Pokaż wiadomości

Ta sekcja pozwala Ci zobaczyć wszystkie wiadomości wysłane przez tego użytkownika. Zwróć uwagę, że możesz widzieć tylko wiadomości wysłane w działach do których masz aktualnie dostęp.


Wiadomości - Naz

Strony: 1 2 3 [4] 5 6 ... 9
46
Herbaty na co dzień / Odp: Herbata a zdrowie.
« dnia: 24 Styczeń, 2012, 17:50:56 pm »
Gdyby miały zły wpływ w Chinach, to tak samo by się działo w innych częściach świata. Jeśli kiedyś by miały wpływać negatywnie, to po prostu utarłoby się, żeby nie podawać herbaty młodzieży, a o takim czymś nie słyszałem.
Herbata jest smaczna, zdrowa i jeśli nie ma przeciwwskazań w związku ze zdrowiem, to można ją się raczyć:)

47
Gatunki herbat i rodzaje / Odp: Gatunki herbat dla początkującej...
« dnia: 22 Styczeń, 2012, 23:22:34 pm »
Do propozycji ziomiwana, dodałbym Yunnan zieloną, która odznacza się właśnie wyrazistym smakiem z goryczką, do tego Yunnan Lu Cha, która jest delikatniejsza od poprzedniej, ale parząc 3 min w 80 stopniach również wyczujesz gorycz. Rzeczywiście Che Tai Nguyen powala i uzyskasz z niej wiele nut smakowych w zależności od czasu i temp. parzenia, a ich zakres jest szeroki.

48
Herbaty na co dzień / Odp: Herbata a zdrowie.
« dnia: 22 Styczeń, 2012, 23:15:33 pm »
Napiszę o co mi chodzi, wykorzystując pytanie asior34... Herbata, która jest pita od wieków m.in. przez młodzież, w ilościach nie przekraczających zdrowego rozsądku, nie wpływała negatywnie na zdrowie, czy rozwój. Jeśli posiada związki hamujące starzenie, o czym też wiedziano od wieków, a zostało to poparte współczesnymi badaniami, nie należy od razu popadać w głębokie wątpliwości. Czas i praktyka pokazały, że nic złego się działo, więc będzie tak nadal, bez względu na badania naukowców. Kawy nie podawano dzieciom i nie podaje się, bo wiedziano, że jej pobudzające właściwości mogą mieć szkodliwy wpływ na najmłodszych. Podobnie jest z innymi produktami.

49
Gatunki herbat i rodzaje / Odp: Gatunki herbat dla początkującej...
« dnia: 21 Styczeń, 2012, 18:41:30 pm »
Witam, witam:)
Musiałabyś określić, jeśli chodzi o zielone, jakie preferujesz, czy są to wyraziste czy może delikatniejsze, z przewagą goryczki czy słodkości, proste czy bogate w smaku, a może jesteś otwarta na wszystkie...

50
Herbaty na co dzień / Odp: Herbata a zdrowie.
« dnia: 21 Styczeń, 2012, 18:19:44 pm »
Moja wypowiedź była niepełna... Pisząc o rzeczach ogólnie przyjętych miałem na myśli używki czy inne produkty spożywcze, które od lat, a nawet wieków są konsumowane i w jej wyniku nie szkodzą zdrowym ludziom.

51
Herbaty na co dzień / Odp: Herbata a zdrowie.
« dnia: 19 Styczeń, 2012, 21:16:51 pm »
Nie zwracaj uwagi na tego typu rzeczy, że coś może zaszkodzić, wpłynąć na nieprawidłowy rozwój, zwłaszcza jeśli jest to "rzecz ogólnie przyjęta"... Szukają dziury w całym.

52
Akcesoria / Odp: Zaparzanie Oolong
« dnia: 31 Grudzień, 2011, 19:27:06 pm »
W porządku, podejrzewałem po godzinie odpowiedzi i skrótowości całonocną imprezę:)Z oolongami nie mam dużego doświadczenia i chciałem wiedzieć, czy nie ma przeszkód w ich parzeniu, w zależności od stopnia fermentacji, w tym samym czajniczku z Yixing. Ale pobudki, co do osobnego zaparzania, tych "szanujących" się herbaciarzy mają praktyczne podłoże czy raczej estetyczne?

53
Akcesoria / Odp: Zaparzanie Oolong
« dnia: 31 Grudzień, 2011, 13:42:15 pm »
Krótko, ale dowiedziałem się czego chciałem, dzięki:)

54
Akcesoria / Odp: Zaparzanie Oolong
« dnia: 30 Grudzień, 2011, 23:19:38 pm »
Tym razem moje pytanie dotyczy parzenia oolong w yixing. Chodzi mi o to, czy w tym samym czajniczku można parzyć oolongi o wyższym i niższym stopniu fermentacji?

