Pokaż wiadomości

Ta sekcja pozwala Ci zobaczyć wszystkie wiadomości wysłane przez tego użytkownika. Zwróć uwagę, że możesz widzieć tylko wiadomości wysłane w działach do których masz aktualnie dostęp.


Wiadomości - tanhayi

Strony: 1 ... 5 6 [7] 8 9 ... 21
91
Herbaty na co dzień / Odp: Co teraz pijesz?
« dnia: 20 Lipiec, 2011, 19:42:01 pm »
Ja dziś gościłem się czarną herbatą Giddapahar SFTGFOP1 Classic Delight First Flush 2011.

Parzenie pierwsze 1.20 90 stopni
Parzenie drugie 3.00 95 stopni
Parzenie trzecie 5.00 98 stopni

Smak mleczny z nutami korzennymi i lekko pieprzny. Sam bym smaku tej herbaty tak nie określił, ponieważ jeszcze się uczę. Ale Wojtek tak ją skomentował i ja również odnajduje te nuty. Co do trzeciego parzenia. Herbata ta jest mało garbnikowa, lecz przy 5 minutach wszystko wychodzi. Gdy się połknie napar, pieprzny aromat idzie do nosa. Dziwne uczucie. Herbata niesamowita, jak każda z FF;)

92
Mój jest ogólnorodzajowy że tak powiem. Stal nierdzewna, i nawet ładnie ciepło zatrzymuję.

93
Wszystko o sklepie eherbata.pl / Odp: Dostawy
« dnia: 20 Lipiec, 2011, 11:51:14 am »
Zdjęcia! Czekamy na zdjęcia!

94
Ja nigdy nie piłem marketówek. Więc nie wiem, ale mają racje. Masz eherbate;)

95
Ja wodę podgrzewam w garnuszku bo tak mogę obserwować fazę gotowania.;)

96
Herbaty na co dzień / Odp: Dobre, niezbyt drogie herbaty.
« dnia: 18 Lipiec, 2011, 16:27:31 pm »
Hej;) Witamy na forum. Jak szukasz czarnej to akurat mogę pomóc bo już trochę ich wypiłem. Ogólnie herbaty czarne są herbatami najtańszymi z wszystkich więc nie ma źle.

Do skosztowania. Na pewno Yunnan Złoty. Klasyka klasyków. Poleciłbym bardzo delikatną Cejlońską herbate z najwyżej położonego regionu Sri Lanki - Nuwara Eliya. Do tego asamska herbata Dagapur, piękna, cytrusowa łagodna. Opłaca się również wziąć coś z nepalskich wysokogórskich jak Shangri La. Warto spróbować afrykańskiej herbaty również np. Kenia Marinyn. Mnie jak ktoś mówi "czarna herbata", myślę - Darjeeling. Więc trzeba skosztować Darjeeling;) Darjeeling są z natury droższe, bo są lepsze. Polecam Namring i Hypnotic. Na koniec mogę jeszcze polecić czarną Bi Hong z Yunnan.

Pozdrawiam i w razie pytań z chęcią pomogę;) Jak wszyscy tutaj;)

97
Ja zakupując przez internet herbaty gratisu nie dostałem ani razu. Raz nawet jednej pozycji nie było. Za to gdy byłem u Mariusza osobiście to dostałem przy zakupie herbat zniżkę bodajże 10%.

98
Madhatter. Bardzo trudno jest połączyć bazę sklepową z bazą internetową. Wszystko trzeba ręcznie robić więc niestety czasami mogą zdarzyć się takie przypadki.

Siwy. Co do gratisu. Gdy kupowałeś na miejscu nie dostałeś nigdy zniżki procentowej?

99
Akcesoria / Odp: Gaiwan - gdzie szukać?
« dnia: 10 Lipiec, 2011, 05:17:53 am »
Jestem po imprezie, to pierwszy fakt.
Drugi fakt to taki, że nie byłem zadowolony z SHIBORI DASHI(owego naczynia) jak Mariusz słusznie zauważył. Przykrywka luźno latała i niekomfortowo przelewało się z niego napar. Tak więc udałem się dziś do herbaciarni w celu oddania naczynia. I oddano mi pieniądze za niego.

