TAK SMAKUJE HERBATA od 2006r.
wartość koszyka: 0 zł, koszt dostawy od 12 zł - do darmowej dostawy brakuje 150 zł
FINALIZUJ ZAMÓWIENIE
  gramatura cena ilość wartość rabat
koszt dostawy od 12 zł - do darmowej dostawy brakuje 150 zł
do zapłaty 0 zł
KOD RABATOWY
OK
FINALIZUJ ZAMÓWIENIE

Huoshan Huang Ya 2023

kwiatowa, słodka, lekko pieczona – klasyka

Huoshan Huang Ya 2023
Huoshan Huang Ya 2023 – „żółte pąki z Huoshan”, czyli jedna z zaledwie kilku ortodoksyjnych herbat żółtych. 

Huoshan Huang Ya ma łagodny, „ciepły”, słodko-pieczony i kwiatowy aromat, będący właściwie odbiciem smaku herbaty. Napar jest od początku bardzo orzeźwiający, gdy łagodnieje w miarę parzenia przebija się w nim też kwiatowość. Po pewnym czasie pozostawia w ustach oryginalne wrażenie ściągnięcia (ale nie goryczy), choć w posmaku wraca także równoważąca je słodycz. Suszenie tej herbaty przeprowadzono w tradycyjny sposób, przez pieczenie nad gorącym węglem drzewnym. 

Chociaż huang ya oznacza żółte pąki, jest wytwarzana zarówno z pąków, jak i z młodych listków. Najwyższej jakości Huoshan Huang Ya powstaje przed 20/21 kwietnia (雨前 yu qian, czyli „przed deszczem)”, a nie przed świętem Qingmingjie (4/5 kwietnia), jak najlepsze herbaty zielone. 

Huoshan Huang Ya w dużym stopniu przypomina liście znanej zielonej herbaty Huangshan Mao Feng – są równe, minimalnie skręcone i przyglądając się bliżej zauważymy, że pokrywają je delikatne białawe włoski. Ogólnie susz ma jasny, zielony kolor z charakterystycznym złotożółtym odcieniem i daje bardzo jasny, zielonożółty, słomkowy napar. Tym, co jednak nadaje liściom wyjątkowego charakteru, jest proces krótkiego dojrzewania i żółknięcia, nazywany menhuang lub mendui. Przebiega on nieco inaczej przy wytwarzaniu różnych gatunków żółtej herbaty, lecz zasadniczo polega na częściowym, nieenzymatycznym utlenianiu się polifenoli i rozkładzie chlorofilu, w warunkach zwiększonej wilgotności oraz ciepła. W trakcie obróbki kluczową rolę odgrywa umiejętne połączenie tego procesu z naprzemiennym, kilkuetapowym podgrzewaniem liści. Listki Huoshan Huang Ya odkładane są do zżółknięcia w sumie na ok. 24-48 godz., jest ono jednak nieznaczne, ponieważ nie zawija się ich w papier, jak w przypadku Junshan Yin Zhen, stąd większe podobieństwo do herbaty zielonej. Menhuang herbaty Huoshan Huang Ya nie odbywa się także po zatrzymaniu oksydacji, jak w Junshan Yinzhen, lecz po pierwszym, wstępnym suszeniu nad węglem drzewnym, kiedy poziom wody w liściach jest już niższy. 

Dawniej herbatę wytwarzaną w rejonie Huoshan składano jako daninę na dworze cesarskim, a wspominają o niej już teksty z czasów dynastii Tang (618-907) – najpierw słynna „Księga herbaty” („Chajing”) autorstwa Lu Yu, czyli pierwszy traktat poświęcony herbacie, później „Uzupełnienie historii dynastii Tang” („Tang Guoshibu”), napisane przez uczonego Li Zhao. Oczywiście ówczesna herbata z Huoshan istotnie różniła się od tej, jaką znamy obecnie, ponieważ była herbatą prasowaną (bingcha albo tuancha), którą rozkruszano i gotowano w kociołku. Z czasem ewoluowała do postaci sypanej i była ceniona przez kolejnych kilkaset lat, lecz pomimo tak długiej historii, w pierwszej połowie XX w. jej produkcja prawie całkowicie zamarła i mało brakowało, a uległaby zapomnieniu.

Zbiory: początek kwietnia 2023
Pochodzenie: Chiny, prowincja Anhui, powiat Huoshan
Kultywar:  Huoshan jinjizhong (霍山金鸡种)
Parzenie
4-5g / 250ml wody
80-85°C
I parzenie ~2 min;
II 2 min;
III 3-4 min
3 parzenia
Sugerujemy, aby z każdym kolejnym parzeniem zwiększać temperaturę wody o 5°C. Polecamy parzenie w szklanym naczyniu bez przykrywki.

Huoshan Huang Ya 2023

kwiatowa, słodka, lekko pieczona – klasyka

smak
     
5.00
aromat
     
5.00

czekamy na dostawę

10g - 16 zł czekamy na dostawę
25g - 33 zł czekamy na dostawę
50g - 62 zł czekamy na dostawę
100g - 124 zł czekamy na dostawę
wysyłka: w ciągu 1-2 dni roboczych zamów przez telefon   604 133 733   pn-pt 8-16:30
OPINIE
5.00 3 5 0
Łukasz 04.11.2021 smak  
     
5.00     aromat  
     
5.00
Herbat żółtych jest w ofercie niewiele, ale wszystkie uważam za dobre lub bardzo dobre, nie inaczej jest z tą. Aromat jest trawno-liściasty, ale jakby miks świeżego z suszonym - to ostatnie to zapewne efekt pieczenia herbaty. W smaku trawno-warzywnie, jest ściąganie na języku, ale (zgodnie z opisem na stronie) właściwie nie ma goryczy. Naprawdę fajna herbata, łącząca w sobie świeżość i wytrawność. (Parzona zgodnie z zaleceniami w opisie na stronie.)
Michał 15.10.2021 smak  
     
5.00     aromat  
     
5.00
Pyszna! Delikatna i subtelna herbata, jedwabista faktura i piękny kolor naparu. W smaku lekko warzywna, słodka i tak jak napisał wyżej Dominik - uspokajająca. Parzenie w stylu gong fu, 3,5g/100 ml w 75°C daje około 5 parzeń, polecam!
Dominik 02.10.2021 smak  
     
5.00     aromat  
     
5.00
Moja pierwsza żółta herbata. Świetna, bardzo przyjemna, miła struktura naparu. Aromat lekko morski jak przy zielonych herbatach, ale nie oddaje tego do naparu, jak zielone herbaty. Smak bardzo delikatny, wręcz uspokajający, ciepły. Lekko kwiatowy, coś jak w zielonych herbatach, słodki.
     
     

trwa wysyłanie opinii...

przeglądane