TAK SMAKUJE HERBATA od 2006r.
wartość koszyka: 0 zł, koszt dostawy od 12 zł - do darmowej dostawy brakuje 150 zł
FINALIZUJ ZAMÓWIENIE
  gramatura cena ilość rabat wartość
koszt dostawy od 12 zł - do darmowej dostawy brakuje 150 zł
do zapłaty 0 zł
KOD RABATOWY
OK
FINALIZUJ ZAMÓWIENIE

herbata antydepresyjna

(17 produktów)

Jesteś w: Herbaty antydepresyjne

 

Herbaty na depresję

 

Osoby cierpiące na depresję przede wszystkim muszą uzyskać profesjonalną pomoc medyczną. Nie zapominajmy, że depresja jest chorobą, z którą trzeba walczyć jak z każdą inną. Bardzo istotne jest również wsparcie rodziny i przyjaciół. Według danych WHO na depresję cierpi 10-25% kobiet i 5-12% mężczyzn – nie jesteście więc sami i wiele osób szuka pomocy przy depresji, często z powodzeniem. Ważnym krokiem w leczeniu depresji jest już samo uświadomienie sobie problemu i aktywne dążenie do rozwiązania go. Zioła czy herbaty mogą wspomagać leczenie depresji klinicznej, zapobiegać jej, lub dosyć skutecznie pomagać w lekkich stanach depresyjnych i spadkach nastroju. Powszechnie wiadome jest, że współczesna medycyna sięga do naturalnych składników w poszukiwaniu coraz lepszych sposobów na walkę z depresją. Wiele ziół zawiera substancje, które mogą pozytywnie wpływać na kondycję mózgu i psychikę – wiele z tych ziół można znaleźć w naszym sklepie. Niezależnie od tego, jaki ma się cel w spożywaniu ziół, warto stawiać na dobrą jakość. Jest ona gwarantem nie tylko odpowiedniego działania, ale także smaku. W eherbata.pl wierzymy, że zdrowe i smaczne wcale się nie wyklucza! 


 

 

Delikatne herbatki na depresję

Okazuje się, że w poszukiwaniu ziół o działaniu antydepresyjnym nie trzeba szukać daleko.
Melisa lekarska, zioło rosnące w naszym klimacie i chętnie stosowane już w medycynie ludowej, znana jest ze swoich właściwości uspokajających, ale w dłuższej perspektywie czasowej może też łagodzić stany depresyjne. Melisa pozytywnie wpływa też na zdolność koncentracji, która przy depresji może być zaburzona, oraz nieznacznie podnosi zdolności poznawcze. Melisa ma łagodne działanie, co jest zarówno jej wadą, jak i zaletą, bo może ją pić każdy, także kobiety w ciąży.
Kolejną rośliną o łagodnym działaniu antydepresyjnym jest kwiat jaśminu, który również można spotkać w Polsce. Pomaga on także przy problemach z zasypianiem, będących czasem jednym z objawów depresji.
Ginkgo Biloba (Miłorząb japoński) ma ogólny, dobrze udokumentowany wpływ na pracę mózgu, w tym lekkie działanie antydepresyjne. Tak jak melisa , miłorząb dobrze wpływa na koncentrację.
Ostatnio często stosowaną „herbatą” na depresję jest również napar z kwiatów Klitorii ternateńskiej, częściej spotykany pod nazwą Butterfly Pea Tea. Jest ona zalecana dla osób narażonych na duży stres – ma również działanie relaksujące, wpływając nie tylko na pracę mózgu, ale też rozluźniając mięśnie gładkie. 


 

 

Najlepsze zioła na depresję

Osoby szukające ziół o intensywniejszym działaniu również mają w czym wybierać. Ashwagandha (Withania somnifera) zyskała w ostatnim czasie znaczną popularność. Glikowitanolidy w niej zawarte wykorzystuje się w przemyśle farmaceutycznym. Ashwagandha łagodzi wiele zaburzeń układu nerwowego – nadpobudliwość, fobie, nerwice, a także depresje i zaburzenia dwubiegunowe. Korzeń Ashwagandhy reguluje też pracę układu hormonalnego.

Kolejny korzeń wykorzystywany we współczesnej medycynie, Różeniec górski (Rhodiola rosea), czyli korzeń arktyczny. Różeniec ma niezwykle bogaty skład chemiczny – można w nim znaleźć flawonoidy, katechiny, fenolokwasy, fitosterole i fenylopropanoidy. Chociaż jego działanie antydepresyjne nie jest tak mocne jak konwencjonalnych antydepresantów, to może być stosowany jako środek wspomagający przy leczeniu depresji. Wykazano, że może łagodzić negatywne skutki uboczne antydepresantów. 
Werbena cytrynowa wykazała działanie antydepresyjne w kontrolowanych testach laboratoryjnych, a oprócz tego relaksuje i uspokaja. Poleca się ją więc także przy stanach lękowych. Jest przy tym bardzo smaczna!
Podobnie jak werbena, skuteczne właściwości przeciwdepresyjne i relaksujące ma Damiana (Turnera diffusa). Z liści damiany można przygotować herbatkę (napar), lub sporządzić nalewkę.


 

 

„Czerwona herbata” na depresję

Lekkie działanie antydepresyjne wykazuje też rooibos (Aspalathus linearis), nazywany czasem w Polsce herbatą czerwoną, chociaż nie powstaje z liści krzewu herbacianego, lecz zupełnie innej rośliny – czerwonokrzewu. Rooibos zawiera szafranal, który ma dobrze udokumentowane działanie antydepresyjne, ale testy kliniczne prowadzące do jego zastosowania w medycynie nadal trwają. Rooibos nie jest jednak jedynym źródłem szafranalu w naturze. Nazwa ta pochodzi oczywiście od szafranu, w którym została odkryta po raz pierwszy. Szafranal znajdziemy również w żeń-szeniu syberyjskim (Eletherococcus), owoce goji, czy… w liściach Camellii sinensis, czyli naszej ukochanej herbaty! 


 

 

Klasyczne herbaty – antydepresyjne właściwości

Również klasyczna herbata z krzewu Camellia sinensis i Camellia sinensis var. assamica przejawia lekkie działanie antydepresyjne, ze względu na zawartość wyżej wspomnianego szafranalu, a przede dzięki L-teaninie, jednej z najważniejszych i najbardziej unikalnych substancji w herbacie. Herbata zawiera też kwas gamma-aminomasłowy (GABA), który czasem jest przywoływany jako pożyteczny w leczeniu depresji, ale póki co nie ma naukowych dowodów na działanie GABA zawartego w herbacie. 
Nie polecamy herbaty jako środka antydepresyjnego. Uważamy za to, że chwila wyciszenia i relaksu przy dobrej herbacie, a także medytacyjna powtarzalność rytuału parzenia herbaty liściastej może mieć większy wpływ na zdrowie psychiczne, niż sam chemiczny skład herbaty.