TAK SMAKUJE HERBATA od 2006r.
wartość koszyka 0 pln ; dostawa od 7 pln, do darmowej brakuje 100 pln
FINALIZUJ ZAMÓWIENIE
  gramatura cena ilość wartość rabat
dostawa od 7 pln, do darmowej brakuje 100 pln
do zapłaty 0 pln
KOD RABATOWY
OK
FINALIZUJ ZAMÓWIENIE

Taiwan Wuyi Hong Shui Bingcha 2018

Taiwan Wuyi Hong Shui Bingcha 2018
herbata:
region:
Tajwan, Nantou
zbiory:
wiosenne/first flush, 2018
Taiwan Wuyi Hong Shui Bingcha 2018 – odważne smaki zawarte w odważnej formie. Prasowany w ciastko oolong tajwański przeznaczony do długiego leżakowania.

Złożony, wielowarstwowy smak, który w pełni ujawnia się dopiero na przestrzeni wielu parzeń tej samej porcji liści. Pierwsze wrażenie: herbata mocna, bardzo aromatyczna, ale z wyraźnie zaznaczoną cierpkością i nutą mineralno-kwaskową, charakterystyczną dla kultywaru Wuyi. Po tych intensywnych pierwszych doznaniach zaskakuje subtelny ziołowo-owocowy posmak, który bardzo długo utrzymuje się w ustach. Można mieć nadzieję, że kiedy kilka lat leżakowania wygładzi wszystkie ostre krawędzie tej herbaty, otrzymamy naprawdę wyjątkowego oolonga – takie jest założenie jego twórców.

Herbata powstała z tego samego materiału, co tak bardzo lubiany, klasyczny oolong Wuyi Hong Shui oferowany przez nas od około 2 lat. W tym roku producenci zdecydowali się na odważny krok stworzenia tylko herbaty prasowanej w formę „ciastek”.

Hong Shui, dosłownie „czerwona woda”, to ogólna nazwa dla mocniej utlenianych i palonych oolongów tajwańskich.

Krzewy wykorzystane do stworzenia tej herbaty są potomstwem bliżej nieokreślonych kultywarów zaimportowanych na Tajwan z chińskiej prowincji Fujian na początku XX wieku. Obecnie stosowane są coraz rzadziej, gdyż ich uprawa i obróbka wymaga większego wkładu pracy ludzkiej. Liście zostały poddane mistrzowskiemu, kilkukrotnemu paleniu w piecu. 

Zbiory: kwiecień 2018
Pochodzenie: Tajwan, powiat Nantou, Beishan (北山) 
Kultywar: Wuyi Zhong (武夷種)
 
Parzenie
4-5g / 250ml wody
90-95°C
I parzenie 1 min; II 1 min; III 2 min; IV 5 min
Co najmniej 3 parzenia.
Zalecamy parzenie w stylu gongfu cha, używając około 5 g liści na 100 ml wody. Pierwsze parzenie ok. 20 sekund, II 20 sekund, III 30 sekund. Kolejne stopniowo wydłużamy.

Taiwan Wuyi Hong Shui Bingcha 2018

smak
     
5.00
aromat
     
5.00

wyprzedany

dostawa: od 7 pln, darmowa dostawa od 100 pln, wysyłka ekspresowa do 24h,
za granicę za 36 pln (stały koszt)
KOSZT DOSTAWY - PŁATNOŚĆ - ZWROT opcja zamówień tel.   604 133-733   pn-pt 8-17.00
OPINIE
5.00 1 5 0
Krzysiek smak  
     
5.00     aromat  
     
5.00
Herbata zdecydowanie warta uwagi. Po spróbowaniu zastanawiam się czy nie kupić sobie całego ciastka. Już zapach suchych liści jest bardzo intensywny, owocowo-kwiatowy. Pierwsze łyki herbaty zachwycają odurzającą owocowością i słodyczą aby później przerodzić się w nieco bardziej roślinne klimaty, jakiś liści, cieżkich do nazwania. Pod koniec łagodnie ściąga na języku a po przełknięciu rzeczywiście jakby powodowała intesywniejsze wydzielanie się śliny. W teksuturze napar nie jest jakiś zwalający z nóg, bardzo zbalansowany, przyjemny.
     
     

trwa wysyłanie opinii...

przeglądane