KLASYCZNA PREMIUM BIAŁA ŻÓŁTA ZIELONA ZIELONA Z DOD. OOLONG CZARNA CZARNA Z DOD. PU ERH ZIOŁA ROOIBOS OWOCOWA YERBA MATE AKCESORIA
Lao Cong Shui Xian

Lao Cong Shui Xian

Aromat:
     
(ocena: 5/5)
Smak:
     
(ocena: 5/5)
Asortyment:
Gramatura i cena:
dostępność:
niedostępny
Opis produktu
Lao Cong Shui Xian (老枞水仙) - niezwykle aromatyczna herbata skalna (yan cha 岩茶) z gór Wuyi, wytwarzana ze starych krzewów herbacianych odmiany Shui Xian.
 
Ten Shui Xian przede wszystkim czaruje swoim zapachem. Jest dystyngowanie słodki, z odrobiną żywiczności i palonego drewna. Jeśli chodzi zaś o smak, to w pierwszych parzeniach możemy poczuć orzeszki w karmelu, skalną mineralność charakterystyczną dla herbat z Wuyi i złożoną, nieco trudniejszą do określenia słodycz. Herbata zostawia w przełyku zaskakujące uczucie orzeźwienia, wręcz chłodu. W kolejnych, dłuższych parzeniach, pojawia się też nuta mango. 
 
Herbata ta została umiarkowanie palona - to miła odmiana od często zbyt mocno spalonych herbat typu Shui Xian. Ponadto, oferowana tutaj herbata została wykonana z liści starych, dojrzałych krzewów. Choć nie mamy dokładnych informacji co do ich wieku, można założyć, że to krzewy posadzone przed epoką masowej uprawy tarasowej. Niepisana zasada stosowana w górach Wuyi mówi, że krzew musi mieć przynajmniej 50 lat, aby mógł być nazywany lao cong.
 
Choć o herbacie tej można mówić głównie w superlatywach, należy też zaznaczyć jej wadę. Uderzyło nas to, że dosyć szybko oddaje większość swoich walorów i nie pozwala na zbyt wiele parzeń. 
 
Pochodzenie: Wuyi, prowincja Fujian, Chiny
Kultywar: Shui Xian
Oryginalnie pakowana w małe saszetki mieszczące 6 gramów liści. 
 
Parzenie:
Wrzątek, 6g/250ml wody
I parzenie 2 minuty; II 2 min; III 4 min
 
W stylu gongfu cha (zalecane):
Wrzątek, 6g/100ml wody
I parzenie 20s; II 30s; III 1 min; IV 2 min; V 4 min; VI 7 min
 
Sposoby parzenia
7g/250ml wody
96°C
I 2 min; II 2 min; III 4 min
W stylu gongfu cha (zalecane): Wrzątek, 6g/100ml wody I parzenie 20s; II 30s; III 1 min; IV 2 min; V 4 min; VI 7 min
Oceny i opinie
Zdecydowanie warta swojej ceny. Mnie pachnie cynamonem, ale pewnie co nos to inne odczuwanie zapachu. Delikatna, bdb smak.
Anna Skoczeń | 02:54 | 18.06
aromat:
     
(5/5)
smak:
     
(5/5)
Rekomendacje
Kraków, Floriańska 13, tel: 604 133 733,
Website Security Test