KLASYCZNA PREMIUM BIAŁA ŻÓŁTA ZIELONA OOLONG ZIELONA Z DOD. CZARNA CZARNA Z DOD. PU ERH ZIOŁA ROOIBOS OWOCOWA YERBA MATE AKCESORIA
Matcha Shizuoka (40g)
Matcha Shizuoka (40g) Matcha Shizuoka (40g) Matcha Shizuoka (40g) Matcha Shizuoka (40g)

Matcha Shizuoka (40g)

Aromat:
     
(ocena: 4/5)
Smak:
     
(ocena: 3/5)
Asortyment:
Gramatura i cena:
Opis produktu
Matcha Shizuoka (40g) - wysokiej jakości sproszkowana zielona herbata z prefektury Shizuoka. Ma postać intensywnie zielonego pudru. Powstaje po zmieleniu tencha - wysokogatunkowej herbaty pochodzącej z zacienianych plantacji, a więc uprawianej podobnie jak gyokuro, choć przetwarzanej w odmienny sposób. Na świecie kojarzona głównie z japońską ceremonią parzenia herbaty chanoyu. Pakowana w oryginalne 40g pudełko. 
 
Matcha jest bogata w antyoksydanty, witaminy (zawiera szczególnie dużo witaminy C) i aminokwasy (teaninę). Ze względu na wysoką zawartość kofeiny (teiny), matcha, obok gyokuro, jest najbardziej pobudzającą z herbat.
 
Sposób przygotowania: Choć dogłębne poznanie i przyswojenie sobie zasad ceremonii chanoyu wymaga wielu lat praktyki, to jednak codzienne przygotowanie herbaty matcha wcale nie musi być skomplikowanym rytuałem. W domowych warunkach wystarczy nam większa czarka lub nawet zwykła miseczka i coś, co pozwoli nam rozrobić herbaciany proszek w wodzie. Najlepiej sprawdzi się tutaj tradycyjna bambusowa miotełka chasen, która przy odpowiedniej technice ubijania (tzn. przy wykonywaniu energicznych ruchów na kształt litery M lub W) pozwoli nam uzyskać kremową konsystencję naparu z charakterystyczną pianką na powierzchni. Jeśli nie dysponujemy Chasenem, można eksperymentować np. z elektrycznym, ręcznym spieniaczem do mleka lub ewentualnie z łyżeczką czy małą trzepaczką kuchenną. Niezależnie od narzędzia, którym będziemy się posługiwać, warto dodatkowo przesiać herbatę przez sitko przed zmieszaniem jej z wodą. Dzięki temu unikniemy grudek i łatwiej będzie nam spienić napar.
Do codziennego picia zalecamy przyjąć proporcje: ok. 3 g herbaty (1 płaska łyżeczka) na 150-200 ml wody o temp.  60-70 C. Mieszamy szybkimi ruchami, aż do rozpuszczenia się proszku i pojawienia się pianki. Napar wypijamy w całości!
 
W Japonii bardzo popularne jest także używanie matcha do celów kulinarnych, przede wszystkim w cukiernictwie, ponieważ nadaje potrawom nie tylko charakterystycznego smaku, ale też barwi je na piękny zielony kolor.

Pochodzenie: Japonia, prefektura Shizuoka
Sposoby parzenia
3 g / 100 ml
70°C
Oceny i opinie
Rzeczywiście nie jest najlepsza. Przede wszystkim w ogóle się nie spienia... :\
Krzysztof Czajka | 19.09.2016
aromat:
     
(3/5)
smak:
     
(2/5)
Nie jest to najlepsza matcha ale za tą cenę naprawde warto :) Mocny klasyczny aromat i zadowalający smak, ładne wygodne opakowanie.
Artur Gontarczyk | 21.12.2015
aromat:
     
(5/5)
smak:
     
(4/5)
Rekomendacje
Kraków, Floriańska 13, tel: 604 133 733,
Website Security Test