KLASYCZNA PREMIUM BIAŁA ŻÓŁTA ZIELONA OOLONG ZIELONA Z DOD. CZARNA CZARNA Z DOD. PU ERH ZIOŁA ROOIBOS OWOCOWA YERBA MATE AKCESORIA
Tie Guan Yin Supergrade 2017

Tie Guan Yin Supergrade 2017

Aromat:
     
(ocena: 0/5)
Smak:
     
(ocena: 0/5)
Asortyment:
Gramatura i cena:
dostępność:
niedostępny
Opis produktu
Tie Guan Yin Supergrade 2017 („Żelazna Bogini Miłosierdzia”) – najsłynniejszy chiński oolong. Pochodzi z południowo-wschodnich Chin, tradycyjnie z regionu Anxi, prowincji Fujian. Cudowny smak tej herbaty jest darem chińskiej bogini (a dokładniej buddyjskiej bodhisattvy), którym możemy się cieszyć do dzisiejszego dnia.

Legenda mówi, że tylko ludzie, których życie jest obrazem szacunku, poczują całe piękno i przyjemności ukryte w liściach herbaty z tego krzewu. Wywodzi się to z historii, kiedy to w regionie Anxi, pewien ubogi farmer - Pan Wei, codziennie rano chodził ze swojego domu do pracy na odległe pole. Zdarzyło się kiedyś, że pośród chaszczy natknął się on na zapuszczoną świątynię bogini Guanyin. Jako, że był on porządnym i pobożnym chińczykiem, Pan Wei postanowił, że dwa razy w miesiącu będzie zaglądał do świątyni – żeby sprzątać i palić odrobinę kadzidła dla Guanyin. Po wielu miesiącach pobożnemu farmerowi ukazała się we śnie bogini, która powiedziała mu, by poszedł do jaskini, która mieściła się za świątynią, gdzie czeka na niego nagroda za jego dobre uczynki. Tam znalazł on sadzonki herbaty. Zasadził on je na swoim polu i dbał o nie, aż zamieniły się w dorodny krzew. Wtedy to Pan Wei podzielił się odrostami ze swoimi sąsiadami. Zaczęli oni sprzedawać tą herbatę pod nazwą Tie Guanyin – Żelazna Bogini Miłosierdzia. Z czasem Pan Wei, jak i jego sąsiedzi wzbogacili się na tyle, by mogli żyć godnie, uprawiać herbatę i odrestaurować całkowicie świątynię, której zawdzięczali swój dobrobyt i szczęście.

Tie Guan Yin jest herbatą częściowo oksydowaną typu oolong (choć stopień oksydacji konkretnych typów tej herbaty może się bardzo różnić), jedną z najsłynniejszych i popularnych herbat chińskich, czego odzwierciedleniem jest znalezienie się w wielu menu dobrych chińskich restauracji w wielu zakątkach świata. Tie Guan Yin z powiatu Anxi jest oficjalnie uznany za jedną z dziesięciu najlepszych chińskich herbat. Liście są duże, zwinięte w małe nieregularne kuleczki o słodko-kwiecistym aromacie. Herbata ta wyśmienicie nadaje się do wielokrotnego zaparzania. Słodki napar ma kolor żółto - złoty, przypomina kwitnące łąki z różnymi kwiatami, miód, orchidee.

Jest to wersja herbaty Tie Guan Yin o wyższej jakości. Ma bardziej intensywny, zielony kolor, pełniejsze i większe liście, a także bogatszy smak, który doceni każdy koneser oolongów.

Sposób przygotowania: Czas pierwszego parzenia może się wahać od 50 sekund do półtorej minuty. Drugie parzenie wyjątkowo skracamy o pół minuty, gdyż liście po pierwszym parzeniu powinny się rozwinąć oddając więcej ze swojego smaku. Każde kolejne parzenie powinniśmy wydłużać o 30 sekund od poprzedniego.

Sposoby parzenia
5g / 250ml wody
~90ºC
1,5-3 min.
Czas pierwszego parzenia może się wahać od 50 sekund do półtorej minuty. Drugie parzenie wyjątkowo skracamy o pół minuty, gdyż liście po pierwszym parzeniu powinny się rozwinąć oddając więcej ze swojego smaku. Każde kolejne parzenie powinniśmy wydłużać o 30 sekund od poprzedniego.
Oceny i opinie
Nikt jeszcze nie komentował tego produktu
Rekomendacje
Tagi:
Kraków, Floriańska 13, tel: 604 133 733,
Website Security Test