkiem skórki cytrynowej i pomarańczowej.


 

Herbaty Earl Grey w Eherbata.pl


W naszym sklepie oferujemy kilka herbat typu Earl Grey. To jedne z najpopularniejszych produktów w naszym sklepie, a każdy z nich ma rzeszę wielbicieli. Najpopularniejszy z nich jest klasyczny Ceylon Earl Grey, czarna herbata cejlońska intensywnie aromatyzowana olejkiem bergamotowym. Doceniana tym bardziej, im bardziej ktoś lubi zapach bergamotki i intensywny napar. Dla osób szukających klasycznego Earl Greya, który jest bardziej delikatny, polecamy herbatę Earl Grey Royal, skomponowaną na bazie chińskiej herbaty Keemun.  Niezwykle popularne są herbaty Earl Grey z kwiatowymi dodatkami: Earl Grey Imperial z jaśminem oraz Earl Grey z bławatkiem. Mamy też oczywiście wspomnianą wcześniej Lady Grey!