Pokaż wiadomości

Ta sekcja pozwala Ci zobaczyć wszystkie wiadomości wysłane przez tego użytkownika. Zwróć uwagę, że możesz widzieć tylko wiadomości wysłane w działach do których masz aktualnie dostęp.


Wiadomości - Broul85

Strony: 1 [2] 3 4 ... 7
16
Tematy luźne / Odp: Herbata i Wino
« dnia: 15 Marzec, 2018, 18:52:35 pm »
I tu masz Aiwendil ogromną rację. Świat wina przesycony jest snobizmem wśród jego sprzedawców i miłośników. Tak ich postrzegamy i w wielu sytuacjach bardzo słusznie. To też od wina ludzi odstrasza a uważam, że całkowicie niepotrzebnie. Dla narodów z winiarską tradycją jest to napój towarzyszący codziennym posiłkom, spotkaniom rodzinnym i towarzyskim a mimo to problem alkoholowy jest tam dużo mniejszy niż w Polsce. U nas w kraju wino jest w dalszym ciągu czymś obcym, nieznanym a jak już ktoś cośkolwiek w temacie kuma to rżnie wielkiego eksperta i znawcę. Wiem bo codziennie mam do czynienie z takimi specjalistami w swojej pracy. I to jest słabe ale nie należy winić samego wina tylko jełopów, którzy w ten sposób je reprezentują.

Ale zastanówcie się za kogo ma nas przeciętny Kowalski popijający rano do kanapek szczurka z żółtą karteczką na końcu? Czy aby nie jesteśmy takimi samymi herbacianymi snobami dla większości ludzi? Dla większości owoce w herbacie są wyczuwalne wtedy gdy się je do niej wrzuci. A słodycz po dodaniu białych kryształków. Czy dla kogoś kto na herbatę wydaje miesięcznie 5,5 nie będziemy snobami skoro tyle kosztuje jedno parzenie naprawdę dobrego suszu? I właśnie o te podobieństwa mi chodzi. I herbata i wino są dla większości zaczarowane, podczas gdy mogą być naszym codziennym towarzyszem i przyjacielem. Herbata oczywiście zawsze a wino trzeba kontrolować  ;D

Cały ten wywód zmierza do tego, że trzeba przede wszystkim ludzi uczyć i pokazywać nieznane im kierunki.

 Jeszcze tylko słowo o kunszcie w tworzeniu i serwowaniu wina. Większość winiarzy zajmuje się tym od pokoleń, a każda wyprodukowana przez nich butelka, opowiada historię ich rodziny. Co do wiedzy o świecie wina, osób o tytule Wine Master jest na świecie niecałe 300. Rocznie tylko około 100 osób jest dopuszczanych do egzaminu a zdają 1-2. Wymaga to lat nauki i pracy. Jak w każdej branży są i tu poeci opisujące smażone resoraki ale ja miałem szczęście poznać ludzi z prawdziwą pasją i w wielu przypadkach z poczuciem misji w szerzeniu kultury picia wina. Muszę się przyznać, że mnie nią zarazili ale zamierzam ją przełożyć na herbaciane realia.

17
Herbaty na co dzień / Odp: Matcha - zapraszam do dyskusji.
« dnia: 15 Marzec, 2018, 13:00:53 pm »
Niestety nie zagłębiałem się jeszcze w herbatę matcha o odpowiednio wysokiej jakości, co jak mi się wydaję jest kluczowe akurat przy tym gatunku. Znane mi są jednak jej pobudzające właściwości nawet w wersji podstawowej, którą czasem używam zamiennie z kawą lub yerbą. Świetnie też smakuje w rozmaitych koktajlach czy po prostu z ciepłym mlekiem. Ale do ceremonialnej matchy to jeszcze jak dla mnie daleka droga. 

18
Herbaty aromatyzowane / Oolong Ananas z Guaraną
« dnia: 15 Marzec, 2018, 12:57:50 pm »
Okazuje się, że świat herbat aromatyzowanych jest również bardzo rozbudowany, obejmując swym zasięgiem niemal każdy z podstawowych kolorów herbaty. Tym razem sięgnąłem po nisko oksydowanego oolonga.

