TAK SMAKUJE HERBATA od 2006r.
wartość koszyka: 0 zł, dostawa od 9 zł, do darmowej dostawy brakuje 150 zł
FINALIZUJ ZAMÓWIENIE
  gramatura cena ilość wartość rabat
dostawa od 9 zł, do darmowej dostawy brakuje 150 zł
do zapłaty 0 zł
KOD RABATOWY
OK
FINALIZUJ ZAMÓWIENIE

Zhengyan Huangjingui 2021

Zhengyan Huangjingui 2021
NOWOŚĆ
Zhengyan Huangjingui Yancha 2021 – skalna herbata, czyli oolong z gór Wuyi. Palony i mineralny smak łączy się z pięknymi nutami kwiatowymi. 

Herbata palona w stopniu średnim, która jest przykładem bardziej aromatycznych oolongów z gór Wuyi. Klasyczne dla yancha kadzidlane nuty palenia, skórki świeżego chleba oraz przede wszystkim akcenty mineralne są zdecydowanie wyczuwalne. Szczep Huangjingui jest jednak znany przede wszystkim ze swojego intensywnego kwiatowego aromatu i wykorzystuje się go głównie w południowej części prowincji Fujian do produkcji jasnych oolongów w stylu Tie Guan Yin. Po przetworzeniu w sposób charakterystyczny dla herbat skalnych aromaty kwiatowe także są wyczuwalne, a w posmaku pojawia się lekka nuta cynamonowa. 

Prezentowana herbata pochodzi z obszaru parku krajobrazowego gór Wuyi, czyli zhengyan („prawdziwych skał”), a dokładniej z okolic Lwiego Szczytu (Shizifeng 狮子峰). Może się wydać dziwne, skąd szczep z Anxi wziął się w parku krajobrazowym Wuyi, gdzie każdy metr ziemi jest na wagę złota. Wszystko staje się jednak jasne, kiedy przypomnimy sobie, że szczep ten wykorzystano do skrzyżowania ze szczepem tieguanyin, w wyniku czego powstał  Huang Guan Yin – obecnie jeden z najpopularniejszych kultywarów gór Wuyi. Jego uprawa w Wuyi ma całkiem już długą historię.
Autorem tej herbaty jest mistrz Gao Peng, producent wielokrotnie nagradzany w konkursach lokalnych i krajowych, a także syn wybitnej specjalistki i badaczki herbaty skalnej. 

Pochodzenie: Chiny, prowincja Fujian, góry Wuyi, Shizifeng
Kultywar: huangdan (黄旦 – potocznie znany jako huangjingui 黄金桂)
Zbiory: kwiecień 2021
Parzenie
6g / 100 ml
96°C (wrzątek)
seria krótkich parzeń zaczynając od kilku sekund
ok. 8 parzeń
Powyższe parametry dotyczą parzenia w stylu gongfu cha, co jest standardową metodą przygotowania herbat skalnych. W przypadku parzenia w większym czajniczku sugerujemy 5g na 250 ml wody i I parzenie o długości około 2,5 minuty.
przeglądane