herbata na żołądek
(32 produkty)Jesteś w: zioła i herbaty na żołądek
Naturalne sposoby na dolegliwości żołądkowe
Problemy z żołądkiem są znakiem naszych czasów. Szybkie tempo życia, nadmiar obowiązków, stres, częste jedzenie w biegu i niewłaściwa dieta to czynniki, które sprawiają, że narząd ten coraz częściej wymaga poświęcenia mu uwagi i otoczenia należytą troską. Prawidłowe funkcjonowanie układu pokarmowego to podstawa zdrowia i dobrego samopoczucia, dlatego warto wprowadzić do swojej codziennej rutyny kilka prostych nawyków dających bardzo korzystne efekty. Świetnym uzupełnieniem podstaw, takich jak zrównoważona dieta, aktywność fizyczna czy minimalizacja stresu, może być spożywanie rozmaitych naparów leczniczych. W naszym sklepie znajdziesz wiele ziół, a także kilka szczególnych herbat, których regularne picie znacząco poprawia pracę żołądka oraz niweluje przykre dolegliwości.
Które zioła najlepiej wspomagają pracę żołądka?
Nieprawidłowe funkcjonowanie żołądka lub spożywanie niewłaściwych pokarmów mogą być przyczyną bólu, uczucia dyskomfortu, niestrawności, zgagi, stanów zapalnych, zatruć i wielu innych schorzeń, w tym tych poważniejszych, takich jak wrzody czy rak, dlatego tak istotna jest profilaktyka. Odpowiednia dieta i staranne żucie pokarmów to podstawa, ale ważne jest również to, co pijemy do posiłków i między nimi. Wszyscy doskonale wiemy, że korzystne jest picie wody czy tradycyjnej herbaty, jednak natura dała nam również wiele roślin, które mogą wspierać nasze zdrowie na rozmaite sposoby. Poniżej przedstawiamy kilka wybranych ziół, z których napary szczególnie dobrze wpływają na żołądek.
Rooibos (czerwonokorzew)
Napar z tej niezwykłej rośliny pochodzącej z RPA ma zbawienny wpływ na funkcjonowanie układu pokarmowego dzięki zawartości kwasów fenolowych i przeciwutleniaczy. Przynosi ulgę przy zgadze, mdłościach, kolkach czy wrzodach. Ponadto wykazuje działanie antyalergiczne, relaksujące czy wzmacniające odporność, a także dostarcza organizmowi wielu witamin i minerałów. Co ważne, rooibos nie zawiera kofeiny, dlatego można pić go przed snem czy przy problemach z podwyższonym ciśnieniem. Najpopularniejszym typem tego zioła jest rooibos czerwony, utleniany, jednak korzystniejsze właściwości prozdrowotne ma jego „zielona” wersja – nieutleniana. Warto tutaj wspomnieć o roślinie spokrewnionej z rooibosem – miodokrzewie (inna nazwa: honeybush), z której napary mają podobne właściwości i są równie smaczne.
Mięta pieprzowa
Napar z liści mięty pieprzowej jest szczególnie pomocny po spożyciu ciężkostrawnego czy wzdymającego posiłku. Zioło to pobudza bowiem produkcję soków żołądkowych, dzięki czemu przyspiesza trawienie. Ponadto mięta usprawnia wytwarzanie żółci przez wątrobę i wspomaga pracę jelit, dlatego jest dobrym antidotum na zatrucia pokarmowe czy zaparcia.
Melisa
Melisa znana jest przede wszystkim ze swych właściwości uspokajających, i działa w ten sposób również na żołądek, dlatego picie naparu z tego zioła przynosi ulgę przy występowaniu nudności czy skurczów. Podobnie jak mięta pieprzowa, melisa działa korzystnie na cały układ pokarmowy, likwidując zaburzenia trawienia i zmniejszając przykre dolegliwości, takie jak wzdęcia czy gazy.
Rumianek
Napar z rumianku również przynosi ulgę przy rozstrojach żołądka, działa rozkurczowo i poprawia trawienie. Ponadto wykazuje działanie przeciwzapalne i przeciwbakteryjne. Może stanowić znaczną pomoc przy problemach trawiennych u dzieci, gdyż jest dla nich bezpieczny i ma delikatny, przyjemny smak.
