Pokaż wiadomości

Ta sekcja pozwala Ci zobaczyć wszystkie wiadomości wysłane przez tego użytkownika. Zwróć uwagę, że możesz widzieć tylko wiadomości wysłane w działach do których masz aktualnie dostęp.


Wiadomości - Krzysiek

Strony: 1 2 [3]
31
Herbaty na co dzień / Odp: Woda
« dnia: 17 Wrzesień, 2012, 00:55:46 am »
Tylko dodam, żeby od razu nie dyskwalifikować "kranówki" i nie wrzucać wszystkich "kranówek" do jednego worka. Jako przykład mam wodę u mojego kolegi na wsi z lokalnego ujęcia głębinowego(dla całego małego miasteczka), na której herbata wychodzi lepsza niż na wielu butelkowanych wodach.

To prawda. Zazdroszczę twojemu koledze. Wszystko zależy od regionu.
Kiedyś natknąłem się na taki artykuł w prasie lokalnej, z tego co pamiętam nosił znamienny tytuł "Nabici w butelkę". Artykuł traktował o wodzie z łódzkich wodociągów (bo w Łodzi mieszkam), stawiając ją na równi z niektórymi wodami mineralnymi. Artykuł niby to podparty badaniami składu wody. Konkluzja była mnie więcej taka, że po co kupować wodę butelkowaną, skoro ta w kranie jest podobna. Jakoś trudno było mi w to uwierzyć. Nawet zastanawiałem się gdzie by tu można na własną rękę dać taką kranówkę do zbadania, celem analizy.
Artykuł mnie nie przekonał, do dziś wyczuwam w kranówce wyraźną woń chloru, i to mnie bardzo zniechęca. To nie jest pierwiastek który nie ma znaczenia dla smaku przygotowywanej herbaty.
Uważam że woda to temat rzeka! Trzeba różnych rzeczy próbować. Oczywiście moim marzeniem jest to ażeby z kranu leciała idealna woda do zrobienia np. czarnych herbat za którymi przepadam.

jest Lapsang w naszej herbaciarni, tylko że aktualnie jeszcze jedynie stacjonarnej.

Mam nadzieję że może pojawi się też w herbaciarni internetowej, byłoby fajnie.

Pozdrawiam smakoszy.    

32
Herbaty na co dzień / Odp: Woda
« dnia: 16 Wrzesień, 2012, 16:54:07 pm »
Witam wszystkich. Ponieważ zamierzam po dłuższej przerwie powrócić do picia dobrej herbaty, ponownie zainteresowałem się tematem wody, który uważam za niezmiernie ważny.

Myślę że tak jak z życiem w ogóle, tak i z wodą warto poeksperymentować, ażeby znaleźć tę właściwą.

Absolutna zgoda co do tego że dobrą herbatę liściastą należy przygotowywać na bazie wody źródlanej niskozmineralizowanej. Dla kontrastu proponuję zaparzyć sobie kiedyś swoją ulubioną herbatę "Muszynianką" która jest wodą wysokozmineralizowną.
To prawda zaleca się aby woda była miękka, ale nie jest to regułą. Sądzę że nie da się otrzymać dobrej herbaty, zaparzając różne gatunki tą samą wodą. Jeśli chodzi o herbaty czarne, to np. niektóre Assamy lubią twardszą wodę.

Uważam że każdy znajdzie dobrą wodę, jeśli poszuka, i poświęci temu nieco uwagi. Pójście na łatwiznę bowiem, może poskutkować tym, że nawet z herbaty wysokiej jakości, otrzymamy półśrodek.

Jeżeli chodzi o różne filtry zmiękczające wodę, to zwyczajnie w nie nie wierzę. Mimo że zaznaczam iż nie stosowałem. Po prostu nie wierzę w to że taki filtr jest w stanie z naszej kranówki uczynić wodę wskazaną do parzenia.

Dobra, dość tego mentorskiego wywodu, kiperem nie jestem.

A jeszcze na koniec napiszę tylko że wielka szkoda że nie ma w Waszej herbaciarni mojego ukochanego Lapsanga. I muszę się zaopatrywać u konkurencji. Kiedyś nawet pisałem do herbaciarni z pytaniem o dostępność tej herbaty, ale nikt nie odpowiedział. Pozdrawiam Wszystkich. 


 

Strony: 1 2 [3]