TAK SMAKUJE HERBATA od 2006r.
wartość koszyka 0 zł ; wysyłka od 9 zł, do darmowej wysyłki brakuje 150 zł
FINALIZUJ ZAMÓWIENIE
  gramatura cena ilość wartość rabat
wysyłka od 9 zł, do darmowej wysyłki brakuje 150 zł
do zapłaty 0 zł
KOD RABATOWY
OK
FINALIZUJ ZAMÓWIENIE

Muwi Sejak 2021

Muwi Sejak 2021
NOWOŚĆ
Muwi Sejak 2021 – rzadka koreańska herbata zielona z parku narodowego góry Jirisan. Liście zbierane z pół-dziko rosnących krzewów i przetwarzane w bardzo tradycyjny sposób.

Aromat delikatny, słodkawy, pieczony, ale też morski i „rosołowy” – już wąchając suche liście otrzymujemy zapowiedź umami. W zależności od sposobu parzenia możemy osiągnąć bardzo różne rezultaty smakowe: parzenie w niskiej temperaturze (60-70°C) wydobędzie więcej słodyczy i umami, a woda o temperaturze 80°C da nam więcej nut pieczonych i delikatnej goryczki. Dominują akcenty zielone i roślinne. Jest to herbata delikatna i zbalansowana. 

Termin muwi  (czyt. mu-łi) niewątpliwie lepiej jest znany w swoim chińskim brzmieniu wuwei, co oznacza „niedziałanie” i jest ważnym konceptem w taoizmie oraz buddyzmie. Muwi oznacza zgodę na bieg rzeczy zgodnie z naturą, bez ingerencji – krzewy tej herbaty nie są aktywnie uprawiane, lecz pozwala się im rosnąć tak, jak rośnie herbata w naturalnych warunkach, pół-dziko. Sejak jest herbatą zbieraną między 20 kwietnia a 5 maja. Ta herbata jest jednak bardzo wczesnym Sejakiem, zbieranym tuż po Gogu (20 kwietnia), co jest datą graniczną między zbiorem herbaty Woojeon i Sejak. Znajdziemy więc w niej delikatność podobną jak w herbacie Woojeon. To herbata więcej niż organiczna – herbata naturalna, wytwarzana ze starych krzewów o głębokim systemie korzeniowym. 

Muwi Sejak jest herbatą produkowaną przez kooperatywę Dong Cheon, która zrzesza ponad 80 rolników z doliny Hwagae-myeon w regionie góry Jirisan,. Wytwarzana jest w bardzo tradycyjny, unikalnie koreański sposób: najpierw oksydacja liści zatrzymywana jest przez zanurzenie we wrzątku, a dopiero następnie są one prażone na wokach.

Zbiory: 20-25 kwietnia 2021
Kultywar: lokalny szczep „Hadong”
Pochodzenie: Korea, Hadong, Hwagae-myeon
Parzenie
3-4g / 150 ml
60-80°C
I parzenie 50-60 sekund
II 2 min
III 4-5 min
3 parzenia
Zalecamy parzenie w czajniczku z kamionki, porcelany lub szkła, o pojemności do 250 ml.
przeglądane