Herbata na alergię | Zioła na alergię
(30 produktów)Jesteś w: Herbaty antyalergiczne
Herbaty i zioła na alergię
W naszej ofercie znajdziecie wiele ziół i herbat, które przychodzą z pomocą alergikom. W naturze występuje wiele roślin, które zawierają substancje o właściwościach antyhistaminowych. Warto czasem sięgnąć po naturalne rozwiązania łagodzące alergie, tym bardziej że często również świetnie smakują! Wśród antyalergicznych ziół można znaleźć zarówno takie, które pije się profilaktycznie, jak i takie, które pomagają radzić sobie z objawami alergii, gdy te już się pojawią.
Rooibos – „czerwona herbata” na alergie
Najbardziej znaną herbatką o właściwościach antyhistaminowych jest rooibos, czyli czerwonokrzew południowoafrykański (Aspalathus linearis). Za przeciwalergiczne działanie rooibosa odpowiadają dwa flawonoidy – kwercetyna i rutyna. Szczególnie ten pierwszy, kwercetyna, znany jest z łagodzenia takich objawów alergii jak katar czy pieczenie oczu. W naszym sklepie rooibos można znaleźć w klasycznej czerwonej wersji, jak również w zielonej, czyli nieutlenionej. Rooibos ma bardzo przyjemny smak bez żadnych dodatków, ale dla tych, którzy chcieliby ten smak wzbogacić, mamy liczne rooibosy z dodatkami. Podobne właściwości ma też honeybush, inna południowoafrykańska roślina, zbliżona do rooibosa.
Klasyczne herbaty również są dobre dla alergików
Wspomnianą powyżej kwercetynę zawierają także tradycyjne herbaty z krzewu herbacianego Camellia sinensis. Jednak nie wszystkie – zawartość i stężenie kwercetyny w herbacie w dużej mierze zależy od sposobu jej obróbki. Dlatego alergicy powinni zwrócić szczególną uwagę na herbaty czarne, dojrzałe herbaty pu-erh oraz leżakowane herbaty oolong.
Zielona herbata na alergię
Jest jednak jedna herbata zielona, która przeciwdziała alergiom lepiej, niż jakakolwiek inna. Mowa o japońskiej herbacie wytwarzanej ze szczepu benifūki. Zielona benifūki jest najlepsza na alergie, bo zawiera największe stężenie metylowanych katechin ze wszystkich szczepów japońskiej herbaty. Dla porównania, najpopularniejszy szczep yabukita nie ma ich wcale. Metylowane katechiny mają działanie antyhistaminowe, przez co blokują symptomy alergii. Metylowane katechiny tracą jednak swoje właściwości, kiedy liście przetworzone są jako herbata czarna. Dlatego chociaż benifūki najlepiej nadaje się na herbatę czarną, często wytwarza się z tego szczepu także herbatę zieloną. Najepszy efekt antyalergiczny uzyskuje się przez gotowanie liści. A skoro już mówimy o herbatach japońskich, to wspomnijmy też o niszowej Awa Bancha, fermentowanej herbacie, która również wykazuje działanie antyalergiczne.
Zioła w walce z alergią
Wiele powszechnie spotykanych ziół również może nam pomóc w łagodzeniu objawów alergicznych. Szczególnie polecamy konopię siewną, czystek i werbenę cytrynową. Lista przeciwalergicznych ziół jest jednak dłuższa: melisa, trawa cytrynowa, ginkgo biloba, a nawet pospolity rumianek w pewnym stopniu mogą zmniejszać dokuczliwość alergii. Podobnie kory drzew z Ameryki Południowej: lapacho i vilcacora.