TAK SMAKUJE HERBATA od 2006r.
wartość koszyka: 0 zł, dostawa od 12 zł, do darmowej dostawy brakuje 150 zł
FINALIZUJ ZAMÓWIENIE
  gramatura cena ilość wartość rabat
dostawa od 12 zł, do darmowej dostawy brakuje 150 zł
do zapłaty 0 zł
KOD RABATOWY
OK
FINALIZUJ ZAMÓWIENIE

Tie Guan Yin Oolong

Tie Guan Yin Oolong

Tie Guan Yin Oolong („Żelazna Bogini Miłosierdzia”) – herbata oolong (ulung, turkusowa*) , tradycyjnie z regionu Anxi, prowincji Fujian. Według legendy, cudowny smak tej herbaty jest darem mitycznej chińskiej bogini (a dokładniej buddyjskiej bodhisattvy), którym możemy się cieszyć do dzisiejszego dnia.

Legenda mówi, że tylko ludzie, których życie jest obrazem szacunku, poczują całe piękno i przyjemności ukryte w liściach herbaty z tego krzewu. Wywodzi się to z historii, kiedy to w regionie Anxi, pewien ubogi farmer - pan Wei, codziennie rano chodził ze swojego domu do pracy na odległe pole. Zdarzyło się kiedyś, że pośród haszczy natknął się on na zapuszczoną świątynię bogini Guanyin. Jako, że był on porządnym i pobożnym chińczykiem, pan Wei postanowił, że dwa razy w miesiącu będzie zaglądał do świątyni – żeby sprzątać i palić odrobinę kadzidła dla Guanyin. Po wielu miesiącach pobożnemu farmerowi ukazała się we śnie bogini, która powiedziała mu, by poszedł do jaskini, która mieściła się za świątynią, gdzie czeka na niego nagroda za jego dobre uczynki. Tam znalazł on sadzonki herbaty. Zasadził on je na swoim polu i dbał o nie, aż zamieniły się w dorodny krzew. Wtedy to pan Wei podzielił się odrostami ze swoimi sąsiadami. Zaczęli oni sprzedawać tą herbatę pod nazwą Tie Guanyin – Żelazna Bogini Miłosierdzia. Z czasem pan Wei, jak i jego sąsiedzi wzbogacili się na tyle, by mogli żyć godnie, uprawiać herbatę i odrestaurować całkowicie świątynię, której zawdzięczali swój dobrobyt i szczęście.

Tie Guan Yin jest herbatą częściowo oksydowaną (utlenianą, lub najczęściej niewłaściwie nazywaną fermentowaną), jedną z najsłynniejszych i popularnych herbat chińskich, czego odzwierciedleniem jest znalezienie się w wielu menu dobrych chińskich restauracji w wielu zakątkach świata. Tie Guan Yin z prowincji Anxi jest oficjalnie uznany za jedną z dziesięciu najlepszych chińskich herbat. Liście są duże, zwinięte w małe nieregularne kuleczki o słodko-kwiecistym aromacie. Herbata ta wyśmienicie nadaje się do wielokrotnego zaparzania. Słodki napar ma kolor żółto - złoty, przypomina kwitnące łąki z różnymi kwiatami, miód, orchidee.


Parzenie: 

Sposób chiński (gongfu cha): ok. 5 gramów  na gaiwan lub małego yixinga (pojemność około 100 ml). Czas pierwszego parzenia może się wahać od 20 sekund do 40 sekund. Drugie parzenie około 20 sekund. Każde kolejne parzenia wydłużamy o kilkanaście sekund każde. W ten sposób herbatę można parzyć nawet 10 razy. Przed pierwszym parzeniem można wykonać szybkie przepłukanie liści (polegające na wlaniu i wylaniu gorącaj wody na nie dłużej niż 10 sekund). W ten sposób ogrzewamy i otwieramy liście przed właściwym parzeniem.

Sposób zachodni: I parzenie ok. 1-2 minuty, 1 gram herbaty na każde 50 ml pojemności naczynia. II parzenie skracamy do około 30 sekund, gdyż liście są już otwarte i nasiąknięte wodą. III parzenie ponownie wydłużamy do ok. 1-2 minut.

*herbatę oolong można w Polsce spotkać pod błędną nazwą herbata niebieska. Prawidłowe tłumaczenie chińskiego terminu qingcha to herbata turkusowa.

Parzenie
4-5 g / 250 ml
90°C
0,5-1,5 min
Parzenie w stylu gongfu: ok. 5-7 gramów na gaiwan lub małego yixinga (pojemność 100 ml). Czas pierwszego parzenia to około 20 sekund. Parzenia stopniowo wydłużamy.

