KLASYCZNA PREMIUM BIAŁA ŻÓŁTA ZIELONA OOLONG ZIELONA Z DOD. CZARNA CZARNA Z DOD. PU ERH ZIOŁA ROOIBOS OWOCOWA YERBA MATE AKCESORIA
Kwiat Nagietka

Kwiat Nagietka

Aromat:
     
(ocena: 4/5)
Smak:
     
(ocena: 5/5)
Asortyment:
Gramatura i cena:
Opis produktu

Nagietek lekarski (Calendula Officinalis) prawdopodobnie pochodzi z terenów śródziemnomorskich lub Iranu, gdzie spotykany jest do dzisiaj na stanowiskach naturalnych. W wielu krajach świata (również w Polsce) jest uprawiany i czasami dziczejący. Nagietek w zależności od regionu może posiadać inne nazwy: pazurki (Mazowsze), miesięcznica (Wlkp.) czy paznokietki (Krakowskie). 

Kwiaty nagietka pobudzają czynności wydzielnicze. Powodują zwiększenie produkowanych przez organizm substancji: śluzu, soku żołądkowego i żółci. Nagietek stosowany jest w leczeniu chorób żołądka i jelit. Związki czynne zawarte w nagietku znoszą stany skurczowe w przewodzie pokarmowym, dlatego mogą być stosowane w przypadkach dolegliwości bólowych po operacjach żołądka i dróg żółciowych. Nagietek nosi objawy niestrawności u chorych na chorobę nowotworową przewodu pokarmowego. Roślina ma właściwości przeciwzapalne i przeciwbakteryjne. Związki zawarte w nagietku wzmacniają odporność organizmu, przyśpieszają gojenie się ran i oparzeń, niszczą niektóre paciorkowce i gronkowce. Dodatkowo nagietek ma właściwości uspokajające, obniża ciśnienie krwi i zwalnia tętno.


Napar z kwiatów nagietka do użytku wewnętrznego:
Płatki tego kwiatu stosuje się najczęściej przy owrzodzeniach żołądka i jelit, stanach zapalnych i kurczowych przewodu pokarmowego, bolesnym miesiączkowaniu, zaburzeniach w wydzielaniu żółci. pobudza do działania gruczoły wydzielania dokrewnego. Jedną łyżkę z kwiatów nagietka zalać 1 i 1/2 szklanką wody wrzącej i pozostawić pod przykryciem na parze na 10 min. Odstawić na 10 min. i przecedzić. Pić 3 razy dziennie po 1 szklance na 1 godz. przed posiłkiem.

Napar do użytku zewnętrznego:
Zewnętrznie stosuje się napar do przemywania, irygacji i płukanek w stanach zapalnych jamy ustnej, gardła, kobiecych narządów płciowych a także do przemywania i okładów w owrzodzeniach żylakowatych kończyn dolnych, zapaleniach i wykwitach skórnych, oparzeniach i zapaleniu spojówek. Na trudno gojące się rany, wykwity skórne, stosuje się odwar z kwiatu nagietka w postaci okładów czy kompresów. Napar - trzy łyżki suszonych płatków nagietka zalewa się niepełną łyżką wody, gotuje 15 min. i odstawia do naciągnięcia. Ostudzoną miazgę kładzie się wprost na ranę pod ceratkę.

Kraj pochodzenia: Polska.


* Przed spożyciem ziół, szczególnie w przypadku osób przyjmujących różnego rodzaju leki, zawsze warto skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą.

Sposoby parzenia
5g/250 ml
96°C
10 minut
Napar z kwiatów nagietka do użytku wewnętrznego: Jedną łyżkę z kwiatów nagietka zalać 1 i 1/2 szklanką wody wrzącej i pozostawić pod przykryciem na parze na 10 minut. Odstawić na 10 min. i przecedzić. Pić 3 razy dziennie po 1 szklance na 1 godz. przed posiłkiem. Napar do użytku zewnętrznego: Napar - trzy łyżki suszonych płatków nagietka zalewa się niepełną łyżką wody, gotuje 15 min. i odstawia do naciągnięcia. Ostudzoną miazgę kładzie się wprost na ranę pod ceratkę.
Oceny i opinie
Herbata do picia bardzo smaczna, pomaga przy bólach brzucha. Aromat dość intensywny, smak lekko gorzki, lecz uznałabym, iż delikatny.
Aleksandra Modrzyk | 27.06.2017
aromat:
     
(4/5)
smak:
     
(5/5)
Kraków, Floriańska 13, tel: 604 133 733,
Website Security Test