TAK SMAKUJE HERBATA od 2006r.
wartość koszyka 0 pln ; ; dostawa od 7 pln, do darmowej brakuje 100 pln
FINALIZUJ ZAMÓWIENIE
  gramatura cena ilość wartość rabat
dostawa od 7 pln, do darmowej brakuje 100 pln
do zapłaty 0 pln
kod promocyjny
OK
FINALIZUJ ZAMÓWIENIE
powrót do listy artykułów

Zacznę od najważniejszej rzeczy, czyli podkreślenia, że każdy człowiek może mieć inny gust i upodobania. Tak się składa, że wielokrotnie próbując polecać komuś herbatę na wyraźne takie życzenie, w głowie miałem kilka ulubionych herbat które jak się później okazało - niekoniecznie dla kogoś były wybitne tak samo, jak ja je cenię.

Co zatem jest najważniejsze aby dobrać smaczną, dobrą herbatę? Czym należy się kierować, jakie kryteria przyjąć aby być zadowolonym z zakupu? Dostępność herbat na naszym rynku jest coraz większa, półki w sklepach uginają się od kolejnych kolorowych propozycji, również w ciągu ostatniego roku powstało mnóstwo sklepów internetowych kierujących się głównie zyskiem, oferujących wiele głównie aromatyzowanych herbat z racji ich popularności.

1. Klasyczne i aromatyzowane - jest to podział dosyć wyraźny wśród herbat, o którym warto pamiętać. Herbaty aromatyzowane (często z owocowymi, kwiatowymi dodatkami) to herbaty które raczą nas świetnym aromatem, unikalnymi mieszankami, pięknymi nutami wyczuwalnymi w naparach. Osoby zaczynające swoje przygody z herbatą w przeważającej większości skuszą się na pięknie pachnące i cudownie wyglądające herbaty. Należy pamiętać o dwóch ważnych rzeczach: nie wszystkie herbaty o tej samej nazwie smakują tak samo we wszystkich sklepach. Herbaty z dodatkami są świetne o ile nam się nie znudzą. Z tego też powodu zachęcam do próbowania różnorodnych smaków, aby można było czasami odkrywać na nowo już te, które są zapomniane.

Herbaty klasyczne mają tą przewagę nad aromatyzowanymi, że ich odkrywanie może być nie dość że pasjonujące w swojej naturalności, to w unikalny sposób może pomóc prawdziwe sekrety herbaty - jej wpływu na zdrowie, samopoczucie, różnorodności smaków, technik parzenia czy nawet nienasycenia (w przeciwieństwie do znudzenia).

Tutaj na chwilę zatrzymałbym się, pochylając się nad tym co głęboko zakorzenione jest w tradycji. Otóż herbaty chińskie i japońskie niosą za sobą bagaż niezwykłej istoty herbacianej. Odpoczynek, spotkanie z drugim człowiekiem to proste, lecz niezwykłe czynniki oddające sens. Jeśliby dodać do tego coś co jest istotne i cenne w naszych zabieganych czasach - poświęcenie uwagi drugiemu człowiekowi, chwila której nigdzie się nie spieszy - można wyrysować obraz rytualności i charakteru towarzyszącego czemuś więcej niż tylko w biegu wypitemu napojowi.
   
2. Smaczne i funkcjonalne - rozgraniczenie, według którego wyraźnie można ocenić sens nabywania herbaty. Oczywiście istnieje szereg zarówno mitów w tym temacie, jak również nie należy zapominać że wiele herbat jest zarówno smacznych (czasami na swój sposób), jak i są bardzo funkcjonalne. A więc należy może zadać sobie pytanie:
Czy herbata ma spełniać poza smakową funkcją jakieś inne ważne funkcje? Np. ma:
wspomagać odchudzanie,
obniżać poziom cukru we krwi,
ma działać na nadciśnienie,
ma pobudzać do działania,
ma być łagodna dla żołądka,
ma być wspomagająca dla układu naczyniowo sercowego,
ma odmładzać,
ma oczyszczać,
ma ułatwiać koncentrację itd.

Podobnych funkcjonalności można wypisać bardzo wiele i warto o nich pamiętać również przy doborze herbaty. Warto jednak pomyśleć również o innych funkcjonalnościach, dostosowanych do pory dnia.

Z reguły lubimy herbatę parzyć do śniadania - nadają się wtedy wyśmienicie czarne herbaty Ceylon,  English Breakfast Darjelling, Yunnan Złoty,  Keemun, czy Panyong o doskonałym pełnym smaku. Pozwalają one zachować właściwą gospodarkę wodną organizmu, przy jednoczesnych bardzo dobrych walorach smakowych.

Aby wzmocnić walory porannego pobudzenia, jako doskonałą alternatywę dla kawy można stosować yerba mate. Dla osób pijących po raz pierwszy, warto posmakować różne odmiany smakowe (IQ, Orange, Cytrynowa, Egzotyczna), gdyż niekoniecznie czysta yerba wszystkim od razu przypada do gustu.

Jako również zdrową alternatywę dla dobrego rozbudzenia można świetnie stosować herbaty zielone (smaczne Senchę lub Lung Chinga), czy białe wśród których bardzo lubiany jest Pai Mu Tan

Z kolei popołudniu i wieczorem dobrze jest pamiętać o ziółkach (np. smaczna Dobra Noc) lub herbatach nie zawierających czynników pobudzających (zdrowe i popularne na świecie oolongi, czy napary z rooibosa)

3. Nazwa - wielokrotnie byłem świadkiem wojny cenowej na dane produkty. Jakkolwiek uważam, iż niska cena to jest element przyciągający - w przypadku herbat trzeba uważnie patrzeć na nazwę i pochodzenie danej herbaty. Ta sama nazwa herbaty (np. Sencha) występuje w rzeczywistości w wielu odmianach, jest produkowana przez wiele plantacji na których istnieje wiele różnic klimatycznych, sposobów wytwarzania itp. Nie dość powiedzieć - że rok w rok nawet z takiej samej plantacji wychodzą inne herbaty. Trzeba mieć tą świadomość, gdyż zwłaszcza wśród najsłynniejszych herbat klasycznych zdarzają się różne herbaty sprzedawane przez inne plantacje o tej samej nazwie herbaty co oryginalne. Np. w Chinach, istnieje 12 norm jakościowych herbaty. Nazwa handlowa końcowa jest najczęściej jedna.

4. Cena - ceny są różne w zależności od jakości oferowanych herbat. Najbardziej wybitnych herbat najczęściej nie ma w Polsce, z uwagi na mało rozwinięty rynek herbat w naszym kraju. Wielu nawet bardzo dobrych herbat, o których wie cały świat - u nas nie ma, z uwagi na nieopłacalność sprowadzania ich. Do tej pory rynek ulubieńców herbaty był tak znikomy i ograniczony do pasjonatów oraz do osób zadowalających się niższymi gatunkami, że żadna z wiodących hurtowni nie interesowała się sprowadzaniem herbat z wysokiej półki. Powoli się to zmienia, jednak rynek Polski jest mało chętny do zmian. Czy cena jest wyznacznikiem jakości dobrej herbaty? Nie zawsze. Tak samo jak nie zawsze można określić jaka herbata jest dla mnie dobra.  Podam przykład bardzo dobrej jakości herbat w naszym sklepie, po cenach niewygórowanych: Gunpowder Temple of Heaven, Keemun, Lung Ching, Che Tai, Genmaicha Iri Matcha, Ceylon Kenilworth