TAK SMAKUJE HERBATA od 2006r.
wartość koszyka: 0 zł, dostawa od 12 zł, do darmowej dostawy brakuje 150 zł
FINALIZUJ ZAMÓWIENIE
  gramatura cena ilość wartość rabat
dostawa od 12 zł, do darmowej dostawy brakuje 150 zł
do zapłaty 0 zł
KOD RABATOWY
OK
FINALIZUJ ZAMÓWIENIE

Mi Lan Xiang Dancong 2021

Mi Lan Xiang Dancong 2021

Mi Lan Xiang Dancong – wspaniały przykład mocniej utlenianego oolonga (herbaty turkusowej*) z Gór Feniksa (Fenghuang Shan) w okolicy miasta Chaozhou w prowincji Guangdong, na południowym wschodzie Chin. „Feniksowe oolongi” to szeroka i niezwykle ciekawa rodzina herbat z jednej strony zazwyczaj dość podobnych do siebie pod względem wyglądu i ogólnego profilu smakowego, z drugiej jednak unikalnych, zróżnicowanych na poziomie smakowych i zapachowych niuansów. Chociaż naturalne, nie poddane żadnej dodatkowej aromatyzacji, potrafią silnie kojarzyć się z owocami albo kwiatami, niemalże je imitując. Cechy te zawdzięczają specyfice krzewów, z których są wytwarzane, czyli różnorodnych pododmian głównie jednego kultywaru (odmiany uprawnej) – Fenghuang Shuixian, oraz indywidualnie i umiejętnie dopasowanemu stopniowi utleniania i palenia liści.

Obecnie sprzedawany przez nas Mi Lan Xiang charakteryzuje się bardzo przyjemnym i długim chmielowym posmakiem – jak na przedstawiciela tego gatunku przystało. Jest to nieco lżej palona wersja.
 
Wiele krzewów herbacianych w Fenghuang Shan bardziej przypomina małe drzewa, a wśród tych rosnących na wpół dziko nie brakuje roślin datowanych na 200 i więcej lat. Najbardziej ortodoksyjne – i najczęściej niedostępne poza Chaozhou – „feniksowe oolongi” powstają nie tylko z owych bardzo starych drzew, ale też zgodnie z tradycyjną zasadą, że na daną herbatę liście zbiera się i przetwarza wyłącznie z jednego krzewu-drzewa (stąd określenie Dancong, co znaczy „pojedynczy krzew”). Dlatego też każdy Dancong ma swój oryginalny charakter. Uzyskana w ten sposób nader ograniczona ilość herbaty nie byłaby jednak w stanie zaspokoić dzisiejszego, stale rosnącego zapotrzebowania konsumentów, rozszerzono więc pojęcie bardziej „komercyjnego” Danconga na herbatę powstałą z określonego macierzystego krzewu oraz rosnących przy nim „klonów” – rozmnażanych wegetatywnie i zachowujących identyczne właściwości.

Wskazówkę odnośnie natury poszczególnych gatunków Fenghuang Dancong można często odczytać z ich nazw, sugerujących np. magnoliowy czy migdałowy zapach. Nazwa prezentowanej tu herbaty – Mi Lan Xiang – oznacza dosłownie „aromat miodowej orchidei”.

Sposób przygotowania: polecamy zaparzać metodą gongfu cha, w gaiwanie lub niewielkich rozmiarów czajniku (w Chaozhou wytwarza się czajniki podobne do tych z Yixing, ale z lokalnej glinki, której skład doskonale współgra z charakterem i kompozycją minerałów „feniksowych oolongów”) lub w gaiwanie, wypełniając go sporą ilością liści (ok. 7 g/100 ml wody) i zaczynając od bardzo krótkich, wręcz kilkusekundowych parzeń w temperaturze powyżej 95ºC. W ten sposób Mi Lan Xiang możemy zaparzać nawet powyżej 10 razy (oczywiście wydłużając od pewnego momentu czas parzenia), uzyskując pełnowartościowe napary, a jednocześnie kontrolując cierpkość tej bogatej w smak i aromat, ale wrażliwej herbaty. Zachęcamy do eksperymentowania z ilością suszu i długością parzeń w celu znalezienia odpowiednich dla siebie proporcji. Decydując się ewentualnie na bardziej „zachodnie” parzenie takiej samej porcji liści w większej ilości wody, warto obniżyć nieznacznie jej temperaturę i nie przekraczać 1,5 min przy pierwszym zalaniu.

