TAK SMAKUJE HERBATA od 2006r.
wartość koszyka 0 zł ; wysyłka od 9 zł, do darmowej wysyłki brakuje 150 zł
FINALIZUJ ZAMÓWIENIE
  gramatura cena ilość wartość rabat
wysyłka od 9 zł, do darmowej wysyłki brakuje 150 zł
do zapłaty 0 zł
KOD RABATOWY
OK
FINALIZUJ ZAMÓWIENIE

Huoshan Huang Ya 2021

kwiatowa, słodka, lekko pieczona – klasyka

Huoshan Huang Ya 2021
NOWOŚĆ
Huoshan Huang Ya 2021– „żółte pąki z Huoshan”, czyli jedna z zaledwie kilku ortodoksyjnych herbat żółtych. 

Huoshan Huang Ya ma łagodny, „ciepły”, słodko-pieczony i kwiatowy aromat, będący właściwie odbiciem smaku herbaty. Napar jest od początku bardzo orzeźwiający, gdy łagodnieje w miarę parzenia przebija się w nim też kwiatowość. Po pewnym czasie pozostawia w ustach oryginalne wrażenie ściągnięcia (ale nie goryczy), choć w posmaku wraca także równoważąca je słodycz. Suszenie tej herbaty przeprowadzono w tradycyjny sposób, przez pieczenie nad gorącym węglem drzewnym. 

Chociaż huang ya oznacza żółte pąki, jest wytwarzana zarówno z pąków, jak i z młodych listków. Najwyższej jakości Huoshan Huang Ya powstaje przed 20/21 kwietnia (雨前 yu qian, czyli „przed deszczem)”, a nie przed świętem Qingmingjie (4/5 kwietnia), jak najlepsze herbaty zielone. 

Huoshan Huang Ya w dużym stopniu przypomina liście znanej zielonej herbaty Huangshan Mao Feng – są równe, minimalnie skręcone i przyglądając się bliżej zauważymy, że pokrywają je delikatne białawe włoski. Ogólnie susz ma jasny, zielony kolor z charakterystycznym złotożółtym odcieniem i daje bardzo jasny, zielonożółty, słomkowy napar. Tym, co jednak nadaje liściom wyjątkowego charakteru, jest proces krótkiego dojrzewania i żółknięcia, nazywany menhuang lub mendui. Przebiega on nieco inaczej przy wytwarzaniu różnych gatunków żółtej herbaty, lecz zasadniczo polega na częściowym, nieenzymatycznym utlenianiu się polifenoli i rozkładzie chlorofilu, w warunkach zwiększonej wilgotności oraz ciepła. W trakcie obróbki kluczową rolę odgrywa umiejętne połączenie tego procesu z naprzemiennym, kilkuetapowym podgrzewaniem liści. Listki Huoshan Huang Ya odkładane są do zżółknięcia w sumie na ok. 24-48 godz., jest ono jednak nieznaczne, ponieważ nie zawija się ich w papier, jak w przypadku Junshan Yin Zhen, stąd większe podobieństwo do herbaty zielonej.

Dawniej herbatę wytwarzaną w rejonie Huoshan składano jako daninę na dworze cesarskim, a wspominają o niej już teksty z czasów dynastii Tang (618-907) – najpierw słynna „Księga herbaty” („Chajing”) autorstwa Lu Yu, czyli pierwszy traktat poświęcony herbacie, później „Uzupełnienie historii dynastii Tang” („Tang Guoshibu”), napisane przez uczonego Li Zhao. Oczywiście ówczesna herbata z Huoshan istotnie różniła się od tej, jaką znamy obecnie, ponieważ była herbatą prasowaną (bingcha albo tuancha), którą rozkruszano i gotowano w kociołku. Z czasem ewoluowała do postaci sypanej i była ceniona przez kolejnych kilkaset lat, lecz pomimo tak długiej historii, w pierwszej połowie XX w. jej produkcja prawie całkowicie zamarła i mało brakowało, a uległaby zapomnieniu.

Zbiory: kwiecień 2021
Pochodzenie: Chiny, prowincja Anhui, powiat Huoshan
Parzenie
4-5g / 250ml wody
80-85°C
I parzenie ~2 min;
II 2 min;
III 3-4 min
3 parzenia
Sugerujemy, aby z każdym kolejnym parzeniem zwiększać temperaturę wody o 5°C. Polecamy parzenie w szklanym naczyniu bez przykrywki.

Huoshan Huang Ya 2021

kwiatowa, słodka, lekko pieczona – klasyka

smak
     
5.00
aromat
     
5.00
10g - 14 zł
25g - 32 zł
50g - 63 zł
100g - 126 zł
wysyłka: w ciągu 1-2 dni opcja zamówień tel.   604 133-733   pn-pt 8-16:30
OPINIE
5.00 2 5 0
Dominik smak  
     
5.00     aromat  
     
5.00
Moja pierwsza żółta herbata. Świetna, bardzo przyjemna, miła struktura naparu. Aromat lekko morski jak przy zielonych herbatach, ale nie oddaje tego do naparu, jak zielone herbaty. Smak bardzo delikatny, wręcz uspokajający, ciepły. Lekko kwiatowy, coś jak w zielonych herbatach, słodki.
Michał smak  
     
5.00     aromat  
     
5.00
Pyszna! Delikatna i subtelna herbata, jedwabista faktura i piękny kolor naparu. W smaku lekko warzywna, słodka i tak jak napisał wyżej Dominik - uspokajająca. Parzenie w stylu gong fu, 3,5g/100 ml w 75°C daje około 5 parzeń, polecam!
     
     

trwa wysyłanie opinii...

przeglądane