KLASYCZNA PREMIUM BIAŁA ŻÓŁTA ZIELONA OOLONG ZIELONA Z DOD. CZARNA CZARNA Z DOD. PU ERH ZIOŁA ROOIBOS OWOCOWA YERBA MATE AKCESORIA
Taiwan Wuyi Hong Cha 2017

Taiwan Wuyi Hong Cha 2017

Aromat:
     
(ocena: 4.50/5)
Smak:
     
(ocena: 4.75/5)
Asortyment:
Gramatura i cena:
dostępność:
niedostępny
Opis produktu
Taiwan Wuyi Hong Cha – tajwańska herbata czarna o urzekającym aromacie i słodkim smaku. Dostępna w bardzo ograniczonej ilości.

Cukierkowa – tak w skrócie można określić tę herbatę. Jej słodycz jest jednak naturalna i lekka, miodowy charakter podszyty jest żywiczno-ziołowymi akcentami. Nawet parzona długo i nieuważnie, herbata ta nie będzie gorzka. Posiada wiele cech wspólnych z Shui Xian Hong Cha, kosztując blisko dwukrotnie mniej.

Krzewy wykorzystane do stworzenia tej herbaty są potomstwem bliżej nieokreślonych kultywarów zaimportowanych na Tajwan z chińskiej prowincji Fujian na początku XX wieku. Obecnie stosowane są coraz rzadziej, gdyż ich uprawa i obróbka wymaga większego wkładu pracy ludzkiej.

Zbiory: kwiecień 2017 (zbiór ręczny)
Pochodzenie: Tajwan, powiat Nantou, Banqiaoxiang
Kultywar: Wuyi Zhong (武夷種)
 
Sposoby parzenia
5g / 250ml wody
96℃
3-4 min
Oceny i opinie
Niedawno znalazłem w szafce resztkę tej herbaty, akurat były 4 gramy, więc postanowiłem zaparzyć jakby metodą gongfu-cha w gaiwanie, nie spodziewałem się że herbata może tak smakować. Jak dla mnie smak gorzkiej czekolady z dodatkiem sporej ilości miodu, na koniec pojawia się taki ostrzejszy, ziołowy posmak, póki co nie piłem nic lepszego
Marcin Stec | 21:41 | 16.07
aromat:
     
(5/5)
smak:
     
(5/5)
Niespotykana herbata... Coś zupełnie innego niż Darjeeling, Assam. Nie ma w niej świeżości, aromat i smak jest ciężki, ma się wrażenie, że herbata jest wręcz gęsta, oblepiająca usta. Pierwsze parzenie było bardziej żywiczne, drugie za to miodowe. A może na odwrót ;) Warto spróbować.
Aleksandra S | 19:09 | 15.04
aromat:
     
(5/5)
smak:
     
(5/5)
Piłem już wiele "czarnych" herbat, ale ta dla mnie ma najwspanialszy aromat i smak: pełny, z lekką dozą "słodyczy". Aromat bardzo wyraźny.
Piotr Skutil | 07.09.2017
aromat:
     
(4/5)
smak:
     
(5/5)
Aromat suszu jest bardzo ciężki, miodowo-żywiczny, powiedziałbym, że pachnie podobnie do porządnie odstalego miodu połtoraka. Parzyłem rzecz jasna po swojemu czyli dłużej w niższej temperaturze: 5 minut w 90 stopniach. Napar był brązowy, niezbyt ciemny. W smaku lekki, niedługo utrzymywał się w ustach. Aromat i smak były dosyć ciężkie, żywiczne (jak ktoś w dzieciństwie jadał sosnową żywicę wie o czym pisze). W tle nutki kakao i gryczanego, ostrego miodu. Herbata naturalnie słodka, podobnie właśnie jak sosnowa żywica. Bardzo dobra, z pewnością zagości częściej w moim dzbanuszku.
Jerzy Jabłoński | 23.03.2017
aromat:
     
(4/5)
smak:
     
(4/5)
Rekomendacje
Kraków, Floriańska 13, tel: 604 133 733,
Website Security Test