TAK SMAKUJE HERBATA od 2006r.
wartość koszyka: 0 zł, dostawa od 9 zł, do darmowej dostawy brakuje 150 zł
FINALIZUJ ZAMÓWIENIE
  gramatura cena ilość wartość rabat
dostawa od 9 zł, do darmowej dostawy brakuje 150 zł
do zapłaty 0 zł
KOD RABATOWY
OK
FINALIZUJ ZAMÓWIENIE

Mingfeng Shan Danzhu Sheng Pu-erh 2021

Mingfeng Shan Danzhu Sheng Pu-erh 2021
Mingfeng Shan Danzhu Sheng Pu-erh 2021 – surowy pu-erh z wyselekcjonowanych starych drzew herbacianych (gushu).

Herbata delikatna, o ziołowo-kwiatowym aromacie. Znajdziemy tu także zapach grzybów i suchej ściółki leśnej. W smaku dominują nuty ziołowe i cytrusowe, kojarzące się z pomarańczą.  Pozostawia mineralno-słodki i długo utrzymujący się posmak w ustach. Wytrzymuje wiele parzeń. Przy nieco dłuższych parzeniach pokazuje więcej mocy i fani dobrej goryczki herbat sheng pu-erh również znajdą tu coś dla siebie. Herbata świetnie nadaje się do wypicia już teraz, jako świeża, ale jej charakterystyka pozwala przypuszczać, że będzie dobrym kandydatem do wieloletniego przechowywania.

Surowy pu-erh to herbata, która przechodzi bardzo prostą obróbkę, dlatego najważniejsza jest w niej jakość zastosowanego materiału bazowego. W tym wypadku mamy do czynienia z bardzo starymi drzewami herbacianymi rosnącymi z dala od cywilizacji, na wysokości 1800-2100 metrów n.p.m. Danzhu znaczy „pojedyncze drzewa”, bo cała partia tej herbaty powstaje z liści wyselekcjonowanych dużych i starych drzew, zebranych w kwietniu, rozrzuconych po okolicach Mingfeng Shan i po okolicznych wzgórzach. Ponieważ nie jest to znane i „modne” miejsce na mapach herbaty pu-erh, cena jest bardzo korzystna jak za tę jakość.

Zbiory: kwiecień 2021
Pochodzenie: Chiny, prowincja Yunnan, Lincang, Mingfeng Shan
Odmiana: Yunnan Da Ye Zhong (yunnańska odmiana wielkolistna)

Herbata prasowana w formę ciastka o masie 200g. Mniejsze gramatury to części ciastka pakowane w nasze torebki firmowe.
Parzenie
5-7g / 100 ml
90-96°C
I,II i III parzenie: do 10 sekund
Kolejne parzenia stopniowo wydłużane
około 10 parzeń
Powyższe parametry dotyczą parzenia w stylu gongfu w gaiwanie. Parząc tę herbatę w stylu zachodnim zalecamy traktować ją jak yunnańską herbatę zieloną.
przeglądane