100
Herbaty dla miłośników / Odp: Kilka początkujących pytań
« dnia: 09 Lipiec, 2011, 09:29:33 am »
Cytuj
zagotowałem wodę i termometr włożyłem od razu do czajnika, temperatura wyniosła 92 stopnie

no, mnie uczono że woda się gotuje w 100 stopniach;p

Termometr możesz zmienić. Ale wg mnie będzie lepiej jak będziesz po prostu eksperymentował z wodą. Przelejesz kilka razy po zagotowaniu i zalejesz susz. Zobaczysz czy Ci smakuje czy nie. Jeśli zasmakuje to już będziesz miał gotowy "przepis" na dobrą herbatę, a jak nie, to dalsze eksperymentowanie. Ja tak sie uczyłem i powiem Ci, że wyszło mi to na dobre. ;)

101
Herbaty na co dzień / Odp: Co teraz pijesz?
« dnia: 08 Lipiec, 2011, 19:48:07 pm »
Uuu. Tyle yerby chcesz pić? Będziesz śmigać jak po amfetaminie chyba;p Jakie to herbaty kupiłeś? Mnie osobiście skończyło się miejsce do przechowywania herbat. Te od Mariusza zawsze trzymam na półce, gdyż są odporne na działanie światła dzięki opakowaniu. Natomiast herbaty mistrzowskie od p. Lao Ming i Darjeeling FF trzymam w szafie. No i na półce brakło miejsca

Tymczasem idę parzyć zieloną Bi Hong

ADD.
Się okazało ze jeszcze w imbryku mam łodygi Hojicha. No to będzie i to i to.;)

102
Herbaty dla miłośników / Odp: Kilka początkujących pytań
« dnia: 08 Lipiec, 2011, 19:44:28 pm »
Nie ma głupich pytań! Niedawno temu sam takie zadawałem. Lepiej będzie jak będziesz zalewał susz wodą a nie wkładał susz do herbaty. Termometru nie używaj bo masz zły.

Każdy gatunek herbaty ma swój indywidualny czas parzenia. Hojiche się parzy 15 sekund a Gunpowdera 4-5 min, więc nie należy się zbyt mocno sugerować rodzajem herbaty. Na sam początek używaj temperatur które masz podane na naszej stronie. Gdy już nabierzesz wprawy, zacznij eksperymentować z czasami parzeń. Dużo moich indywidualnych czasów parzeń odbiega daleko od tych zasugerowanych na stronie, ponieważ wtedy mi smakuję bardziej.

Tak jak mówiłem. Zaparzaj zawsze filiżankę by nabrała ciepła i podziwiaj aromat po wsypaniu suszu. Gdy już dany susz zalewasz drugi raz nie dźwigaj czasów temperatur a wydłużaj czas.

I małe spostrzeżenie. Przywykłem pisać puery a nie puehry. Ale nie wiem które jest poprawne;)


Teraz pewnie spytasz jak osiągnąć daną temperaturę bez termometru. Ja termometru nie używałem nigdy a herbaty wychodzą bardzo dobre;) Na forum znajdziesz temat. Nazywa się bowiem "temperatura wody".;)

103
Herbaty dla miłośników / Odp: Kilka początkujących pytań
« dnia: 08 Lipiec, 2011, 18:23:35 pm »
Hej;) Witamy na forum i nie opuszczaj nas szybko, tylko dziel się z nami swoją drogą herbacianą. Gwarantuje Ci, że znajdziesz tu odpowiedzi na wszystkie swoje pytania. Wystarczy spytać. Nie zrażaj się tym, ze inni są dużo dalej niż Ty. Każdy kiedyś zaczynał. Co do Twoich pytań Deusie.

