Pokaż wiadomości

Ta sekcja pozwala Ci zobaczyć wszystkie wiadomości wysłane przez tego użytkownika. Zwróć uwagę, że możesz widzieć tylko wiadomości wysłane w działach do których masz aktualnie dostęp.


Wiadomości - Nandariel

Strony: 1 [2]
16
Herbaty oolong / Odp: Japoński oolong
« dnia: 11 Luty, 2014, 22:05:28 pm »
Bardzo fajny ten post w formie sprawozdania.
Ja sam nie miałem nigdy okazji skosztować herbaty oolong. Dopiero wtajemniczam się w świat herbaty.
Mam pytanie - co oznacza sformułowanie "Postanawiamy zaparzyć ją wodą o temperaturze ok. 90 st. przez 15 sekund z wcześniejszym budzeniem" a dokładnie chodzi mi o samo słówko budzenie. Co przez to miałaś na myśli? :)

17
Herbaty zielone / Odp: Zielona herbata - jak idealnie zaparzyć?
« dnia: 11 Luty, 2014, 21:55:00 pm »
Dziękuję za odpowiedź :)

Właśnie największy problem mam z temperaturą wody, nigdy nie wiem czy jest odpowiednia. Twoim zdaniem ile powinienem odczekać by temperatura woda wynosiła właśnie około 70 stopni?

Co do smaku - taka mi smakuje, ja lubię mocniejszy smak. Rozumiem więc, że im dłużej zaparzam smak staje się wyrazistszy, ale też bardziej gorzki?
Z tym sitkiem to rzeczywiście masz rację. Kiedyś nawet posiadałem coś takiego, ale w domu pod ręką miałem właśnie ten "koszyczek" i jak przyzwyczaiłem się do niego. Będę musiał jednak kupić to sitko.

Mam jeszcze pytanie co do przetrzymywania herbaty. W czym najlepiej trzymać by jak najdłużej utrzymywała swój aromat?

Dzięki jeszcze raz za odpowiedź :)

18
Herbaty zielone / Zielona herbata - jak idealnie zaparzyć?
« dnia: 11 Luty, 2014, 20:08:30 pm »
Witajcie, jest to mój pierwszy temat i post na tym forum.
Od jakiegoś czasu piję zieloną herbatę i po prostu uzależniłem się od jej smaku, jest świetna.

Jednak chcę, by była jak najlepsza, więc mam do Was kilka pytań odnośnie jej parzenia. Wiem, że temperatura i długość parzenia jest różna w zależności od gatunku herbaty.

Aktualnie mam herbatę Japan Bancha Arashiyama. Zgodnie z poleceniem na opakowaniu (a raczej niewielkiej naklejce, herbatę kupuję w herbaciarni) należy ją parzyć przez około 2 minuty w 60 - 70 stopniach Celsjusza.
Używam zwykłego czajnika gazowego, zazwyczaj odczekuje około 7-8 minut na ostygnięcie wody.

Herbatę tą pijam w kubku (250ml), wsypuję jedną łyżeczkę herbaty i czekam na ostygnięcie wody. Później zalewam, odczekuję około 3 minut i później "fusy" wyciągam specjalnym koszyczkiem (http://hobbyhouse.pl/data/gfx/pictures/large/2/9/492_1.jpg) i je po prostu wyrzucam do kosza. Dodam, że nie zaparzam herbaty w tym koszyczku, po prostu łatwo mi jest wyłowić fusy za pomocą tego przyrządu, na dnie zostają jedynie najdrobniejsze kawałeczki.

Powiedzcie mi proszę, dobrze zaparzam tą herbatę? A może robię jakieś kardynalne błędy? Z góry dziękuję za odpowiedź.

Strony: 1 [2]