Pochodzenie: Chiny, prowincja Guangdong, Tian Zhu Keng
Zbiory: wrzesień 2021


*herbatę oolong można w Polsce spotkać pod błędną nazwą niebieska herbata. Prawidłowe tłumaczenie chińskiego terminu qingcha to herbata turkusowa.

herbata:
funkcje:
smak:
aromat:
region:
Parzenie
5g / 250ml wody
96 ºC
I parzenie 1-1,5 min
II 2-3 min
III 4-6 min
W stylu gongfu cha używamy ok. 7g liści na 100ml wody i zaczynamy od parzenia przez ok. 10 sekund, z każdym kolejnym parzeniem wydłużając czas. W ten sposób można parzyć jedną porcję liści ponad 10 razy.

Mi Lan Xiang Dancong 2021

smak
     
4.50
aromat
     
4.33

czekamy na dostawę

10g - 17 zł czekamy na dostawę
25g - 35 zł czekamy na dostawę
50g - 68 zł czekamy na dostawę
100g - 136 zł czekamy na dostawę
wysyłka: w ciągu 2-4 dni roboczych zamów przez telefon   604 133-733   pn-pt 8-16:30
OPINIE
4.42 6 5 0
Łukasz smak  
     
5.00     aromat  
     
5.00
Wyśmienita herbata. W smaku czuć kwiaty, miód, nieco mleczny posmak. Na pewno do niej wrócę.
Hubert smak  
     
4.00     aromat  
     
5.00
swoją przygode z oolangami zacząłem od zakupu własnie mi lang xiang dan cong, da hong pao oraz tie guan yin. I własnie "aromat miodowej orchidei" urzekł mnie najbardziej. Piękny kolor pomaranczowy, dojrzałej brzoskwini. Doskonała złożoność aromatów, od ziołowo-chmielowego, po bardziej subtelniejsze w nastepnych zalaniach aromaty kwiatowo owocowe, słodkie, dominują jednak cytrusy. Przyjemna orzezwiająca goryczka, cierpki taniczny posmak, ogolnie robi wrażenie orzeźwiającej. Rewelacja, własnie zamawiam wiekszą paczuszke :)
Jarek smak  
     
5.00     aromat  
     
4.00
Ciekawy smak jakby suszone owoce, trochę słodki, na pewno godny spróbowania. Pozostawia fajny posmak w ustach. Zapach w sam raz na jesień.
Piotr smak  
     
5.00     aromat  
     
4.00
Bardzo pyszna herbata. Od niej i dzięki niej rozpocząłem przygodę z Oolongami.
Jerzy smak  
     
4.00     aromat  
     
4.00
Bardzo ciekawy aromat suszu, z jednej strony odrobinę miętowy na początku, z drugiej po chwili pojawiają się cytrusowe nuty. Nietypowe jak na oolonga i bardzo mnie zaintrygowało.
Szymon smak  
     
4.00     aromat  
     
4.00
bardzo ciekawy aromat. przy pierwszym i drugim parzeniu intensywnie czuć jakby prażony ryż, zaś przy kolejnych parzeniach uwidacznia się charakterystyczny dla oolongów dłuższej fermantacji aromat słodowy. smak również fajny. zasłużone 4/5
     
     

trwa wysyłanie opinii...

przeglądane