KLASYCZNA PREMIUM BIAŁA ŻÓŁTA ZIELONA OOLONG ZIELONA Z DOD. CZARNA CZARNA Z DOD. PU ERH ZIOŁA ROOIBOS OWOCOWA YERBA MATE AKCESORIA

Herbata Oolong

Herbata Oolong, inaczej zwana częściowo utlenianą (lub potocznie półfermentowaną), produkowana jest w Chinach i Tajwanie. W Polsce określana jest czasem jako niebieska lub czerwona, w obu przypadkach błędnie. Herbaty oolong są znane ze swego drzewnego aromatu, łagodnego, owocowego smaku. Mają też wyjątkowy zapach. Mówi się, że w imbryku przyjmują postać smoka, stąd nazywa się je "smoczymi herbatami".


Herbata Oolong (lub Wulong, ulung) uważana jest za jedną z najlepszych herbat w Chinach. Liście na oolongi zaraz po zbiorze są poddawane obróbce. Proces fermentacji jest krótszy niż w przypadku herbat czarnych, odbywa się w ok. 20% (Chiny), a liście pozostają całe, nie są połamane przez zwijanie. Oolongi z Tajwanu (nazywanym dalej Formosą) poddawane są procesowi fermentacji w 60%, dlatego są ciemniejsze i dają ciemniejszy napar.

Proces obróbki zaczyna się etapem więdnięcia liści. Po utracie wilgoci liście umieszczane są w wiklinowych koszach i od czasu do czasu potrząsane. Ma to doprowadzić do otarcia brzegów blaszek liściowych. W konsekwencji ułatwia to przebieg procesu fermentacji. Związki chemiczne zawarte w liściu wchodzą w reakcję z tlenem. Po kilku godzinach proces ten zostaje zatrzymany poprzez suszenie liści. Herbata typu Oolong ma całe liście, gdyż nie przechodzi ona procesu zwijania.

 

Kraków, Floriańska 13, tel: 604 133 733,
Website Security Test