TAK SMAKUJE HERBATA od 2006r.
wartość koszyka 0 pln ; ; dostawa od 7 pln, do darmowej brakuje 100 pln
FINALIZUJ ZAMÓWIENIE
  gramatura cena ilość wartość rabat
dostawa od 7 pln, do darmowej brakuje 100 pln
do zapłaty 0 pln
kod promocyjny
OK
FINALIZUJ ZAMÓWIENIE
Golden Pu-erh
Golden Pu-erh wysokiej klasy chińska postfermetowana herbata z Yunnanu. Jest to herbata typu shu (ripe, cooked pu-erh). Zawiera dużą ilość tzw. złotych tipsów, czyli cenionych młodych listków. 
 
Pu-erh Złoty przeszedł fermentację przyspieszoną, a konkretnie proces wo-dui. Taki proces obróbki tego rodzaju herbaty jest dziś bardzo popularny w Chinach i polega na przyspieszeniu postarzania liści. W ten sposób w dużo krótszym czasie (kilka/kilkanaście miesięcy) udaje się uzyskać herbatę o bardzo ciekawych walorach smakowych, która smakuje podobnie do tej, która naturalnie leżakuje/dojrzewa kilkanaście lat.

Liście po zaparzeniu dają napar o głębokim, brunatnym kolorze. W smaku jest łagodnie korzenna, winna, bez ciężkiego smaku ziemistości. Pozostawia delikatnie pikantny posmak.
Obowiązkowa pozycja dla miłośników herbat Pu-erh.
 
Sposób parzenia: Polecamy zaparzać ją w stylu gong fu cha. Parząc liście w małym czajniczku lub gaiwanie kilka/kilkanaście razy wyciągniemy z nich pełnię smaku. Proporcje wówczas powinny wynosić ok. 5-7 g herbaty na 100 ml świeżo zagotowanej wody. Najlepiej zaczynać parzenie od kilkunastosekundowych zalań, aż do kilkuminutowych. Przed pierwszym parzeniem liście należy „przepłukać”, tzn. zalać wrzącą wodą na kilka sekund i wylać napar. 


Pochodzenie: Chiny, prowincja Yunnan

Przeczytaj nasze wprowadzenie do herbat pu-erh.


*Herbata pu-erh jest też spotykana w Polsce pod błędną nazwą „czerwona herbata”.
 

Golden Pu-erh

smak
     
4.50
aromat
     
4.00
dostawa: od 7 PLN, darmowa dostawa od 100 PLN, wysyłki ZAGRANICZNE za 45 PLN (stały koszt)
wysyłka ekspresowa w ciągu 24h
opcja zamówień tel.   604 133-733   pn-sb 10-20.00 KOSZT DOSTAWY - PŁATNOŚĆ - ZWROT
region:
yunnan, chiny
funkcjonalność:
przyspieszające metabolizm, rozgrzewające, oczyszczające
smak:
korzenny, winny
Parzenie
5 g/ 250 ml
96°C
1-2 min.
Standardowo w kubku: 5 g/ 250 ml zalać wodą zaraz po zagotowaniu i parzyć ok. 1-2 min. W ten sposób można tę herbatę zaparzać jeszcze co najmniej 2 razy, wydłużając za każdym razem czas parzenia. Polecamy zaparzać w stylu gong fu cha, stosując ok. 6g liści na 100g wody i wykonując serię wielu krótkich parzeń.
OCEŃ PRODUKT
4.25 4 5 0
     
     

trwa wysyłanie opinii...

Adrian smak  
     
5.00     aromat  
     
5.00
Świetny pu-erh. Najlepiej faktycznie potraktować go metodą gongfu cha.
Marta smak  
     
5.00     aromat  
     
5.00
Jedna z moich ulubionych .
Artur smak  
     
4.00     aromat  
     
3.00
Aromat świeżego końskiego potu, smak drzewny. Ciekawe doświadczenie, na pewno herbata nie na codzień. Nie jestem miłośnikiem tego typu herbat, ta jednak jest zaskakująco pijalna, smak jest świetny. Aromat też jest szokująco mało nieprzyjemny, wprost przeciwnie, jest źródłem jakiejś perwersyjnej przyjemności. Jeżeli ktoś jest koneserem pu ehrów shu niewątpliwie znakomita propozycja, a jak widać nawet osobie nie lubiącej wcześniej pu ehrów shu może się spodobać:).
Piotr smak  
     
4.00     aromat  
     
3.00
Bardzo dobry Pu-Erh, a w dodatku łatwy w użyciu, gdyż nie wymaga "zabawy" z odłupywaniem kawałku ze sprasowanego ciastka. Smak typowy dla "czerwonych" herbat, który określiłem jako ziemisto-drzewno-grzybowy. Niezwykle wydajny: zaparzyłem go 6 razy, ale spokojnie można uczynić to jeszcze kilka razy.
ostatnio przeglądane