Plan dnia dobrze wyjaśnił nieścisłości związane z Gyokuro Asatuyu.
Chciałbym jeszcze dodać, że zacienianie krzewu nie wpływa na kolor naparu. Kolor naparu jest przede wszystkim uzależniony od metody obróbki liści (poddawanie działaniu pary). Im dłuższy proces „parowy” , tym kolor naparu ciemniejszy – ciemna zieleń w przypadku fukamushi (długa obróbka cieplna), lub żółtawo – zielony w przypadku asamushi (krótka obróbka). Generalnie Gyokuro w większości przypadków jest poddawane krótkiemu działaniu pary – asamushi, bądź średniemu – chumushi. Bardziej obszernie zostało to już wcześniej wyjaśnione na forum przez shinmai’a:
http://www.eherbata.pl/forum/index.php/topic,98.0.html Na poniższym obrazu w przystępny sposób przedstawiono proces przygotowania japońskiej herbaty.
http://www.voila.pl/275/dz483/index.php?get=1&f=1@Flappy
Musisz pamiętać również o odpowiednim stosunku ilości herbaty do wody, gdyż ma to duży wpływ na kolor jak również smak naparu. Dla przyzwoitego Gyokuro będzie to 6 g na 120 – 150 ml wody – parametry te są tylko wskazówką, a ich modyfikacja powinna być podyktowana własnym poczuciem smaku. Przyjmuje się , że na początek zaczynamy od 60 ‘C i 60-90 sec. Jeżeli smak nie jest zadowalający można użyć wody o temp 50 ‘C, a czas parzenia wydłużyć do 120 sekund.
Ps. Należy pamiętać, iż jakość herbaty w największym stopniu wpływa na efekt końcowy