https://chatea413168588.wordpress.com/2018/03/15/oolong-ananas-z-guarana/

19
Tematy luźne / Odp: Herbata i Wino
« dnia: 14 Marzec, 2018, 02:00:16 am »
Oczywiście w żaden sposób nie namawiam nikogo do picia wina jako sposobu odurzania się. Alkohol sam w sobie z całą pewnością zdrowy nie jest i rodzi zbyt wiele społecznych problemów. Rozumiem też, że wino może najzwyczajniej nie smakować. Jednak w kwestii współgrania smaków jedzenia z napojami, wino niestety wygrywa nawet z herbatą. Odpowiednie połączenie daje często zaskakującą przyjemność nawet z codziennego i dobrze znanego posiłku. Pisząc o winie mam też na myśli pewną kulturę picia wina, a nie picie alkoholu w celu rozrywkowym. Zresztą degustując wino w celu opisania go, zazwyczaj się go nie pije tylko wypluwa. Wielu sommelierów wręcz w ogóle nie pija degustowanych trunków, co jest jak najbardziej zrozumiałe ze względu na charakter ich pracy. Nie zgodzę się też co do tego, że wino nie wymaga wprawy i kunsztu podania. Zaczynając od niewłaściwej temperatury, przez złe kieliszki aż po wykluczające się sparowanie z jedzeniem, to wszystko wymaga wiedzy i umiejętności podobnych jak parzenie herbaty. Na zakończenie chciałbym raz jeszcze podkreślić, że w tym temacie nie chodzi mi o picie alkoholu, ale o poznawanie nowych smaków i łączenie ich ze sobą. Jestem jednak bardzo ciekawy waszych doświadczeń z winem i tego jak widzicie obecnie ten trunek. Zachęcam więc do dalszej dyskusji.

20
Tematy luźne / Herbata i Wino
« dnia: 13 Marzec, 2018, 10:15:52 am »
Czy według Was coś łączy obydwa te napoje? Oczywiście oba pochodzą z natury, więc decydujące znaczenie ma miejsce zbioru, warunki klimatyczne panujące w danym rejonie wysokość, na jakiej znajdują się uprawy itp. Równie ważny jest rodzaj kultywaru herbacianego lub szczepu winorośli, determinując podstawowe niuanse smakowe finalnego produktu. W obydwu przypadkach swoją rolę ma też do odegrania człowiek, którego wiedza i doświadczenie połączone z kunsztem i pasją, pozwalają nam ostatecznie cieszyć się doskonałym produktem. Jest jeszcze jedna rzecz, która łączy te trunki. Obydwa pozostają bowiem przykryte płaszczem powszechnej niewiedzy, pozostając przez większość ludzi kompletnie niezrozumiałe i niedocenione. Oba zmuszone są do codziennej rywalizacji na rynku z wszechobecną tandetą i tanizną.

Tym wpisem chciałbym zaprosić Was do świata win, który sam zaczynam dopiero eksplorować. Odkryłem jednak, że tak jak herbata ma on wiele do zaoferowania i warto go poznać choćby w teorii.

https://chatea413168588.wordpress.com/2018/03/03/herbata-i-wino/

21
Herbaty czarne (czerwone) / Ye Sheng Hong Cha
« dnia: 12 Marzec, 2018, 19:34:10 pm »
Wiosna już za pasem, w drodze pierwsze zielone chińskie herbaty z tegorocznych zbiorów a w perspektywie Darjeelingi First Flush. Oznacza to najlepszy okres w roku dla każdego herbaciarza, podczas gdy nazbierało mi się sporo zaległości z opisaniem herbat pochodzących jeszcze z ubiegłego roku. Korzystając z jednego z pierwszych ciepłych dni, postanowiłem zabrać w plener herbatę, którą już dawno powinienem wziąć na warsztat. Poznajcie zatem bliżej purpurową Ye Sheng Hong Cha.

https://chatea413168588.wordpress.com/2018/03/12/ye-sheng-hong-cha-2017/

22
Herbaty dla miłośników / Odp: Moja ulubiona herbata
« dnia: 12 Marzec, 2018, 11:29:06 am »
Witamy serdecznie na forum :) A jeśli mogę spytać to jakiej herbaty aż tak bardzo nie lubisz?

23
Herbaty czarne (czerwone) / Darjeeling Rohini Jethi Kupi 2018
« dnia: 10 Marzec, 2018, 21:06:56 pm »
Jak co roku przygodę z wiosennymi herbatami zaczynam od zamówienia od niezawodnej eherbaty. Po raz kolejny nie zawiedli moich oczekiwań, serwując nam aż dwie pozycje z tegorocznych zbiorów z indyjskiej prowincji Darjeeling. Dziś przybliżę Wam jedną z nich, pochodzącą z bardzo starego ogrodu Rohini Jethi Kupi.

https://chatea413168588.wordpress.com/2018/03/10/darjeeling-rohini-jethi-kupi-2018/

24
Odgrzewam trochę temat, żeby nie zakładać nowego wątku.  ;D

Nie wiem jak Wy, do mnie wiosna zapuka najdalej jutro ???? Jak zwykle eherbata zatroszczyła się pierwsza na naszym rodzimym rynku, o dostawę najświeższych herbat z Darjeelingu. Paczka już w drodze a tymczasem muszę zadowolić się zeszłorocznym First Flush z ogrodu Puttabong.

https://chatea413168588.wordpress.com/2018/03/06/darjeeling-puttabong-organic-2017/

25
Herbaty na co dzień / Odp: Jak zaparzyć dobrą herbatę?
« dnia: 06 Marzec, 2018, 08:48:28 am »
Może oprócz filmiku na YT zdecydujesz się jeszcze napisać jakiś krótki tekst tutaj na forum. Myślę, że zagląda do nas sporo osób szukających porad dla początkujących o czym zazwyczaj zapominamy. W lutym ilość wejść na forum była rekordowa od wielu lat, więc trzeba chyba pomyśleć jak zainteresować bardziej osoby szukające prostych informacji, aby były aktywne.

