Herbata z miętą, herbata miętowa, mięta
(12 produktów)Herbata miętowa i herbata z miętą
W Polsce mianem herbaty miętowej najczęściej określany jest sam napar uzyskany z różnych gatunków suszonej bądź świeżej mięty. Najczęściej spotykane gatunki to mięta pieprzowa (Mentha piperita), która spotykana jest także na polskich łąkach i w ogródkach, oraz mięta zielona (Mentha spicata), nazywana również miętą kędzierzawą, miętą nana lub spearmint. Herbata miętowa może oznaczać także dowolną herbatę z dodatkiem mięty. W naszej ofercie posiadamy zarówno czystą miętę, z której można przygotować napar miętowy, jak również herbaty i mieszanki ziołowe z dodatkiem mięty.
Mięta – właściwości, na co działa mięta?
Mięta jest przede wszystkim ceniona za korzystny wpływ na układ pokarmowy. Pobudza wydzielanie soków żołądkowych i żółci, dzięki czemu zwiększa skuteczność procesów trawienia. Wspomaga przy tym perystaltykę jelit i ma działanie rozkurczowe. Dlatego też mięta jest polecana przy takich przypadłościach jak zgaga, niestrawność i wzdęcia. Regulując pracę układu pokarmowego, mięta może również pomagać w odchudzaniu.
Mięta może poszczycić się bardzo bogatym składem chemicznym. Jest źródłem olejków eterycznych takich jak mentol i limonen. Zawiera też flawonoidy, sole mineralne i kwasy organiczne.
Poza oczywistym i szybko wyczuwalnym kojącym wpływem na nasz układ pokarmowy, mięta wpływa też pozytywnie na nasz stan psychiczny. Rozluźnia, łagodzi stres, redukuje napięcie. Mięta może łagodzić nerwobóle. Napar z mięty stosować można stosować także do płukania gardła albo w formie inhalacji przy nieżytach nosa. Herbata miętowa może usuwać nieprzyjemny zapach z ust.
Tuareg – zielona herbata miętowa. Przysmak Beduinów
Mocna zielona herbata z miętą, czasem wzbogacona innymi dodatkami i często podawana z dużą ilością cukru to przysmak w wielu miejscach Afryki. Bazą jest najczęściej herbata zielona gunpowder. Taka herbata mocno pobudza i orzeźwia. Wychładzające właściwości mięty i zielonej herbaty pomagając przetrwać trudy długotrwałego przebywania w wysokiej temperaturze. Polecamy gotową zieloną herbatę miętową Tuareg lub zachęcamy do stworzenia własnej mieszanki zielonej herbaty z miętą. Popularnym dodatkiem do takiej herbaty jest też kwiat hibiskusa.
Kto może pić herbatkę z mięty? Czy herbatę miętową można pić w ciąży?
Mięta to zioło bezpieczne i łagodne, może je więc pić każdy, także kobiety w ciąży i karmiące piersią matki. Mięta jest czasem wręcz polecana w ciąży, bo zwalcza nudności i wzdęcia. Ciepła herbatka miętowa może w ciąży pełnić rolę zamiennika kawy i herbaty, których spożycie w tym czasie należy ograniczyć. Herbata miętowa nie pobudza, a wręcz ułatwia zasypianie. Mogą ją pić osoby starsze i dzieci.
Yerba mate i mięta – wspaniałe połączenie!
Mięta świetnie łączy się z yerba mate, dając niezwykle pobudzający i orzeźwiający napój. Szczególnie polecamy to połączenie w wersji terere, czyli na zimno. Mieszankę yerba mate z miętą można wykonać samemu, stosując swoją ulubioną yerba mate i miętę w preferowanych przez siebie ilościach. Producenci yerba mate dawno już zauważyli, jak smaczne jest to połączenie, w związku z tym wiele firm sprzedaje gotowe yerba mate z dodatkiem mięty. Dla osób lubiących intensywnie miętowy smak polecamy Yerba Mate Ice Mint.