TAK SMAKUJE HERBATA od 2006r.
wartość koszyka: 0 zł, koszt dostawy od 12 zł - do darmowej dostawy brakuje 150 zł
FINALIZUJ ZAMÓWIENIE
  gramatura cena ilość rabat wartość
koszt dostawy od 12 zł - do darmowej dostawy brakuje 150 zł
do zapłaty 0 zł
KOD RABATOWY
OK
FINALIZUJ ZAMÓWIENIE

Bulang Sheng Pu-erh 2014

mistrzowski blend – herbata wyrazista, ale wyważona

Bulang Sheng Pu-erh 2014
Bulang Sheng Pu-erh 2014 – wyrazista, klasyczna herbata pu-erh. Mistrzowski blend liści z obszaru Bulang, idealnie reprezentujący charakterystyczne cechy herbaty z tego regionu.

W tej herbacie dominują nuty wyraziste, ale dojrzałe i pięknie wygładzone przez 10 lat dojrzewania w południowych Chinach. Tytoń, skóra, wilgotna ściółka leśna. Akcenty rustykalne, animalne, dzikie i drzewne – nieśmiało pojawiają się lekkie nuty kamforowe, które zapewne przybiorą na sile wraz z dalszym dojrzewaniem tej herbaty. Jednak już teraz jest to fantastyczna herbata, w której moc i goryczka młodej herbaty ścierają się z dojrzałym i łagodnym charakterem dobrze sezonowanej herbaty. Pozostawia w ustach długi i przyjemny posmak, pobudza ślinianki do pracy. 

Do stworzenia tej herbaty wykorzystano liście wysokich, swobodnie rosnących drzew herbacianych z powiatu Menghai, z obszarów tradycyjnie zamieszkałych przez mniejszość etniczną Bulang. W przypadku tej herbaty równie istotne jest także eksperckie połączenie liści o różnym pochodzeniu i smaku, aby stworzyć herbatę pełną i harmonijną. Została wyprodukowana w fabryce herbaty Peng Cheng, a za skomponowanie jej receptury osobiście odpowiada założycielka fabryki, pani Du Qiongzhi – prawdziwa mistrzyni herbaciana, dyrektorka działu technicznego Menghai Tea Factory. Każde ciastko jest ręcznie podpisane przez panią Du na papierowym opakowaniu i na neifei (papierku wprasowanym w ciastko). Herbata prasowana w tradycyjną formę „ciastka” qi zi bingcha o masie 357 gramów.  Od produkcji w roku 2014 przechowywana w naturalnych warunkach w Shenzhen czyli w warunkach bardzo zbliżonych do hongkońskiego natural storage (dry storage).

Pochodzenie: Chiny, prowincja Yunnan, powiat Menghai
Zbiory: 2014 (z możliwą domieszką liści z wcześniejszych zbiorów)
Szczep krzewu: yunnańska odmiana wielkolistna (yunnan dayezhong)  

Opcja 357 g to całe ciastko w oryginalnym papierku. Opcje 50, 25 i 10 g to fragmenty ciastka i/lub liście luzem pakowane w nasze firmowe torebki.
Parzenie
6 g / 100 ml wody
96°C (wrzątek)
seria krótkich parzeń w stylu gongfu cha, zaczynając od parzenia przez około 10 sekund
do 10 parzeń
Zdecydowanie zalecamy parzenie w stylu gongfu cha w małym czajniczku lub w gaiwanie. Przed pierwszym parzeniem polecamy przepłukać liście wrzątkiem przez kilkanaście sekund.

Bulang Sheng Pu-erh 2014

mistrzowski blend – herbata wyrazista, ale wyważona

10g - 25 zł
25g - 55 zł
50g - 100 zł
357g - 700 zł
wysyłka: w ciągu 1-2 dni roboczych zamów przez telefon   604 133 733   pn-pt 8-16:30
OPINIE
5 1 5 0
     
     

trwa wysyłanie opinii...

przeglądane