Mi Lan Xiang Dancong 2021
Mi Lan Xiang Dancong – wspaniały przykład mocniej utlenianego oolonga (herbaty turkusowej*) z Gór Feniksa (Fenghuang Shan) w okolicy miasta Chaozhou w prowincji Guangdong, na południowym wschodzie Chin. „Feniksowe oolongi” to szeroka i niezwykle ciekawa rodzina herbat z jednej strony zazwyczaj dość podobnych do siebie pod względem wyglądu i ogólnego profilu smakowego, z drugiej jednak unikalnych, zróżnicowanych na poziomie smakowych i zapachowych niuansów. Chociaż naturalne, nie poddane żadnej dodatkowej aromatyzacji, potrafią silnie kojarzyć się z owocami albo kwiatami, niemalże je imitując. Cechy te zawdzięczają specyfice krzewów, z których są wytwarzane, czyli różnorodnych pododmian głównie jednego kultywaru (odmiany uprawnej) – Fenghuang Shuixian, oraz indywidualnie i umiejętnie dopasowanemu stopniowi utleniania i palenia liści.
Obecnie sprzedawany przez nas Mi Lan Xiang charakteryzuje się bardzo przyjemnym i długim chmielowym posmakiem – jak na przedstawiciela tego gatunku przystało. Jest to nieco lżej palona wersja.
Wiele krzewów herbacianych w Fenghuang Shan bardziej przypomina małe drzewa, a wśród tych rosnących na wpół dziko nie brakuje roślin datowanych na 200 i więcej lat. Najbardziej ortodoksyjne – i najczęściej niedostępne poza Chaozhou – „feniksowe oolongi” powstają nie tylko z owych bardzo starych drzew, ale też zgodnie z tradycyjną zasadą, że na daną herbatę liście zbiera się i przetwarza wyłącznie z jednego krzewu-drzewa (stąd określenie Dancong, co znaczy „pojedynczy krzew”). Dlatego też każdy Dancong ma swój oryginalny charakter. Uzyskana w ten sposób nader ograniczona ilość herbaty nie byłaby jednak w stanie zaspokoić dzisiejszego, stale rosnącego zapotrzebowania konsumentów, rozszerzono więc pojęcie bardziej „komercyjnego” Danconga na herbatę powstałą z określonego macierzystego krzewu oraz rosnących przy nim „klonów” – rozmnażanych wegetatywnie i zachowujących identyczne właściwości.
Wskazówkę odnośnie natury poszczególnych gatunków Fenghuang Dancong można często odczytać z ich nazw, sugerujących np. magnoliowy czy migdałowy zapach. Nazwa prezentowanej tu herbaty – Mi Lan Xiang – oznacza dosłownie „aromat miodowej orchidei”.
Sposób przygotowania: polecamy zaparzać metodą gongfu cha, w gaiwanie lub niewielkich rozmiarów czajniku (w Chaozhou wytwarza się czajniki podobne do tych z Yixing, ale z lokalnej glinki, której skład doskonale współgra z charakterem i kompozycją minerałów „feniksowych oolongów”) lub w gaiwanie, wypełniając go sporą ilością liści (ok. 7 g/100 ml wody) i zaczynając od bardzo krótkich, wręcz kilkusekundowych parzeń w temperaturze powyżej 95ºC. W ten sposób Mi Lan Xiang możemy zaparzać nawet powyżej 10 razy (oczywiście wydłużając od pewnego momentu czas parzenia), uzyskując pełnowartościowe napary, a jednocześnie kontrolując cierpkość tej bogatej w smak i aromat, ale wrażliwej herbaty. Zachęcamy do eksperymentowania z ilością suszu i długością parzeń w celu znalezienia odpowiednich dla siebie proporcji. Decydując się ewentualnie na bardziej „zachodnie” parzenie takiej samej porcji liści w większej ilości wody, warto obniżyć nieznacznie jej temperaturę i nie przekraczać 1,5 min przy pierwszym zalaniu.
Pochodzenie: Chiny, prowincja Guangdong, Tian Zhu Keng
Zbiory: wrzesień 2021
*herbatę oolong można w Polsce spotkać pod błędną nazwą niebieska herbata. Prawidłowe tłumaczenie chińskiego terminu qingcha to herbata turkusowa.
II 2-3 min
III 4-6 min
Mi Lan Xiang Dancong 2021
trwa wysyłanie opinii...