Kwiat Bzu Czarnego
Rodzimy obszar występowania czarnego bzu (Sambucus nigra) to Europa, Tunezja w Afryce Północnej, Azja Zachodnia (Iran, Irak, Turcja) i Indie. Poza tym uprawiany jest w wielu krajach Świata. W Polsce pospolity jest na całym obszarze kraju.
Kwiat bzu czarnego-właściwości naparu
Kwiat bzu czarnego zawiera spore ilości flawonoidów, m.in. rutozyd, pochodne kemferolu i kwercetyny, kwasy fenolowe, ferulowy, chlorogenowy i ich glikozydy. Ponadto kwasy organiczne, olejek, garbniki, sluz triterpeny, sterole i sole mineralne.
Kwiat bzu czarnego- działanie i korzyści zdrowotne
Wywar z kwiatu bzu ma działanie napotne, zalecane przy stanach o podwyższonej temperaturze. Dodatkowo ma właściwości moczopędne, związane z obecnością flawonoidów. Kwiat bzu powoduje zwiększenie elastyczności ścian włosowatych naczyń krwionośnych i zmniejszenie ich przepuszczalności. Jest to działanie charakterystyczne dla związków z grupy witaminy P, której przedstawicielem jest występująca w surowcu rutyna.
Należy pamiętać, iż kwiat bzu (tak jak owoce czy kora) zawierają sambucynę i sambunigrynę. Są to związki, które spożyte w większej ilości mogą wywoływać działania szkodliwe dla człowieka. Jednakże wyższa temperatura gotowania (bez przykrycia) usuwa wszelkie właściwości trujące.
Kwiat (czarny bez) jest idealnym produktem do przygotowania naparu, soku, syropu, nalewki czy perfum.
Sposób przygotowania:
1) Kwiaty bzu czarnego zalewamy wrzątkiem i parzymy przez 5-8 minut pod przykryciem.
2) Łyżkę suszonych kwiatów bzu czarnego wsypać do garnuszka, zalać 250 ml gorącej wody i gotować na średnim ogniu przez 15 minut.
* Przed spożyciem ziół, szczególnie w przypadku osób przyjmujących różnego rodzaju leki, zawsze warto skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą.
Kraj pochodzenia: Polska