TAK SMAKUJE HERBATA od 2006r.
wartość koszyka: 0 zł, koszt dostawy od 12 zł - do darmowej dostawy brakuje 150 zł
FINALIZUJ ZAMÓWIENIE
  gramatura cena ilość rabat wartość
koszt dostawy od 12 zł - do darmowej dostawy brakuje 150 zł
do zapłaty 0 zł
KOD RABATOWY
OK
FINALIZUJ ZAMÓWIENIE

herbata bezkofeinowa

(44 produkty)

Jesteś w: Herbaty bezkofeinowe

 

Herbaty i zioła bez kofeiny 

 

„Herbata bezkofeinowa” to w pewnym sensie oksymoron, bo krzew herbaciany w naturze zawsze wytwarza kofeinę (czasem nazywaną też teiną). Wyjątkiem są nieliczne dzikie odmiany herbaty. Co prawda technologia produkcji herbaty bezkofeinowej została opracowana już dawno i ciągle jest ulepszana, to w naszej opinii taka herbata razem z kofeiną zawsze traci sporo na jakości. Dlatego też nie mamy w naszej ofercie żadnej herbaty dekofeinizowanej, czyli herbaty bez teiny. W zamian za to oferujemy szeroki asortyment herbat owocowych i ziół, które nie zawierają kofeiny oraz innych substancji pobudzających. 


 

 

Rooibos, czyli „czerwona herbata” bez kofeiny

Najpopularniejszą bezkofeinową alternatywą dla herbaty jest rooibos, czyli południowoafrykański czerwonokrzew. Napar z rooibosa jest delikatny, słodkawy, o miodowym aromacie, przez co zyskał wielu fanów, którzy bardziej cenią go za smak, niż za właściwości prozdrowotne. Rooibos jest też jednym z naszych ulubionych ciepłych napojów. Oprócz czystego rooibosa, w naszym sklepie oferujemy wiele rooibosów ze smacznymi dodatkami, które mogą urozmaicać jego smak.. Rooibos jest delikatny dla żołądka, ma działanie antyalergiczne i lekkie właściwości antydepresyjne – czy można go nie lubić? Polecamy także honeybush (miodokrzew). To inna roślina z RPA, zbliżona smakiem i charakterem do rooibosa. 


 

 

Owocowe herbaty bez kofeiny

Owocowe napary, chociaż nie są sporządzane z liści, łodyżek czy kwiatów krzewu herbacianego, często nazywane są w Polsce herbatami. Owocowe herbatki zazwyczaj nie mają kofeiny – o ile tylko w składzie nie ma dodatku liści herbaty, yerba mate lub guarany. Dzięki niemal nieskończonym możliwościom łączenia składników, herbatki owocowe są bardzo różnorodne. To dobry wybór na wieczór, kiedy nie chcemy przyjmować kofeiny przed snem. Bezkofeinowe herbatki owocowe polecamy również dla dzieci, jako pyszną i zdrowszą alternatywę słodzonych napojów. 


 

 

Zioła bez kofeiny

Zdecydowana większość ziół nie zawiera kofeiny: wyjątkami są południowoamerykańskie zioła jak guarana, guayusa i yerba mate, a także yaupon i dahoon, rosnące w Ameryce Północnej. Kofeinę zawiera oczywiście też kawa i kakao.

Niektóre zioła mają działanie wręcz odwrotne do kofeiny – uspokajające i wyciszające. Natura daje nam bogactwo naturalnych składników, które możemy dobierać zgodnie z potrzebą chwili. Rano bardzo pobudzająca yerba mate, a wieczorem – bezkofeinowe i relaksujące zioła jak damiana czy melisa


 

 

Herbaty o niskiej zawartości kofeiny

Jak już napisano, herbata z krzewu herbacianego zawiera kofeinę. Niektóre szczepy krzewu herbacianego zawierają tej kofeiny mniej, tak jak niektóre konkretne gatunki herbaty. Będą one świetnym wyborem dla tych, którzy chcą tylko ograniczyć przyjmowanie kofeiny. Mogą też sprawdzać się jako herbaty na wieczór, które nie pobudzą nas przed snem. Doskonałym przykładem takiej herbaty jest japońska prażona herbata hojicha. To herbata wytwarzana najczęściej z łodyżek krzewu, w których wytwarza się mniej kofeiny. Do tego, jeśli jest to hojicha mocno prażona, to jej zawartość kofeiny może się jeszcze zmniejszyć. Kukicha to natomiast zielona herbata łodyżkowa, które nie jest prażona, ale również ma mniej kofeiny niż standardowa herbata zielona liściasta. Nieco obniżoną zawartość kofeiny mają również herbaty oolong, szczególnie te, które są palone na węglu drzewnym. Niższa zawartość kofeiny w oolongach jest spowodowana głównie tym, że ten typ herbat wytwarza się z większych, bardziej dojrzałych liści. Ponieważ dojrzewają na krzewach dłużej, koncentracja kofeiny w ich liściach jest mniejsza. 

Niektóre dzikie odmiany krzewów  herbacianych mają niską zawartość kofeiny, lub nawet nie mają jej wcale. Znaną bezkofeinową odmianą herbaty jest tak zwana „herbata kakaowa” (Camellia ptilophylla), czyli kekecha, występująca dziko w chińskiej prowincji Guangdong, obecnie uprawiana już komercyjnie. W prowincjach Yunnan i Guizhou rośnie bezkofeinowa Camellia crassicolumna. Na pograniczu Yunnanu i Birmy, oraz w samej Birmie, znajdziemy Camellia irrawadiensis. Niedawno także w prowincji Fujian odkryto herbatę bez kofeiny – hongyacha, czyli „herbata o czerwonych pąkach”, ale nie jest ona jeszcze dostępna na rynku komercyjnie. Dziką odmianą herbaty o obniżonej zawartości kofeiny jest też yunnańska Camellia taliensis (dalicha).

Uwaga! Trzeba zauważyć, że na zawartość kofeiny w herbacie wpływ ma tak wiele czynników, że nawet mając dokładne dane o jej pochodzeniu, kultywarze, standardzie zbioru i obróbce, nie da się oszacować rzeczywistej zawartości kofeiny bez poddania każdej próbki analizie chemicznej. 

Należy pamiętać, że teiną nazywamy potocznie kofeinę pochodzącą z liści herbaty, jednak jest to dokładnie ten sam związek chemiczny.  Z tego też względu staramy się pojęcia teiny nie używać. Jeśli zatem szukasz herbaty bez teiny, tak naprawdę szukasz herbaty bez kofeiny, z tym że  liści prawdziwej herbaty pozbawionej zupełnie kofeiny nie ma.