Tie Guan Yin Oolong

smak
     
4.67
aromat
     
4.42
50g - 16 zł
100g - 32 zł
200g - 64 zł
wysyłka: w ciągu 2-4 dni roboczych zamów przez telefon   604 133-733   pn-pt 8-16:30
OPINIE
4.55 12 5 0
Karol smak  
     
5.00     aromat  
     
5.00
Nie mam jeszcze porównania do lepszych oolongów. Tutaj czuć w smaku kwiaty. Aromat liści po zaparzeniu przypomina mi urugwajskie yerba mate (Canarias itd.). Liście rozwijają się naprawdę duże.
Ignacy smak  
     
5.00     aromat  
     
5.00
Świetna herbata, szczególnie że za tak przystępną cenę. Polecam każdemu, kto chce rozpocząć swoją przygodę z oolongami
Aleksander smak  
     
5.00     aromat  
     
5.00
klasyka sama w sobie. w smaku jest w porządku - taki oolong do picia na co dzień. rzeczywiście wersje pakowane w torebeczki próżniowe mają więcej smaku, ale ta też jest bardzo w porządku.
Bogdan smak  
     
5.00     aromat  
     
5.00
Dobra herbata na zakończenie ciężkiego dnia. Dla miłych wieczorków herbacianych jest w sam raz!
TomEk smak  
     
5.00     aromat  
     
5.00
Bardzo dobra codzienna herbata. W stylu chińskim bardziej mi smakuje.
smak  
     
5.00     aromat  
     
5.00
Serhii Berezovskyi
Natalia smak  
     
5.00     aromat  
     
4.00
Piłam Tie Guan Yin zakupioną z naprawdę różnych miejsc, ale ta sprzedawana tutaj ma świetny stosunek jakości do ceny. Herbata w smaku jest słodka, lekko cierpkawa, z przyjemnym finishem i kwiatowym acz delikatnym aromatem. Zero goryczki. W tej cenie rewelacja. Ta herbata przypomniała mi natomiast, dlaczego mimo wszystko preferuję oolongi z Tajwanu, które nie są tak ciężkie jak te z Chin.
Tomasz smak  
     
5.00     aromat  
     
4.00
Jeśli ktoś lubi zielone herbaty i nie chce się bawić w studzenie wody do odpowiedniej temperatury to według mnie jest to idealna herbata... zalewamy 90c a smak jak niejednej zielonej herbaty ;)
Rafał smak  
     
4.00     aromat  
     
4.00
Niezła choś może smak trochę za ciężki. Tej herbacie, jak dla mnie brakuje czegoś z Tajwańskich oloongów chyba łagodności samku. Polecałbym na cemne zimowe poranki herbata idealnie pasuje smakiem i aromatem do takiej scenerii.
Ewa smak  
     
4.00     aromat  
     
4.00
Nieco niżej oceniam niż Supergrade ale to zupełnie nie przeszkadza, żeby nie była blisko perfekcji. Różnica może polegać tylko na rodzaju pakowania - supergrade jest porcjowana w małych torebeczkach- które gwarantuje dłuższe utrzymywanie wszystkich właściwości tej herbaty. Bardzo dobry oolung.
Roksana smak  
     
4.00     aromat  
     
4.00
Oolong to moja codzienna herbata, dlatego zawsze mam ja w domu w dużych ilościach. Dość długo szukałam sklepu, który będzie oferował przyzwoity Tie Guan Yin w dobrej cenie. Nie nazwę tego konkretnego oolonga moim ulubionym, ale doskonale się sprawdza jako herbata na co dzień lub na początek herbacianej przygody. Zgadzam się również z tym, ze to doskonała alternatywa dla amatorów zielonej herbaty. Tie Guan Yin jest lekki, kwiatowy i przyjemnie słodki.
Piotr K. smak  
     
4.00     aromat  
     
3.00
Otrzymana w gratisie. Dziękuję! Porównując z droższym odpowiednikiem: brakuje mi kremowości i kwiatowości w smaku a finisz jest zbyt krótki. To wciąż przyjemna herbata, goryczka tylko lekko zaznaczona, jest miło kremowo-warzywna. Przypomniałem sobie pierwsze oolongi pite dawno temu. Na przyszłość pewnie brałbym droższą wersję, ale ta tu jest dobrą herbatą w swojej kategorii cenowej.
     
     

trwa wysyłanie opinii...

przeglądane