26
Herbaty aromatyzowane / Odp: Sencha Sakura
« dnia: 06 Marzec, 2018, 08:44:57 am »
Dziękuję Daniel za Twoje sugestie :) Osobiście w tej herbacie za dużo jak dla mnie jest tej sztucznej wiśni. Mojej lubej natomiast jak najbardziej smakuje właśnie w podobnych parametrach parzenia. Kwestia gustu i przyzwyczajenia jak sądzę  ;D

27
Herbaty aromatyzowane / Sencha Sakura
« dnia: 05 Marzec, 2018, 11:42:47 am »
Ostatnio moja druga, lepsza połowa zapytała mnie, dlaczego nie piszę nic o herbatach aromatyzowanych. Zacząłem więc tłumaczyć, że herbaty gatunkowe mają do zaoferowania o wiele więcej naturalnych smaków i aromatów, a wszelkie dodatki są całkowicie niepotrzebne. Przypomniałem sobie wtedy, że moja przygoda z herbatą w ogóle rozpoczęła się właśnie od jakiejś aromatyzowanej mieszanki, którą zostałem poczęstowany, będąc u znajomych. Otworzyło mi to oczy. Skoro ogromna część rynku w Polsce zajmują właśnie rozmaite mieszanki smakowe, to może trzeba potraktować je właśnie jak pomost prowadzący wprost w ramiona herbat gatunkowych z całym oferowanym przez nie bogactwem. Te rozważania stały się bodźcem do powstania nowej kategorii na blogu, w której razem z Wami wkraczam w całkiem mi nieznany świat herbat aromatyzowanych.

https://chatea413168588.wordpress.com/2018/03/05/sencha-sakura/

28
Herbaty na co dzień / Jak zaparzyć dobrą herbatę?
« dnia: 02 Marzec, 2018, 10:01:37 am »
Parzenie herbaty dla większości z nas jest bardzo oczywiste jako sam proces. Ale czy okoliczności lub użyte akcesoria mogą mieć wpływ na smak? Sprawdźcie sami i zapraszam do lektury :

https://chatea413168588.wordpress.com/2018/03/02/jak-zaparzyc-dobra-herbate/

29
Herbaty na co dzień / Odp: Co my Polacy wiemy o herbatach...
« dnia: 28 Luty, 2018, 09:28:56 am »
To porozmawiajmy może o tych prawdziwych herbatach zamiast siać ferment w różnych tematach na tym forum. Zgadzam się z Tobą, że wiedza przeciętnego konsumenta na temat herbaty jest raczej zerowa, ale jeśli ktoś dokonuje świadomego wyboru to jego sprawa. Naszym zadaniem jako osób lepiej obeznanych w świecie herbat gatunkowych jest tłumaczyć i edukować, a zapewniam Cię, że wiele osób udało mi się herbatą już zainteresować. W każdym razie witamy na forum i zapraszamy do dyskusji na tematy herbaciane, a nie komentowania innych użytkowników tego forum, ich preferencji lub stanu wiedzy.

30
Herbaty dla miłośników / Odp: Hojotea.com
« dnia: 26 Luty, 2018, 20:26:39 pm »
Ciekawa strona i na pewno na nią jeszcze zajrzę ale chwilowo ląduje na liście podobnych witryn, które trzeba zgłębić w późniejszym terminie. Obecnie sporo czasu i niestety pieniędzy kosztuje mnie kurs winiarski :

https://winerepublic.pl/wset/poziom-2

To chyba najlepsze miejsce na naukę rozpoznawania i opisywania smaków oraz umiejętność łączenia ich z potrawami i porą dnia. Herbata i wino są do siebie bardzo podobne a znajomość ze stołecznymi somalierami bardzo poszerza horyzonty. Nie bierzcie mnie jednak za wariata bo na co dzień żyję z gastronomii a tu łączę przyjemne z pożytecznym. Będę na bieżąco informował Was co ciekawego wyniosłem z tych spotkań i jak tą wiedzę można zastosować wobec herbaty.

Strony: 1 [2] 3 4 ... 7