Pokaż wiadomości

Ta sekcja pozwala Ci zobaczyć wszystkie wiadomości wysłane przez tego użytkownika. Zwróć uwagę, że możesz widzieć tylko wiadomości wysłane w działach do których masz aktualnie dostęp.


Wiadomości - tanhayi

Strony: 1 2 [3] 4 5 ... 21
31
Herbaty dla miłośników / Odp: Jak rozpoznać „biały wrzątek”?
« dnia: 07 Listopad, 2012, 16:06:44 pm »
Jaclis, ale po co parzyć herbatę twardą wodą? Jej smak się pogarsza, nie ma innej możliwości, nie lepiej zrobić z wody miękkiej i czuć to co autor herbaty nam chciał pokazać? A nie to co narzuca nam twarda woda?

Krzysiek...nie ma czegoś takiego;)

32
Herbaty dla miłośników / Odp: Jak rozpoznać „biały wrzątek”?
« dnia: 06 Listopad, 2012, 13:11:44 pm »
Jaclis, jeśli mieszkasz w Polsce to Twoja woda raczej nie nadaje się do parzenia wody, chyba że kranówkę masz podłączoną do jakiegoś źródła, ale studni. W Polsce żadna kranówka raczej się nadaje do parzenia. Dlatego używamy wody źródlanej. Fajnie że tak eksperymentujesz, zacznij w wolnym czasie parzyć gong fu.

Krzysiek, właśnie twardość wody to jej jakość.

33
Herbaty dla miłośników / Odp: Jak rozpoznać „biały wrzątek”?
« dnia: 03 Listopad, 2012, 18:39:14 pm »
Bąbelki z powietrzem nie są duże a małe i jest ich dużo więcej.

Woda wygląda jak szybko płynący potok górski;)

34
Herbaty na co dzień / Odp: Herbata na prezent ?
« dnia: 31 Październik, 2012, 16:50:44 pm »
Witaj

Trzeba też zadać pytanie. Jaką zieloną piję? Liściastą czy torebkową? Bo taka torebkowa ze sklepu to nie jest zielona. Jeśli lubi pić liściastą to kupić jej kilka rodzai ale w małych ilościach z adnotacjami jak parzyć itp. Do tego zaparzacz najlepiej by wygodnie się parzyło. Tyle;) Nieee bez dodatków;p;)

35
Akcesoria / Odp: Przechowywanie herbaty
« dnia: 28 Październik, 2012, 19:20:34 pm »
stosunkowo długo. ale przy zamykaniu herbaty staraj się wypuścic jak najwięcej powietrza z opakowania.

36
Herbaty na co dzień / Odp: Szukam herbaty
« dnia: 14 Wrzesień, 2012, 15:08:20 pm »
wybacz im te ironie...ale to co pokazujesz niczym się nie różni od Sagi. oni dodadzą Ci tam jakieś "e" i dlatego smakuje inaczej. jesteśmy herbaciarzami..nie chemikami. sorki.

37
Wszystko o sklepie eherbata.pl / Odp: Jakość herbaty.
« dnia: 06 Sierpień, 2012, 15:20:56 pm »
Indie(Darjeeling) i Chiny(Yunnan) to 2 najlepsze regiony "czarno herbaciane". Wg mnie Ceylony i Kenia czy Kazachstan Iran i inne to...totalna średniawa. Więc ja Twoje pytanie lekko przeczytałem "Dlaczego Lipton smakuje jak Lipton?" Są oczywiście dobre Ceylony, nie bez powodu mają taką sprzedaż. Ja np bardzo cenie sobie delikatność Ceylon Nuwara Eliya( czyta się Nur Elia) i wyrazistość Ceylon Uva, która posiada ostrawy posmak który wynika z tego iż pochodzi ze drugiego czy późnego zbioru. Bardzo się cieszę że Mariusz wprowadził te herbatę po moich prośbach;)


Czekam na kolejne pytania;)

38
Wszystko o sklepie eherbata.pl / Odp: Jakość herbaty.
« dnia: 06 Sierpień, 2012, 12:53:26 pm »
Ok..ja nie zrozumiałem;d Mógłbyś to ubrać w inne słowa? Bo nie wiem czy dobrze zrozumialem;)

Pytasz o to skąd wiedza że Keemun to Keemun?

Daj więcej szczegółów. Jeśli chodzi o czarne to na pewno pomogę(moja "specjalizacja") a jeśli chodzi o zielone to może ktoś inny się pokusi.