55
Akcesoria / Odp: Czajniczki i dzbanki do herbaty
« dnia: 30 Grudzień, 2011, 00:17:32 am »
Do czarnej herbaty dobrze sprawdzają się żeliwne czajniczki, które potrafią długo utrzymać wysoką temp., tak ważną dla czarnych herbat. Podstawą jest podgrzanie czajniczka, żeby temp. wody nie spadła drastycznie po wlaniu (czynię tak z każdym naczyniem, bez względy na materiał, z jakiego jest wykonany, jeśli zdążył ostygnąć lub czeka mnie pierwsze parzenie). W moim teście w niepodgrzanym żeliwie temp. gwałtownie spadła o 5 stopni, po czym długo się utrzymywała. Jednak ich cena jest dosyć wysoka.
Akurat posiadam pierwszy czajniczek, który przedstawiłeś i ze względu jego nieszkliwionego wnętrza używam tylko do herbat zielonych. Czajniki bez szkliwa w środku używa się do jednego rodzaju herbaty, bo łatwo pochłaniania aromaty. Czajniczki z Tokoname są właśnie bez szkliwa w środku tak jak pierwszy oraz trzeci, który przedstawiłeś. Tak jak mówił tomasz najlepsze, jeśli chodzi o uniwersalność, będą te szkliwione wewnątrz. Wpływ na smak herbaty ma także materiał, z jakiego jest wykonane naczynie.
Poczytaj kompetentne fora, blogi i książki o herbacie i uzyskasz dużo odpowiedzi na nurtujące Cię pytania, a resztę poznasz przez własne doświadczenie:)

56
Wszystko o sklepie eherbata.pl / Odp: Dostawy
« dnia: 16 Grudzień, 2011, 20:56:16 pm »
Najbardziej ucieszyły mnie nowości wśród zielonych:)Zacząłem od Yunnan Lu Cha, którego dzisiaj odebrałem wraz z czarną Iran Lahidżan, pierwszą moją herbatą spoza Dalekiego Wschodu:)

57
Herbaty na co dzień / Odp: Co teraz pijesz?
« dnia: 19 Wrzesień, 2011, 06:52:16 am »
Po nocnej zmianie zaparzyłem sobie Banchę. Przed snem jak najbardziej wskazana:)Mała zawartość teiny nie zaburzy szybkiego zasypiania, a jej zdrowe składniki z pewnością wspomogą regenerację organizmu. Zresztą po nocce zasypiam zaraz po przyłożeniu głowy do poduszki, więc nawet na pobudzające herbaty mógłbym sobie pozwolić:)
W opisach charakteryzowana jest jako bardzo łagodna, dlatego zwlekałem z jej zakupem. Wolę herbaty o wyrazistym smaku. Jednak miałem okazję dostać jej próbkę i spodobała mi się począwszy od suszu. Intensywny zapach zieleni bijący z liści, powalił mnie. Aromat naparu i smak przypomina Arachę. Nie jest mocną herbatą, ale smak jest wyrazisty. Dominuje w nim świeża zieleń. Do tego dochodzi słomkowy i rybny posmak. Do tej pory parzyłem we większych temp. i przez dłuższy czas.

58
Akcesoria / Odp: Czajniczki i dzbanki do herbaty
« dnia: 08 Wrzesień, 2011, 00:05:50 am »
Przetestowałem wreszcie bawełnianą ściereczkę na czajniczku Jednak najpierw wypróbowałem ją na żeliwie, które ma gładkie wnętrze pokryte emalią. Niestety po wytarciu pozostały ok. centymetrowej długości niteczki. Pewnie jeszcze gorzej wyglądał by gliniany czajniczek z chropowatym wnętrzem. Po prostu nie przeszły sprawdzianu i nie będę ich używał. Stwierdziłem, że lepiej pozostawiać otwarte czajniczki do wyschnięcia, żeby jak najmniej mechanicznie ingerować w ich wnętrze.

59
Herbaty na co dzień / Odp: sprzedaż herbat w Polsce
« dnia: 30 Sierpień, 2011, 20:05:46 pm »
Spora część polskiego społeczeństwa raczy się owymi trunkami, myśląc że ma w ustach wyborną herbatę. W końcu marka Lipton itp. dają poczucie nieuświadomionym rodakom w prawdziwej herbacie, że mają do czynienia z rarytasami. Sam niekiedy sięgam po puszkę zimnego napoju Lipton czy Nestea. Nie traktuję tego jako herbaty, lecz jak napisałem wyżej jako napój, podobnie jak colę. Na szczęście moja i Wasza pasja pozwala naszym zmysłom na poznawaniu tego co oddaje herbata w jej najlepszej postaci, realnej postaci... 

60
Herbaty na co dzień / Odp: Co teraz pijesz?
« dnia: 29 Sierpień, 2011, 23:00:21 pm »
Bi Hong Green Cha... Zdziwiła mnie ta herbata. Spodziewałem się mocnej, górującej goryczki, a tu wybija się w naparze smak, który określam jako "wędzonka", gdyż przypomina np. wędzone mięso. Owa nuta jest jakby jednym ze stanów - odmian goryczy... Owe smaki współistnieją, jednak "wędzonka" znacznie się wybija oraz czuć ją trochę prędzej. Gorycz pojawia się płynnie, żeby dalej towarzyszyć sobie. Do tego dochodzi cierpkość. W tym parzeniu gorycz jest dobrze wyczuwalna i wzmaga się wraz z cierpkością w miarę picia w porównaniu z innymi parzeniami, kiedy ta pierwsza była bardzo nikła. Myślę, że głownie za ten stan odpowiada ilość suszu. Wpływ pewnie ma także materiał, z którego jest wykonany czajniczek. Zastosowałem 3 min. parzenia w 70 stopniach po 5 gr liści na 220 ml w glinianym czajniczku.

Strony: 1 2 3 [4] 5 6 ... 9