TAK SMAKUJE HERBATA od 2006r.
wartość koszyka: 0 zł, koszt dostawy od 12 zł - do darmowej dostawy brakuje 150 zł
FINALIZUJ ZAMÓWIENIE
  gramatura cena ilość rabat wartość
koszt dostawy od 12 zł - do darmowej dostawy brakuje 150 zł
do zapłaty 0 zł
KOD RABATOWY
OK
FINALIZUJ ZAMÓWIENIE

Herbaty z bergamotką – Earl Grey

(7 produktów)

Jesteś w: Herbata z bergamotką; Earl Grey

 

 

Co to jest Earl Grey? 

Herbata Earl Grey to mieszanka herbaty z dodatkiem olejku bergamotowego, otrzymywanego z pomarańczy bergamoty (Citrus bergamium), popularnie zwanej bergamotką. To gorzki, ale bardzo aromatyczny owoc cytrusowy, uprawiany głównie we Włoszech. Olejek bergamotowy nadaje herbacie Earl Grey charakterystyczny, intensywny zapach, a także łagodzi cierpkość i gorycz herbaty.  Najpopularniejszą bazą herbat Earl Grey są czarne herbaty cejlońskie, czyli ze Sri Lanki.
 

Jakie właściwości ma herbata Earl Grey? 

Herbata Earl Grey ma właściwości kojące i relaksujące, dzięki aromatowi bergamotki. Olejek ten może pomóc w utrzymaniu prawidłowego poziomu cukru we krwi oraz poprawić odporność organizmu. Ponadto ma działanie przeciwbólowe i przeciwskurczowe.
 

Skąd wzięła się nazwa Earl Grey?

Historia herbaty Earl Grey sięga XIX wieku i związana jest z postacią hrabiego (earla) Charlesa Greya, brytyjskiego premiera i arystokraty. Istnieje wiele legend i hipotez na temat powstania tej wyjątkowej herbaty, ale żadna z nich nie została potwierdzona jako fakt historyczny. Niemniej jednak, kilka ciekawych historii przekazywanych jest jako możliwe pochodzenie nazwy i smaku herbaty Earl Grey.
 

Pierwsza z hipotez mówi, że hrabia Grey otrzymał herbatę z dodatkiem olejku bergamotowego jako podarunek od chińskiego producenta herbaty. Miało to być wyrazem wdzięczności za uratowanie życia syna tego producenta przez jednego z pracowników hrabiego Greya. Jednakże, ta historia jest uznawana za mało prawdopodobną, ponieważ brak jest dowodów na to, że hrabia Grey kiedykolwiek odwiedził Chiny.
 

Druga hipoteza sugeruje, że herbatę Earl Grey skomponowano specjalnie dla hrabiego Greya, aby pasowała do jakości wody na jego posiadłości w Northumberland. Dodatek olejku bergamotowego miał zapobiegać tworzeniu się osadu w herbacie w przypadku używania twardej wody.
 

Trzecia możliwość mówi o przypadkowym aromatyzowaniu herbaty bergamotką podczas transportu. Zakupiona przez hrabiego Grey herbata mogła być transportowana razem z owocami bergamotki na statkach, co sprawiło, że herbata nabrała ich zapachu.
 

Warto też wspomnieć o herbacie Lady Grey, rzekomo nazwanej na cześć żony Charlesa Greya. Ta nazwa, jak i sama herbata, powstała jednak dopiero w latach 90. XX wieku, stworzona przez angielską firmę Twinings. Herbata Lady Grey została skomponowana na potrzeby rynku skandynawskiego, gdzie Earl Grey sprzedawał się słabiej niż w innych krajach. Stworzono więc herbatę Earl Grey, ale z dodatkiem skórki cytrynowej i pomarańczowej.
 

Herbaty Earl Grey w sklepie eherbata.pl

W naszym sklepie oferujemy kilka herbat typu Earl Grey. 
Najpopularniejszy z nich jest klasyczny Ceylon Earl Grey, czarna herbata cejlońska intensywnie aromatyzowana olejkiem bergamotowym. 
Dla osób szukających delikatniejszych smaków, polecamy herbatę Earl Grey Royal, skomponowaną na bazie chińskiej herbaty Keemun.
Niezwykle popularne są herbaty Earl Grey z kwiatowymi dodatkami: Earl Grey Imperial z jaśminem oraz Earl Grey z bławatkiem.
Mamy też oczywiście wspomnianą wcześniej Lady Grey!