TAK SMAKUJE HERBATA od 2006r.
wartość koszyka 0 pln ; dostawa od 7 pln, do darmowej brakuje 150 pln
FINALIZUJ ZAMÓWIENIE
  gramatura cena ilość wartość rabat
dostawa od 7 pln, do darmowej brakuje 150 pln
do zapłaty 0 pln
KOD RABATOWY
OK
FINALIZUJ ZAMÓWIENIE

Tradycyjny Zheng Shan Xiao Zhong 2018

Tradycyjny Zheng Shan Xiao Zhong 2018
herbata:
region:
chiny, fujian
zbiory:
wiosenne/first flush, 2018
Tradycyjny Zheng Shan Xiao Zhong 2018 – naturalnie wędzona dymem z drewna sosnowego herbata czarna znana także jako „Lapsang Souchong”, pochodząca z rezerwatu Tongmu Guan i nagrodzona pierwszą nagrodą w konkursie herbat tego gatunku.

W aromacie suchych liści dym jest stosunkowo intensywny, ale po zaparzeniu herbata ujawnia znacznie łagodniejsze oblicze. Nuta dymna przede wszystkim bardzo harmonijnie wpisuje się w charakterystyczne, tropikalne nuty smakowe czarnej herbaty z Tongmu Guan. Aromat naparu przypomina wędzoną śliwkę. Bardzo gładka, o długim i przyjemnym finiszu.
Napar czysty i klarowny, złoto-pomarańczowy. Ta herbata to jedno z najlepszych odkryć naszej wizyty w Chinach w czerwcu tego roku.

To herbata wytwarzana według tradycyjnej i niestety zanikającej już metody. Cała obróbka herbaty przebiega w specjalnym, kilkupoziomowym drewnianym budynku (qīnglóu 青楼), na parterze którego znajdują się piece, w których pali się drewno sosnowe. Świeżo zebrane zielone liście trafiają na najwyższe piętro, gdzie przechodzą więdnięcie i otrzymują pierwszą dawkę dymu. Następnie trafiają piętro niżej, gdzie są zwijane i zostawiane do utlenienia, cały czas w dymie. Utlenione liście przenoszone są piętro niżej, tuż nad piece, gdzie są suszone, oraz gdzie dymu jest najwięcej. Dzięki temu, że cały proces produkcji przebiega w ciągłej obecności dymu, liście są nim przesiąknięte do szpiku, dym miesza się z sokami herbaty i idealnie z nimi integruje. W przeciwieństwie do powierzchownie tylko wędzonych herbat, w tym przypadku dymny aromat wyczuwalny jest aż do ostatniego parzenia. Warto podkreślić, że to herbata rosnąca w krystalicznie czystych warunkach naturalnych rezerwatu przyrody Tongmu Guan. Do wędzenia użyto drewna lokalnych sosen, które upadły z przyczyn naturalnych. W rezerwacie wycinka drzew jest zakazana, co także przyczynia się do tego, że tradycyjnie dymiony Zheng Shan Xiao Zhong jest herbatą zanikającą i coraz droższą – cena lokalnego drewna jest wysoka, natomiast „importowanie” drewna oznacza wysokie koszty transportu. Kolejnym czynnikiem jest to, że obecnie wśród chińskich konsumentów popularniejszy jest współczesny, niewędzony Zheng Shan Xiao Zhong.

Dlaczego rocznik 2018, a nie 2019? 
Po procesie obróbki wędzona herbata musi być leżakować kilka miesięcy. Herbata z danego roku trafia na rynek około września. Wędzony Zheng Shan Xiao Zhong nadaje się do kilkuletniego przechowywania bez utraty jakości.

Pochodzenie: Chiny, prowincja Fujian, Tongmu Guan
Zbiory: kwiecień 2018

Herbata oryginalnie pakowana w torebki zawierające 5 gramów liści. Torebka dodatkowo wzmocniona tekturowym kartonikiem, aby zapobiec kruszeniu liści.

Parzenie:
Zalecamy parzenie w stylu gongfu (opisane w tabeli po prawej). Standardowe zachodnie parzenie, chociaż nie ujawni wszystkich walorów tej herbaty, także da pyszny napar. W takim wypadku polecamy następujące parzenie:
5g / 250 ml / 96°C
I parzenie: 2 minuty
II parzenie: 3 minuty
III parzenie 6 minut
Parzenie
5g / 100-120 ml
96℃ (wrzątek)
Zaczynamy od ok. 10 sekund, stopniowo wydłużamy.
8 parzeń

Tradycyjny Zheng Shan Xiao Zhong 2018

smak
     
5.00
aromat
     
5.00

wyprzedany

5g - 15 pln wyprzedany
dostawa: od 7 pln, wysyłka ekspresowa, darmowa dostawa od 150 pln,
za granicę za 36 pln (stały koszt)
KOSZT DOSTAWY - PŁATNOŚĆ - ZWROT opcja zamówień tel.   604 133-733   pn-pt 8-17.00
OPINIE
5.00 1 5 0
Jędrzej smak  
     
5.00     aromat  
     
5.00
Miazdzy jakością tańsze wersje. Lżejszy, subtelniejszy w smaku i zapachu....
     
     

trwa wysyłanie opinii...

przeglądane