TAK SMAKUJE HERBATA od 2006r.
wartość koszyka: 0 zł, koszt dostawy od 12 zł - do darmowej dostawy brakuje 150 zł
FINALIZUJ ZAMÓWIENIE
  gramatura cena ilość rabat wartość
koszt dostawy od 12 zł - do darmowej dostawy brakuje 150 zł
do zapłaty 0 zł
KOD RABATOWY
OK
FINALIZUJ ZAMÓWIENIE

Tencha Kotobuki 2023

liściasta herbata, z której powstaje matcha

Tencha Kotobuki 2023
Tencha Kotobuki – herbata liściasta, z której w procesie mielenia powstaje herbata matcha. Łagodna, morska, z przyjemnym, lekkim umami.

Tencha to szczególny rodzaj zielonej herbaty liściastej, który rzadko jest sprzedawany na rynku detalicznym, ponieważ przede wszystkim jest półproduktem w produkcji matcha. Gratka dla wszystkich fanów herbat japońskich.

Gdy tylko ciepła woda spotyka się z liśćmi, do nosa natychmiast dociera aromat, którego nie sposób pomylić z czymś innym – aromat herbaty matcha. Napar ma lekkie umami, nuty morskie i kukurydziane, nieco cierpkie. Znajdziemy w niej cechy wspólne z gyokuro i oczywiście z herbatą matcha. Chociaż w pierwszym uczuciu może wydać się nijaka, to zostawia bardzo przyjemny posmak. 

Tencha Kotobuki jest dokładnie tą samą mieszanką liści, z której powstaje nasza niezwykle popularna Matcha Kotobuki Organic. Udostępniamy w sklepie jedynie małą ilość, która pozostała nam z XV edycji Zestawu Herbat Klubowych. 

Jak zaparzyć herbatę, która z założenia nie jest przeznaczona do parzenia? Podejść do parzenia tencha jest wiele. Najczęściej jednak zaleca się parzyć ją jak gyokuro, żeby wydobyć delikatne smaki i umami. Tencha można zaparzyć także wrzątkiem i tak często jest ona degustowana przez kupców i kiperów, którzy następnie mieszają różne partie tencha i przetwarzają je na herbatę matcha. Tak zaparzona nie ma być smaczna. Ma pokazać swoje wady.  

Naszym zdaniem najlepiej sprawdza się w długim parzeniu w wodzie temperaturze około 50-60°C. Świetnie nadaje się także do cold brew – kilkugodzinnej maceracji w zimnej wodzie w lodówce. 

Pochodzenie: Japonia, prefektura Kagoshima,  Kirishima, Makizono
Kultywary: asanoka, okumidori, saemidori
Zbiory: wiosna 2023

Herbata oryginalnie pakowana w Japonii w torebki o masie 50g netto.
Parzenie
5 g / 100 ml
I parzenie 50-60°C
II 80°C
I parzenie 2 minuty
II parzenie 30 sekund
2 parzenia
Świetnie nadaje się także to przygotowania sposobem cold brew.

Tencha Kotobuki 2023

liściasta herbata, z której powstaje matcha

smak
     
5.00
aromat
     
5.00

czekamy na dostawę

25g - 30 zł czekamy na dostawę
50g - 58 zł czekamy na dostawę
wysyłka: w ciągu 1-2 dni roboczych zamów przez telefon   604 133 733   pn-pt 8-16:30
OPINIE
5.00 1 5 0
Paulina 12.07.2024 smak  
     
5.00     aromat  
     
5.00
Jako wielbicielce herbat zielonych zazwyczaj trochę wstyd mi się przyznać, że matcha to nie jest "my cup of tea", dosłownie mówiąc :) Natomiast tencha, jak się okazuje, już tak! Lekkie umami, piękny kolor, charakterystyczny aromat - nie mam żadnych zastrzeżeń do tej herbatki. Pyszna! Polecam, zwłaszcza jeśli ktoś nie miał wcześniej okazji spróbować, a kocha herbaty zielone, 'trawiaste'.
     
     

trwa wysyłanie opinii...

przeglądane