KLASYCZNA PREMIUM BIAŁA ŻÓŁTA ZIELONA OOLONG ZIELONA Z DOD. CZARNA CZARNA Z DOD. PU ERH ZIOŁA ROOIBOS OWOCOWA YERBA MATE AKCESORIA
Woojeon

Woojeon

Aromat:
     
(ocena: 4.50/5)
Smak:
     
(ocena: 5/5)
Asortyment:
Gramatura i cena:
Opis produktu
Woojeon (Ujeon) - wysokiej jakości, najmłodsza zielona herbata pochodząca z koreańskiej wyspy Jeju. Nazwa Woojeon znaczy “sprzed deszczu” (chiń. yuqian), co w wywodzącej się z Chin klasyfikacji odnosi się do herbaty zbieranej przed 20 kwietnia. Chociaż w Chinach zbiory najlepszych herbat odbywają się przed 4, 5 kwietnia (mingqian), w Korei, ze względu na nieco chłodniejszy klimat, pierwszy zbiór przypada ok. 2 tyg. później. To kolejna, po Sejaku, koreańska herbata dostępna w naszym sklepie. 
 
Herbatę Woojeon cechuje łagodny, lekko warzywny smak, z pojawiającą się od pierwszego łyku delikatną prażoną nutą w tle. W smaku napar kojarzy się z japońską herbatą Kamairicha, w której również oksydacja jest zatrzymywana poprzez podgrzanie, zamiast parowania. 
 
 
Tradycyjna klasyfikacja zielonych herbat koreańskich, ze względu na porę zbioru i wielkość zebranych liści:
 
1. Woojeon - zbiory zaczynają się przed 20 kwietnia (przed Gogu). Zrywane są wówczas najmłodsze, delikatne listki. To najbardziej ceniona koreańska zielona herbata.
2. Sejak - drugie zbiory, zaczynające się od Gogu (20 kwietnia) i trwające około 2 tyg., do pierwszych dni maja (Ipha).
3. Joongjak (Jungjak) - letnie zbiory, rozpoczynające się po Ipha, czyli w okolicach 5, 6 maja; zrywane są już tylko większe liście.
4. Deajak - najpóźniejsze zbiory, przypadające na czerwiec. Do produkcji Deajak wykorzystuje się duże, starsze liście, z niższych partii krzewu. Przeznaczane są one na masowo wytwarzane, często ekspresowe herbaty.
 
Sposoby parzenia
3 g/150 ml
70 C
1-2 min.
Herbatę można zaparzać kilkukrotnie.
Oceny i opinie
Herbata jest bardzo dobra, niemniej cena dla mnie to początek pułapu pod tytułem "golenie snobów". W dodatku nie jest otoczona tradycją jak drogie, regionalne herbaty chińskie, które warto spróbować przynajmniej ze względów kulturowych. Mniejsza cierpkość od Sejak, trochę większa słodycz i umami. Czy różnica jest warta 40% wyższej ceny? NIE. Generalnie nie można się do niczego przyczepić: napar to gładkie, słodkie umami o pięknym kolorze. Zero goryczy i cierpkości, bardzo niska warzywność, zerowa trawiastość. Moc dobra. Myślę, że to korzystniejsza oferta od wielu herbat japońskich, choć bezpośrednio nie można porównywać, bo te herbaty w których utlenianie enzymatyczne zatrzymywane jest gorącą wodą smakują słodko-gładko, te parowane smakują świeżo-trawiasto.
J T | 12:48 | 09.02
aromat:
     
(4/5)
smak:
     
(5/5)
Naprawdę wspaniała i wyśmienita herbata... wyjątkowy aromat, intrygujący smak. Polecam nie tylko jako herbacianą ciekawostkę :)
Łukasz Gęborek | 18.12.2015
aromat:
     
(5/5)
smak:
     
(5/5)
Rekomendacje
Tagi:
Kraków, Floriańska 13, tel: 604 133 733,
Website Security Test