TAK SMAKUJE HERBATA od 2006r.
wartość koszyka: 0 zł, dostawa od 9 zł, do darmowej dostawy brakuje 150 zł
FINALIZUJ ZAMÓWIENIE
  gramatura cena ilość wartość rabat
dostawa od 9 zł, do darmowej dostawy brakuje 150 zł
do zapłaty 0 zł
KOD RABATOWY
OK
FINALIZUJ ZAMÓWIENIE

Shanlinxi Baicha 2011

wysokogórska, sezonowana, prasowana biała herbata z Tajwanu – unikat

Shanlinxi Baicha 2011
NOWOŚĆ
Shanlinxi Baicha 2011 – jedna z najbardziej wyjątkowych i najrzadszych herbat w naszej ofercie. Naturalnie sezonowana wysokogórska herbata biała z Tajwanu prasowana w „ciastka”.

W aromacie i smaku tej herbaty dominują nuty dojrzałe i słodkie, kojarzące się na przykład z ciastem drożdżowym. Można też znaleźć tu akcenty kwiatowe, charakterystyczne dla dobrej białej herbaty. Przy mocniejszym zaparzeniu można wyciągnąć z tej herbaty smak słodko-kwaskowy, owocowy. Nadaje się do każdego typu parzenia: gongfu cha, w dużym czajniczku, a także do gotowania, co w Chinach jest popularnym sposobem przygotowania sezonowanej herbaty białej.

Sezonowanie i prasowanie białej herbaty jest praktyką nową. Za jej początek uważa się lata 2009-2010. W 2011 roku  tajwański mistrz herbaciany udał się do Fuding (prowincja Fujian, Chiny), ojczyzny białej herbaty, aby zaznajomić się z nową metodą produkcji. Po powrocie na Tajwan stworzył swoją własną, eksperymentalną partię herbaty, wykorzystując wysokogórski materiał z kultywaru qingxin wulong, czyli sztandarowego szczepu wykorzystywanego do produkcji herbat oolong. Ponieważ z założenia prasowana herbata biała ma się dobrze nadawać do długiego przechowywania, mistrz dopiero po blisko 10 latach przedstawił wyniki swojego eksperymentu. W naszej opinii jest to eksperyment wyjątkowo udany, bo prezentowana herbata nie ustępuje najlepszym sezonowanym białym herbatom chińskim. Co więcej, w tym wypadku mamy absolutną pewność, że to herbata wytwarzana tradycyjną metodą, a jej dojrzały smak pochodzi w całości z powolnego procesu sezonowania, a nie jest efektem „sztuczek” postarzających herbatę, które niestety są w ostatnich latach często stosowane w Chinach.  

Tej herbaty mogli już spróbować Ci, którzy zakupili VIII edycję Zestawu Herbat Klubowych. Bo wielu entuzjastycznych opiniach dotyczących tej herbaty, zdecydowaliśmy, że sprowadzimy ją w większej ilości i udostępnimy dla szerszego grona klientów, umożliwiając także zakup całego „ciastka” do dalszego sezonowania.

Pochodzenie: Tajwan, powiat Nantou, Shanlinxi
Zbiory: czerwiec 2011
Kultywar: qingxin wulong 青心烏龍 (czyt. ćiŋ śin łuluŋ)

Wybór opcji 350g to zakup całego ciastka w oryginalnym opakowniu. Pozostałe gramatury to fragmenty ciastka pakowane w nasze firmowe torebki.
herbata:
aromat:
region:
Parzenie
4-5g / 250 ml
96°C (wrzątek)
I parzenie 3 min
II 4-5 min
III 8-10 min
3 parzenia
Świetnie nadaje się do parzenia w stylu gongfu cha, używając 5-6g liści na 100 ml wody i zaczynając serię parzeń od około 30-40 sekund. Drugie i trzecie parzenie może być krótsze, a kolejne stopniowo wydłużamy.

Shanlinxi Baicha 2011

wysokogórska, sezonowana, prasowana biała herbata z Tajwanu – unikat

10g - 29 zł
25g - 68 zł
50g - 135 zł
350g - 880 zł
wysyłka: w ciągu 2 dni opcja zamówień tel.   604 133-733   pn-pt 8-16:30
OPINIE
5 1 5 0
     
     

trwa wysyłanie opinii...

przeglądane