TAK SMAKUJE HERBATA od 2006r.
wartość koszyka: 0 zł, koszt dostawy od 12 zł - do darmowej dostawy brakuje 150 zł
FINALIZUJ ZAMÓWIENIE
  gramatura cena ilość rabat wartość
koszt dostawy od 12 zł - do darmowej dostawy brakuje 150 zł
do zapłaty 0 zł
KOD RABATOWY
OK
FINALIZUJ ZAMÓWIENIE

Ashwagandha

żeń-szeń indyjski

Ashwagandha

Ashwagandha (Withania somnifera) znana również jako witania ospała lub żeń-szeń indyjski, jest jedną z najważniejszych roślin stosowanych w medycynie ajurwedyjskiej. Jej korzenie i liście są używane od tysięcy lat ze względu na liczne właściwości zdrowotne. Współczesne badania potwierdzają wiele tradycyjnych zastosowań ashwagandhy, co czyni ją popularnym suplementem diety na całym świecie.

 

Ashwagandha wykazuje działanie adaptogenne, co oznacza, że pomaga organizmowi adaptować się do stresu, poprawiając zdolność radzenia sobie z napięciem. Jest to szczególnie korzystne dla osób poszukujących naturalnych metod poprawy zdrowia i samopoczucia.
 

Właściwości ashwagandhy: Jak działa ashwagandha?

 • Działanie przeciwlękowe

  Ekstrakt z korzenia ashwagandhy ma uspokajające właściwości, pomagając w redukcji objawów lęku. Badania pokazują, że jego działanie jest porównywalne do popularnych leków stosowanych w leczeniu zaburzeń lękowych.

 • Regulacja hormonalna
   - podwyższenie poziomu DHEA-S i testosteronu Ashwagandha zwiększa poziomy DHEA-S, prekursora wielu hormonów, w tym testosteronu i estrogenu. U mężczyzn suplementacja ashwagandhą może prowadzić do wzrostu poziomu testosteronu, co korzystnie wpływa na funkcje reprodukcyjne.
   - redukcja kortyzolu Ashwagandha pomaga obniżać poziom kortyzolu, hormonu stresu, poprzez regulację reakcji organizmu na stres. To działanie przyczynia się do poprawy ogólnego samopoczucia i zmniejszenia objawów chronicznego stresu.

 • Podnoszenie poziomu energii i wydolności
  Ashwagandha wspiera poprawę wydolności fizycznej i psychicznej, redukując uczucie zmęczenia. Jest to szczególnie korzystne dla sportowców i osób prowadzących intensywny tryb życia.

 • Ochrona komórek nerwowych
  Adaptogeny zawarte w ashwagandzie wspierają ochronę komórek nerwowych, co może być korzystne w profilaktyce i leczeniu schorzeń neurodegeneracyjnych, takich jak Parkinson, Huntington czy Alzheimer.

 • Poprawa jakości snu
  Dzięki swoim właściwościom ashwagandha pomaga w poprawie jakości snu i ułatwia zasypianie. Regularne stosowanie ashwagandhy może przyczynić się do głębszego i bardziej regenerującego snu.
   

Kiedy ashwagandha zaczyna działać?

Aby doświadczyć pełnych korzyści ashwagandhy, zaleca się jej konsekwentne stosowanie przez co najmniej 6-8 tygodni. W tym czasie organizm nasyca się cennymi składnikami, takimi jak saponiny, witanolidy i alkaloidy.
 

Stosowanie ashwagandhy – Jak parzyć ashwagandhę?

 • Przygotowanie odwaru
  Aby przygotować odwar z ashwagandhy, wrzuć łyżkę (10-12 g) ashwagandhy do 500 ml wrzącej wody. Gotuj przez 10 minut, a następnie odstaw na kolejne 10-15 minut. Odcedź i pij dwa razy dziennie – rano i wieczorem.
 • Dodatek do potraw
  Ashwagandhę można również dodawać do posiłków. Zmielone korzenie można dodać do musli, koktajli lub jogurtów, co pozwala na łatwiejsze wprowadzenie tej rośliny do codziennej diety.
 

Ashwagandha – przeciwwskazania i skutki uboczne

Preparaty zawierające ashwagandhę nie powinny być stosowane przez kobiety w ciąży i karmiące piersią, a także przez dzieci. Osoby stosujące leki uspokajające powinny zachować ostrożność, ponieważ ashwagandha może zwiększać ich działanie. W większości przypadków preparaty z żeń-szeniem indyjskim są dobrze tolerowane, a działania niepożądane występują rzadko.
 

FAQs

 • Jakie są główne korzyści ze stosowania ashwagandhy?
  Ashwagandha wspomaga redukcję stresu, poprawę jakości snu, zwiększenie poziomu energii oraz ochronę komórek nerwowych.

 • Czy ashwagandha ma skutki uboczne?

 • W większości przypadków ashwagandha jest dobrze tolerowana. Jednak osoby w ciąży, karmiące piersią oraz dzieci powinny unikać jej stosowania.

 • Jak długo trzeba stosować ashwagandhę, aby zobaczyć efekty?
  Zaleca się stosowanie ashwagandhy przez co najmniej 6-8 tygodni, aby doświadczyć pełnych korzyści.

 • Czy można dodawać ashwagandhę do jedzenia?
  Tak, ashwagandhę można dodawać do musli, koktajli lub jogurtów, co ułatwia jej włączenie do codziennej diety.

 • Czy ashwagandha może pomóc w regulacji hormonów?
  Tak, ashwagandha może zwiększać poziomy DHEA-S i testosteronu, wspomagając równowagę hormonalną.

 • Czy ashwagandha pomaga w redukcji kortyzolu?
  Tak, ashwagandha pomaga obniżać poziom kortyzolu, co przyczynia się do zmniejszenia objawów stresu.*Przed spożyciem ziół, zwłaszcza w przypadku osób przyjmujących różnego rodzaju leki, zawsze warto skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą. 

Kraj pochodzenia: Indie

Źródła:
1. Singh N, Bhalla M, de Jager P, Gilca M. An overview on ashwagandha: a Rasayana (rejuvenator) of Ayurveda. Afr J Tradit Complement Altern Med. 2011;8(5 Suppl):208-13. doi: 10.4314/ajtcam.v8i5S.9. Epub 2011 Jul 3. PMID: 22754076; PMCID: PMC3252722.
2. Lopresti AL, Drummond PD, Smith SJ. A Randomized, Double-Blind, Placebo-Controlled, Crossover Study Examining the Hormonal and Vitality Effects of Ashwagandha ( Withania somnifera) in Aging, Overweight Males. Am J Mens Health. 2019;13(2):1557988319835985. doi:10.1177/1557988319835985

Parzenie
10-12g /500ml gotujemy przez 10 minut, odstawiamy na 10 minut, odcedzamy.
przeglądane