KLASYCZNA PREMIUM BIAŁA ŻÓŁTA ZIELONA OOLONG ZIELONA Z DOD. CZARNA CZARNA Z DOD. PU ERH ZIOŁA ROOIBOS OWOCOWA YERBA MATE AKCESORIA
Jingmai Longzhu Pu-erh 2015
Jingmai Longzhu Pu-erh 2015 Jingmai Longzhu Pu-erh 2015

Jingmai Longzhu Pu-erh 2015

Aromat:
     
(ocena: 0/5)
Smak:
     
(ocena: 0/5)
Asortyment:
Gramatura i cena:
dostępność:
niedostępny
Opis produktu
Jingmai Longzhu Pu-erh 2015 – surowy pu-erh uformowany w kształt małych kulek, nazywanych long zhu, czyli „smoczymi perłami”.
 
To pu-erh delikatny i słodkawy, o kwiatowym charakterze, bardzo aromatyczny. W skład tych „smoczych pereł” wchodzi dużo młodych pąków liściowych. Każda kulka waży około 9 gramów.
 
Herbata ta pochodzi z Jingmai w południowo-zachodniej części prowincji Yunnan. W przeciwieństwie do większości Yunnanu, w rejonie Jingmai herbaty pu-erh wytwarza się z liści odmian drzew herbacianych o małych i średnich liściach, a nie z wielkolistnej odmiany. 
 
Parzenie:
Jak w przypadku każdego surowego pu-erha, zdecydowanie polecamy parzenie w stylu gongfu cha, wykonując serię krótkich parzeń w małej ilości wody. Jedna kuleczka to odpowiednia ilość herbaty na naczynie o pojemności 130-180 ml. 
Przed pierwszym właściwym parzeniem polecamy dwukrotnie przepłukać herbatę przez kilkanaście sekund, aby ogrzać i otworzyć ciasno sprasowane liście. 
 
Zbiory: wiosna 2015
 
Sposoby parzenia
9g/~150ml
90-96°C
10s+
Przed pierwszym parzeniem zalecamy dwukrotne przepłukanie tej herbaty, aby ogrzać i otworzyć ciasno sprasowane liście.
Oceny i opinie
Nikt jeszcze nie komentował tego produktu
Rekomendacje
Tagi: sheng, surowy, raw
Kraków, Floriańska 13, tel: 604 133 733,
Website Security Test