TAK SMAKUJE HERBATA od 2006r.
wartość koszyka: 0 zł, koszt dostawy od 12 zł - do darmowej dostawy brakuje 150 zł
FINALIZUJ ZAMÓWIENIE
  gramatura cena ilość rabat wartość
koszt dostawy od 12 zł - do darmowej dostawy brakuje 150 zł
do zapłaty 0 zł
KOD RABATOWY
OK
FINALIZUJ ZAMÓWIENIE

herbaty pobudzające

(122 produkty)
jesteś w herbatach pobudzających
 

Pobudzające herbaty i zioła

 
Wśród wielu efektów, jakie herbata wywiera na nasz organizm, pobudzenie jest najbardziej oczywistym i najbardziej odczuwalnym. Prawie wszystkie herbaty wytwarzane z krzewu herbacianego zawierają kofeinę, nazywaną też czasem teiną. Nie wszystkie herbaty pobudzają jednak tak samo, bo zawartość kofeiny w zależności od szczepu krzewu herbacianego, terminu zbioru, sposobu uprawy, a nawet pogody, może się wahać w dużym stopniu. Słynne ze swoich pobudzających są także yerba mate (ostrokrzew paragwajski) i guarana. 


Herbata zamiast kawy

Za pobudzające działanie herbaty odpowiada ta sama substancja, co w kawie – kofeina. Dlaczego więc nie zastąpić kawy herbatą, przynajmniej od czasu do czasu? Ci, którzy lubią cięższy, intensywny smak kawy, chętniej sięgną pewnie po mocne herbaty czarne – indyjskie z Assamu lub chińskie z Yunnanu. Te herbaty wytwarzane są z wielkolistnej odmiany krzewu herbacianego (Camellia sinensis var. assamica), który naturalnie produkuje więcej kofeiny, niż odmiana drobnolistna herbaty (Camellia sinensis var. sinensis). Z tego samego powodu kawoszom może przypaść do gustu dojrzała, ciemna herbata pu-erh – także ona pochodzi z Yunnanu, gdzie rosną wielkolistne krzewy herbaciane. Jeśli preferujecie herbaty zielone, to najlepszym wyborem dla pobudzenia są japońskie herbaty gyokuro, kabusecha i sencha. Dla tych, którzy piją kawę z mlekiem, polecamy herbatę matcha, wspaniałą w wersji „matcha latte”.
 

Matcha – lepsza od kawy?

Matcha (czytane maćcia) to najbardziej pobudzająca z herbat. Na jej mocne właściwości pobudzające wpływa przede wszystkim duża zawartość kofeiny. Uzyskiwana jest ona przez zacienianie liści przez około 20 dni przed zbiorem – to zmusza liście do znacznie intensywniejszej produkcji kofeiny. Ale nie to jest w herbacie matcha najważniejsze! To herbata w proszku, którą przygotujemy poprzez wykonanie zawiesiny. Pijąc taką zawiesinę przyjmujemy całą kofeinę zawartą w liściach. W przypadku parzenia herbaty liściastej jest to niemożliwe, a ekstrakcja kofeiny z liści do naparu nigdy nie jest stuprocentowa. Matcha może być pita (oraz jedzona!) na wiele sposobów. Tradycyjnie z samą ciepłą wodą, z zimną wodą, jako matcha latte z ciepłym mlekiem lub matcha frappe z lodem i zimnym mlekiem, z sokami, z jogurtami, a także dodawana do wypieków, naleśników i wielu innych potraw. 
Zapraszamy do zapoznania się z bogatą ofertą herbat matcha w naszym sklepie. 

 

Pobudza, ale nie rozdrażnia – unikalne właściwości herbaty

W wielu miejscach można przeczytać, że kofeina w herbacie działa inaczej, niż ta w kawie. Jest to nieprawda. Kofeina działa dokładnie tak samo. Ale herbata jako całość pobudza inaczej niż kawa – to prawda. Herbata pobudza inaczej ze względu na zawartość L-teaniny, aminokwasu rzadko występującego w naturze. L-teaninę można znaleźć tylko w herbacie, guayusie i w podgrzybkach. L-teanina wpływa na mózg zwiększając zdolność do koncentracji i wyciszenia, łagodzi niepokój i lęk, a w dłuższej perspektywie czasowej polepsza jakość snu i redukuje stres. 
 

Yerba mate – słynny zamiennik kawy

Mate to napar z liści i łodyżek ostrokrzewu paragwajskiego. To roślina o bardzo wysokiej zawartości kofeiny, popularna w Ameryce Południowej i tam też rosnąca. Yerba mate jest bardzo pobudzająca! Przy pierwszym kontakcie może wręcz zaskakiwać. Tradycyjnie yerba mate jest parzona z użyciem bardzo dużej ilości suszu, który zalewany jest wielokrotnie. Jedna porcja yerba mate starcza na większą część dnia, kofeina wydziela się z niej stopniowo, dając nam stały poziom pobudzenia, bez nagłego „kopa” i następującego po nim spadku energii jak w przypadku kawy. 
 

Nie tylko herbaty – zioła na pobudzenie

Oprócz herbat i yerba mate, także niektóre zioła mają właściwości pobudzające. Na pierwszy plan wysuwa się guarana, roślina o najwyższej zawartości kofeiny w naturze w przeliczeniu na każdy gram produktu. Guaranę można dodać do wielu napojów, a także do jogurtów i owsianek. Jeśli yerba mate nie jest dla Was wystarczająco mocno pobudzająca, to także do niej możecie dodać guarany. Inne zioła mogą pobudzać w zupełnie inny sposób niż kofeina. Często jest to efekt psychologiczny, tak jak dla niektórych ludzi pobudzający jest sam aromat kawy, tak podobnie działać mogą na przykład zioła o intensywnym i świeżym aromacie. Na przykład gojnik lub werbena cytrynowa. 

Zawsze należy pamiętać, że efekt pobudzający w największym stopniu zależy od naszych osobistych predyspozycji. Nie na każdego kofeina działa tak samo!