KLASYCZNA PREMIUM BIAŁA ŻÓŁTA ZIELONA OOLONG ZIELONA Z DOD. CZARNA CZARNA Z DOD. PU ERH ZIOŁA ROOIBOS OWOCOWA YERBA MATE AKCESORIA
Tie Guan Yin Oolong

Tie Guan Yin Oolong

Aromat:
     
(ocena: 3.67/5)
Smak:
     
(ocena: 3.83/5)
Asortyment:
Gramatura i cena:
Opis produktu

Tie Guan Yin Oolong ("Żelazna Bogini Miłosierdzia") - Bogini Miłosierdzia z południowo-wschodnich Chin, tradycyjnie z regionu Anxi, prowincji Fujian. Cudowny smak tej herbaty jest darem mitycznej chińskiej bogini (a dokładniej buddyjskiej bodhisattvy), którym możemy się cieszyć do dzisiejszego dnia.

Legenda mówi, że tylko ludzie, których życie jest obrazem szacunku, poczują całe piękno i przyjemności ukryte w liściach herbaty z tego krzewu. Wywodzi się to z historii, kiedy to w regionie Anxi, pewien ubogi farmer - Pan Wei, codziennie rano chodził ze swojego domu do pracy na odległe pole. Zdarzyło się kiedyś, że pośród haszczy natknął się on na zapuszczoną świątynię bogini Guanyin. Jako, że był on porządnym i pobożnym chińczykiem, Pan Wei postanowił, że dwa razy w miesiącu będzie zaglądał do świątyni – żeby sprzątać i palić odrobinę kadzidła dla Guanyin. Po wielu miesiącach pobożnemu farmerowi ukazała się we śnie bogini, która powiedziała mu, by poszedł do jaskini, która mieściła się za świątynią, gdzie czeka na niego nagroda za jego dobre uczynki. Tam znalazł on sadzonki herbaty. Zasadził on je na swoim polu i dbał o nie, aż zamieniły się w dorodny krzew. Wtedy to Pan Wei podzielił się odrostami ze swoimi sąsiadami. Zaczęli oni sprzedawać tą herbatę pod nazwą Tie Guanyin – Żelazna Bogini Miłosierdzia. Z czasem Pan Wei, jak i jego sąsiedzi wzbogacili się na tyle, by mogli żyć godnie, uprawiać herbatę i odrestaurować całkowicie świątynię, której zawdzięczali swój dobrobyt i szczęście.

Tie Guan Yin jest herbatą częściowo oksydowaną (utlenianą, lub najczęściej niewłaściwie nazywaną fermentowaną), jedną z najsłynniejszych i popularnych herbat chińskich, czego odzwierciedleniem jest znalezienie się w wielu menu dobrych chińskich restauracji w wielu zakątkach świata. Tie Guan Yin z prowincji Anxi jest oficjalnie uznany za jedną z dziesięciu najlepszych chińskich herbat. Liście są duże, zwinięte w małe nieregularne kuleczki o słodko-kwiecistym aromacie. Herbata ta wyśmienicie nadaje się do wielokrotnego zaparzania. Słodki napar ma kolor żółto - złoty, przypomina kwitnące łąki z różnymi kwiatami, miód, orchidee.


Parzenie: 

Sposób chiński (gongfu cha): ok. 5 gramów  na gaiwan lub małego yixinga (pojemność około 100 ml). Czas pierwszego parzenia może się wahać od 20 sekund do 40 sekund. Drugie parzenie około 20 sekund. Każde kolejne parzenia wydłużamy o kilkanaście sekund każde. W ten sposób herbatę można parzyć nawet 10 razy. Przed pierwszym parzeniem można wykonać szybkie przepłukanie liści (polegające na wlaniu i wylaniu gorącaj wody na nie dłużej niż 10 sekund). W ten sposób ogrzewamy i otwieramy liście przed właściwym parzeniem.

Sposób zachodni: I parzenie ok. 1-2 minuty, 1 gram herbaty na każde 50 ml pojemności naczynia. II parzenie skracamy do około 30 sekund, gdyż liście są już otwarte i nasiąknięte wodą. III parzenie ponownie wydłużamy do ok. 1-2 minut.

Sposoby parzenia
3 g / 150 ml
90°C
0,5-1,5 min
Parzenie w stylu gongfu: ok. 5-7 gramów na gaiwan lub małego yixinga (pojemność 100 ml). Czas pierwszego parzenia to około 20 sekund. Parzenia stopniowo wydłużamy.
Oceny i opinie
Jeśli ktoś lubi zielone herbaty i nie chce się bawić w studzenie wody do odpowiedniej temperatury to według mnie jest to idealna herbata... zalewamy 90c a smak jak niejednej zielonej herbaty ;)
Tomasz Kuciński | 29.11.2016
aromat:
     
(4/5)
smak:
     
(4/5)
Jak dla mnie, to zupełnie nie jest podobna do Tie Guan Yin, nawet aromat ma inny.
Piotr Ruzau | 06.09.2014
aromat:
     
(2/5)
smak:
     
(3/5)
klasyka sama w sobie. w smaku jest w porządku - taki oolong do picia na co dzień. rzeczywiście wersje pakowane w torebeczki próżniowe mają więcej smaku, ale ta też jest bardzo w porządku.
Aleksander Krzyżanek | 07.05.2014
aromat:
     
(4/5)
smak:
     
(5/5)
Smak faktycznie cieżki jak na zielonego oolonga coś w stylu Zielonej Gunpowder nie każdemu smakuje, na prużno szukać kwiatowego smaku z wersji Supergrade. Są lepsze smaczniejsze i delikatniejsze.
Przemysław Mieszkowski | 24.04.2012
aromat:
     
(4/5)
smak:
     
(3/5)
Nieco niżej oceniam niż Supergrade ale to zupełnie nie przeszkadza, żeby nie była blisko perfekcji. Różnica może polegać tylko na rodzaju pakowania - supergrade jest porcjowana w małych torebeczkach- które gwarantuje dłuższe utrzymywanie wszystkich właściwości tej herbaty. Bardzo dobry oolung.
Ewa Malina | 29.08.2011
aromat:
     
(4/5)
smak:
     
(4/5)
Niezła choś może smak trochę za ciężki. Tej herbacie, jak dla mnie brakuje czegoś z Tajwańskich oloongów chyba łagodności samku. Polecałbym na cemne zimowe poranki herbata idealnie pasuje smakiem i aromatem do takiej scenerii.
Rafał Antosiewicz | 16.10.2010
aromat:
     
(4/5)
smak:
     
(4/5)
Rekomendacje
Kraków, Floriańska 13, tel: 604 133 733,
Website Security Test