TAK SMAKUJE HERBATA od 2006r.
wartość koszyka: 0 zł, koszt dostawy od 12 zł - do darmowej dostawy brakuje 150 zł
FINALIZUJ ZAMÓWIENIE
  gramatura cena ilość rabat wartość
koszt dostawy od 12 zł - do darmowej dostawy brakuje 150 zł
do zapłaty 0 zł
KOD RABATOWY
OK
FINALIZUJ ZAMÓWIENIE

   eherbata.pl - sklep z herbatą liściastą

   (8 produktów)
   powrót do listy artykułów

   Shincha – sezonowa świeża herbata japońska


   Shincha, dosłownie „nowa herbata” to sezonowa nazwa herbat japońskich używana krótko po zbiorach, aby odróżnić ją od herbaty z poprzedniego roku. Zawsze jest to herbata z pierwszego zbioru wiosennego, czyli ichibancha. Chociaż słowo shincha może się odnosić do wszystkich gatunków herbaty i japońscy wielbiciele herbat indyjskich określają tym mianem nawet darjeeling first flush, to zazwyczaj słysząc  shincha mamy do czynienia z herbatą gatunku sencha. W tym kontekście nazwa shincha używana jest w Japonii przez kilka tygodni po nowych zbiorach, najczęściej w kwietniu, maju i czerwcu. W Polsce, ponieważ shincha dociera do nas z pewnym opóźnieniem, naturalnym jest używanie tego terminu przez nieco dłuższy czas, ale nie powinien być on używany cały rok, bo nie jest nazwą gatunku herbaty, a jedynie sezonową nazwą handlową. 
    

   Jak smakuje shincha?

    

   Shincha ma w sobie przede wszystkim niezrównaną świeżość, głównie dzięki substancji o nazwie cis-3-Heksen-1-ol, potocznie nazywanej „alkoholem liściowym”. Niestety alkohol liściowy szybko ulega degradacji – shincha, chociaż nie jest osobnym gatunkiem, ma więc swój unikalny smak, którego nie znajdziemy na przykład w herbacie sencha zakupionej we wrześniu. Poza tym shincha oferuje wszystkie smaki, jakie znane nam są z herbat sencha – morskie, umami, owocowe, ziołowe, kukurydziane i wiele, wiele innych, w zależności od regionu pochodzenia, kultywaru i sposobu obróbki. 
    

   Czym różnią się od siebie poszczególne herbaty shincha?

   Shincha dostępne są w wielkim wachlarzu regionów pochodzenia, kultywarów i stylów uprawy i obróbki, a każdy z tych czynników w dużym stopniu wpływa na finalny aromat i smak herbaty. Japo pierwsze pojawiają się na rynku herbaty z południa Japonii – z małych południowych wysp lub z prefektury Kagoshima. Niektóre są dostępne już na początku kwietnia. Na herbaty z tak tradycyjnych regionów produkcji jak Uji czy Shizuoka trzeba poczekać co najmniej do końca kwietnia. Między herbatami z poszczególnych regionów występują różnice wynikające z innego mikroklimatu, oraz innej gleby. Termin zbioru zależny jest też od kultywaru, czyli szczepu uprawnego herbacianego krzewu. Pierwsze do zbioru nadają się wase hinshu, czyli kultywary wcześnie dojrzewające. Kultywar wpływa w ogromnej mierze na smak herbaty. Każdy kultywar ma swój unikalny profil smakowy, tak jak szczepy winogron, z których produkuje się wino. Nikogo nie trzeba przekonywać o oczywistych różnicach między Pinot Noir a Riesling, więc czy musimy przekonywać o różnicach między kultywarami saemidori  i yabukita? Przez różnice w uprawie mamy na myśli przede wszystkim to, czy herbata jest zacieniana przed zbiorami, co w znacznym stopniu zmienia smak herbaty. Ostatnie słowo należy do producenta. To on decyduje o tym, czy jego herbata zostanie poddana krótkiej czy długiej obróbce parą wodną. Herbata krótko parowana będzie miała mocniejszy aromat, więcej cierpkości i wytrawności, prawdopodobnie też więcej umami. Da lżejszy, bardziej klarowny napar. Herbata poddawana długiej obróbce parą będzie słodsza, o niskiej cierpkości i goryczy. Niestety jej aromat będzie wyraźnie gorszy.  Napar będzie odznaczał się cięższym body i intensywnie zieloną, nieprzejrzystą barwą. Taka herbata ma bardzo drobne listki, więc trochę trudniej się ją parzy, bo może zatykać dzióbki czajniczków i sitka. Ostatni etap obróbki to hiire, czyli delikatne prażenie liści. Intensywniejsze hiire wniesie ciepłe, pieczone nuty, a krótsze hiire w niższej temperaturze lepiej podkreśli świeżość danej herbaty.  Jak widać na smak shincha wpływa wiele czynników!

   Więcej o herbacie shincha możecie dowiedzieć się na naszym blogu:
   Shincha – japońska herbata na wiosnę