KLASYCZNA PREMIUM BIAŁA ŻÓŁTA ZIELONA OOLONG ZIELONA Z DOD. CZARNA CZARNA Z DOD. PU ERH ZIOŁA ROOIBOS OWOCOWA YERBA MATE AKCESORIA
Alishan Gui Fei 2017 Silver Medal
Alishan Gui Fei 2017 Silver Medal Alishan Gui Fei 2017 Silver Medal

Alishan Gui Fei 2017 Silver Medal

Aromat:
     
(ocena: 5/5)
Smak:
     
(ocena: 5/5)
Asortyment:
Gramatura i cena:
dostępność:
niedostępny
Opis produktu
Alishan Gui Fei 2017 Silver Medal – herbata konkursowa, zdobywca srebrnego medalu na tegorocznym konkursie herbat Gui Fei w Lugu. 
 
Głęboka, długa miodowa słodycz. Aksamitna i niebywale aromatyczna, z perfekcyjnym i nienachalnym paleniem. To mocniej utleniana i palona herbata w stylu tradycyjnych oolongów Dong Ding. 
 
Jeśli nie znacie jeszcze oolongów gatunku Gui Fei, zachęcamy do rozpoczęcia przygody z nimi od naszej podstawowej, również świetnej wersji tej herbaty. Osoby niemające doświadczenia z tym typem herbat mogą mieć trudność z wychwyceniem wszystkich niuansów, które decydują o wyjątkowości herbaty medalowej. 
 
Historia herbaty Gui Fei jest stosunkowo niedługa, a rozpoczęła się dramatycznie – silnym trzęsieniem ziemi w 1999 roku. Wtedy to wielu rolników było zmuszonych czasowo zaniedbać swoje plantacje i zająć się odbudową dobytku. Skorzystały na tym owady – Jacobiasca Formosana – te same, które atakują krzewy oolonga Bai Hao. Pozostawione na pastwę tych szkodników krzewy zmuszone są bronić się same wytwarzając fitoaleksyny, rodzaj roślinnych przeciwciał, które służą do odbudowy nadgryzionych liści. Szczęśliwie składa się, że fitoaleksyny skutkują słodszym, lekko miodowym smakiem herbaty! Umiarkowane palenie herbat Gui Fei dodatkowo uwypukla tę cechę. 
Nazwa Gui Fei (貴妃) oznacza najwyższej rangi damę dworu, będąc jednocześnie nawiązaniem do również podgryzanego przez Jacobiasca Formosana oolonga Bai Hao, którego inna nazwa to „Orientalna Piękność” (東方美人). 
 
Uwaga! Dostępna ilość bardzo ograniczona. Zamawiając 100g herbaty otrzymają ją Państwo w zapieczętowanej konkursowej puszce.
 
Zbiory: czerwiec 2017
Kultywar: Qingxin
 
Parzenie: 
Stanowczo zalecamy parzenie tej herbaty w stylu gongfu:
6g/100ml; 96℃, jedno krótkie przepłukanie liści
I parzenie 30s; II 20s; III 30s; IV 50s; V 80s; VI 2 min… itd.
 
Parzenie w dużym czajniczku:
5g/250ml, 96℃
I parzenie 2 min; II 2 min; III 4 min; IV 6-8 min 
 
Sposoby parzenia
5g/250ml
96°C
I 2 min; II 2 min; III 4 min; IV 6-8 min
Stanowczo zalecamy parzenie tej herbaty w stylu gongfu: 6g/100ml; 96℃, jedno krótkie przepłukanie liści I parzenie 30s; II 20s; III 30s; IV 50s; V 80s; VI 2 min… itd.
Oceny i opinie
Przyznaję, że zawiodła mnie ta herbata: spodziewałem się ładnego aromatu i wyraźnego, oolongowego smaku. Tymczasem aromatu praktycznie nie wyczuwałem a smak był tak mocno zdominowany przez nuty "palone" że żaden inny nie przebijał się przez tę dominantę smakową.
Piotr Skutil | 10:38 | 24.02
aromat:
     
(5/5)
smak:
     
(5/5)
Rekomendacje
Kraków, Floriańska 13, tel: 604 133 733,
Website Security Test