1. Mało którą herbatę zieloną parzymy w 60 stopniach. Chyba że to jakieś Gyokuro. Zielone herbaty przeważnie w okolicach 70 stopni. Choć niektóre jak Hojicha parzy się wrzątkiem. Ale to wyjątek. Jeśli jest napisane, że herbaty parzy się 70 stopniami, to taką wodą ją zalewamy. Wcześniej podgrzewamy filiżankę/gaiwan/czajniczek, by temperatura wody nie straciła stopni w kontakcie z zimnymi ściankami naczynia. Podgrzanie naczynia ma jeszcze inny cel. Po podgrzaniu i opróżnieniu naczynia z wody, wsypujemy tam herbaciany susz, czekamy chwile i delektujemy się bardziej intensywnym aromatem suszu. Wtedy zalewamy.

2. Coś nie tak masz z termometrem. To co napisałeś jest niemożliwością. Wrzątek ma temperaturę 100 stopni. Po zagotowaniu Odczekujesz minute lub dwie i zalewasz po prostu. Biorąc dosłownie drugie pytanie. Najpierw podgrzałeś filiżankę a następnie zacząłeś gotować wodę. Nie łatwiej będzie zagotować więcej wody, wlać wrzątek do filiżanki i po minucie gdy woda w czajniku się ostudzi, wylać zawartość filiżanki i wsypać susz i zalać od razu?

Rada. Poszukaj na forum tematu o tym jak się powinno gotować wodę do herbaty;) Pozdrawiam.

104
Tematy luźne / Odp: Cytaty i aforyzmy o herbacie
« dnia: 08 Lipiec, 2011, 14:29:27 pm »
Cytuj
Człowieka nieczułego na tragikomiczne aspekty  życia osobistego określamy potocznie jako "człowieka nie mającego w sobie herbaty". Niepomnego tragedii świata, nieokiełznanego estetę, dającego się ponosić przypływom gwałtownych emocji, piętnujemy jako "mającego w sobie zbyt wiele herbaty".

Cytuj
Zagorzały wielbiciel herbaty Charles Lamb napisał kiedyś, że największą przyjemność sprawia mu spełnienie dobrego uczynku, który jedynie przez przypadek wychodzi na jaw. W słowach tych brzmi nuta prawdziwego herbatyzmu. Herbatyzm jest bowiem sztuką zatajania piękna, które należy znajdować samemu; jest sztuką sugerowania tego, czego nie ośmielamy się obnażyć. Jest szlachetną umiejętnością kpienia z siebie samego, spokojnie, lecz przenikliwie, a zatem samą kwintesencją humoru - uśmiechem filozofii.

Cytuj
Popołudniowe światło opromienia bambusy, fontanny szemrzą w urzeczeniu, a w naszym czajniku szumią sosny. Pozwólcie nam pomarzyć o ulotności i zadumać się nad kojącą błahością rzeczy.

Cytuj
Herbata jest dziełem sztuki i tylko ręka mistrza może wydobyć jej najszlachetniejsze właściwości. Istnieje dobra i zła herbata, tak jak istnieje dobre i złe malarstwo (zwłaszcza to ostatnie). Nie ma jednego przepisu idealnej herbaty, tak jak nie ma reguł na malowanie "Tycjana" lub "Sessona". Każde przygotowanie naparu z liści ma swój własny sposób snucia opowieści. Lecz zawsze musi zawierać w sobie prawdziwe piękno.

i  mój ulubiony.

Cytuj
Herbatyzm jest kultem piękna, które daje się odnaleźć w codziennej, szarej egzystencji. Wdraża nam poczucie czystości i harmonii, tajemnicę wzajemnej życzliwości i romantyzmu ładu społecznego. W istocie swej jest uwielbieniem Niedoskonałości, nieśmiałą próbą osiągnięcia czegoś znośnego w naszym nieznośnym życiu.

Okakura Kakuzō, Księga herbaty

przekład Maria Kwiecieńska-Decker

105
Herbaty na co dzień / Odp: Co teraz pijesz?
« dnia: 08 Lipiec, 2011, 14:10:17 pm »
O. Dziś Golden Nepal Antu Valley 5 parzeń po 150ml. Teraz pije 5 parzenie Da Hong Pao również po 150ml, ale tym razem gong fu;)

Strony: 1 ... 5 6 [7] 8 9 ... 21