Kwiat nagietka
Płatki kwiatowe nagietka są bogate w rozmaite substancje aktywne, dlatego roślina ta może mieć wielorakie zastosowanie. Regularne spożywanie naparu z nagietka działa na błonę śluzową żołądka niczym osłona i zapobiega stanom zapalnym, dlatego warto stosować go profilaktycznie, na przykład przy zagrożeniu chorobą wrzodową. Ponadto nagietek pobudza procesy regeneracyjne, a także zwiększa ilość soku żołądkowego oraz żółci i ułatwia jej przepływ do dwunastnicy. Napar z nagietka stosuje się też przy niedokwaśności żołądka oraz jako środek łagodzący ból występujący po operacji tego narządu.
Szałwia
Picie naparu z szałwii zaleca się przy przewlekłym nieżycie żołądka i jelit, problemach trawiennych czy niedostatecznej produkcji soków żołądkowych. Ponadto wykazuje działanie rozkurczowe i przeciwzapalne.
Inne zioła mogące przynieść ulgę przy problemach żołądkowych:
Babka lancetowata - pobudza wydzielanie soków żołądkowych, a zarazem chroni śluzówkę przed ich szkodliwym działaniem, dlatego jest pomocna przy nieżycie lub zapaleniu żołądka i jelit, chorobie wrzodowej, a także przy zatruciach.
Pokrzywa - zwalcza nieżyty żołądka i jelit, pobudza produkcję soków trawiennych, usprawnia przemianę materii, oczyszcza układ pokarmowy.
Werbena cytrynowa - wykazuje działanie przeciwzapalne oraz rozkurczowe.
Lapacho - poprawia trawienie, zmniejsza wydzielanie kwasu żołądkowego i zwiększa wydzielanie śluzu, dzięki czemu łagodzi objawy choroby wrzodowej; zwalcza bakterię Helicobacter pylori.
Lukrecja - poprawia stan błony śluzowej żołądka, regeneruje ją i znacznie hamuje rozwój bakterii Helicobacter pylori.
Vilcacora - redukuje nudności, łagodzi nieżyt żołądka i objawy choroby wrzodowej.
Mieszanki ziołowe:
Ziołowy Ogród - kompozycja kilku ziół, w tym szczególnie korzystnie wpływających na żołądek (melisa, mięta, rumianek, lawenda). Ma działanie zdrowotne, relaksujące i łagodzące.
Zioła na zgagę - mieszanka rumianku, melisy, mięty, nagietka i krwawnika regulująca prawidłowe funkcjonowanie układu pokarmowego; można ją pić również dla smaku.
Kilka szczególnych herbat korzystnie wpływających na żołądek:
Picie herbaty jako takiej sprzyja ogólnemu zdrowiu, między innymi z uwagi na zawartość polifenoli, nazywanych często garbnikami, choć nie jest to prawidłowa nazwa. W niniejszym dziale prezentujemy kilka herbat, które wyróżniają się właściwościami mającymi pozytywne działanie na żołądek i cały układ pokarmowy.
Hojicha - zawiera bardzo mało kofeiny i jest łagodna dla żołądka. Ułatwia trawienie, dlatego jest szczególnie zalecana po spożyciu tłustych i ciężkostrawnych potraw.
Awa Bancha - herbata kiszona będąca probiotykiem; łagodzi ogólne problemy żołądkowe.
Goishicha - herbata fermentowana pod wpływem kwasu mlekowego, wykazuje właściwości probiotyczne.
Genmaicha, Genmaicha Uji, Japan Genmaicha, Matcha iri Genmaicha - herbaty zielone z prażonym ryżem wspomagające trawienie.
*W przypadku poważniejszych problemów z żołądkiem należy zasięgnąć porady lekarza lub farmaceuty. To samo dotyczy kobiet w ciąży i karmiących, ponieważ spożycie niektórych ziół jest w tym okresie niewskazane.