39
Herbaty na co dzień / Odp: Witaminy w herbacie.
« dnia: 11 Czerwiec, 2012, 20:14:26 pm »
Zawsze możesz o to zapytać autora książki wymienionej przez Ciebie.

40
Herbaty na co dzień / Odp: Długie odstępy między parzeniami
« dnia: 11 Czerwiec, 2012, 18:37:05 pm »
Krzysztof większość powiedział, jedynie co, to radze po płukaniu odczekać z minutkę i wtedy rozpocząć właściwe parzenie.

41
Herbaty na co dzień / Odp: Przeziębienie a smak herbaty
« dnia: 13 Kwiecień, 2012, 16:36:35 pm »
Wtedy duża czarka czegoś mocnego. Czy to czarna czy to czerwona, byle był smak intensywny!

42
Herbaty na co dzień / Odp: Jak pić herbatę?
« dnia: 01 Kwiecień, 2012, 08:34:05 am »
Owszem, herbata powinna być w takiej temperaturze by, nas nie poparzyła i by nie była za zimna. Ma ogrzać, nie poparzyć. Parzę herbatę tylko gong fu, jeśli jest to herbata którą parze po raz pierwszy, to oglądam liście, wącham je "na zimno", potem wącham je w rozgrzanym gaiwanie i wtedy mniej więcej obieram strategie parzenia. Odejmuje bądź dodaje liści i zalewam. Później przelewam napar do filiżanki(lubię pić z porcelany), wącham liście które pozostały w gaiwanie - po 1 parzeniu zapach jest najbardziej dokładny. Jeśli jest to herbata dobrego grade'u to przelewam ją do drugiej filiżanki i wącham aromat pozostały w filiżance(coś na zasadzie wenxiangbei - informacje znajdziesz jak zgooglujesz te nazwę, dopisując na koncu "pl"). Wtedy wącham zapach samego naparu. Jeśli chodzi o dokładne wyczucie smaku to jest kilka sposobów. Pierwszy to po prostu chlipanie, siorbanie - nie wiem jak w waszych regionach się mówi. Przez to że chlipiemy, herbata przez prawie zamknięte usta wchodzi do buzi w postaci małych kropelek które są rozrzucane jak armata i osiadają na wszystkich kubkach smakowych i wtedy możemy poczuć prawdziwy, dokładny smak. Drugi sposób to, seria szybkich, małych łyczków, wtedy smak czujemy ciągle na języku i jest czas by zastanowić się co czujemy, gdyż dla niewprawionych w nazewnictwie smaków 100/150ml to za mało by się zastanowić. No i to chyba tyle. W między czasie obserwuję kolor naparu w każdym parzeniu, jego gęstość i przejrzystość(ostatnio ten temat mnie zaciekawił, pierwsze parzenia są duże mniej przejrzyste niż późniejsze), wygląd liści. No i chyba wszystko...

43
Herbaty zielone / Odp: tan cuong- opinie
« dnia: 23 Marzec, 2012, 20:22:00 pm »
Mateusz ma po części racje. Najbardziej popularna herbata wietnamska to tan cuong albo jako kto nazywać woli thai nguyen. Jest tam tak popularna jak u nas Saga.

Wietnamska tradycja herbaty jest dość dziwna, a jakość jej produkcji jak na kraj azjatycki jest wg mnie średnia. Ich herbaty mają co prawda inny smak niż inne, ale da się znaleźć dużo podobieństw do innych herbat, o czym z Mateuszem bardzo dobrze wiemy;p

Produkują tam tylko czarne i zielone i oolongi których nie piłem. Czarne są prawie wszystkie takie same, a zielonych rozróżniają tylko 3 podstawowe Lam Dong, Lai Chau i Thai Ngyuen. Ich nazwy wzięły się od prowincji, czy jak to tam Wietnamczycy nazywają.

W smaku można porównać je do Yunnan czy Keemun ale są bardziej miodowe można by rzec. Wietnam nie przywiązuje do herbat takiej wagi jak inne kraje, choć z roku na rok coraz to lepiej jest.

Co do Tan Cuong to jest słodka, łatwo przeparzyć...i dobra jest no;) Ale jest milion lepszych;)

44
Wszystko o sklepie eherbata.pl / Odp: Dostawy
« dnia: 22 Marzec, 2012, 17:16:26 pm »
to ja byym poprosił oolonga z Darjeelingu i jakieś wielkolistne czarne;);p

45
Herbaty na co dzień / Odp: herbata aromatyzowana
« dnia: 28 Luty, 2012, 08:56:51 am »
wtedy jest to na 348350345% zła herbata....a nawet i więcej.

Strony: 1 2 [3] 4 5 ... 21