Pokaż wiadomości

Ta sekcja pozwala Ci zobaczyć wszystkie wiadomości wysłane przez tego użytkownika. Zwróć uwagę, że możesz widzieć tylko wiadomości wysłane w działach do których masz aktualnie dostęp.


Wiadomości - Naz

Strony: 1 2 [3] 4 5 ... 9
31
Herbaty na co dzień / Odp: Przeziębienie a smak herbaty
« dnia: 14 Kwiecień, 2012, 18:02:07 pm »
Tak, tak, pu-erhy też się sprawdzają przy przeziębieniu. Właśnie przy zawalonych drogach oddechowych głównie brakuje tych słodkich nut. Jednak nie zdecyduję się na posłodzenie naparu:)Pozostanę przy wyrazistych herbatach, do tego robiąc mocniejsze napary.

32
Herbaty na co dzień / Przeziębienie a smak herbaty
« dnia: 13 Kwiecień, 2012, 13:42:36 pm »
Od ok. trzech dni zmagam się z dosyć silnym przeziębieniem. No i pojawił się problem z wyborem herbaty. Gardło i nos zawalone, co znacznie ogranicza doznania smakowe. Wydmuchany nos przed kosztowaniem niewiele pomaga. Po chwili ponownie jest pełny, a i chore gardło nie pozwala na pełną satysfakcję ze smaku.
W takim wypadku odstawiam delikatne i o złożonym smaku herbaty. Rezygnuję także z Gongfu. Sięgam po klasyczne czarne (w tym przypadku cejlońska) i mocne zielone np. teraz piję Che Tai Nguyen parzoną we wyższej temp. i przez dłuższy czas. Wczoraj skusiłem się na Gyokuro Asatuyu i nie odczuwałem tego smaku, co przed przeziębieniem. Nuty smakowe, które już się pojawiły, jedynie przypominały te poprzednie i w ogóle była płytka.
Jak to wygląda u Was, w takim wypadku, z doborem herbat? Może macie jakieś sposoby na przywrócenie właściwego odczuwania smaku?

33
Herbaty na co dzień / Odp: Długie odstępy między parzeniami
« dnia: 02 Kwiecień, 2012, 18:50:24 pm »
Przede wszystkim liczy się smak i aromat herbaty.

34
Herbaty na co dzień / Odp: Długie odstępy między parzeniami
« dnia: 02 Kwiecień, 2012, 12:47:34 pm »
Mój ma pojemność 0,75l. Używam czajniczka o pojemności ok. 130 ml. Oprócz pierwszych trzech lub czterech parzeń, na samym początku wlewam trochę wody do czajniczka w celu podgrzania. Przy drugiej turze po dwóch ewentualnie trzech parzeniach starcza mi wody na wypłukanie czajniczka. Przy pięciokrotnym parzeniu starczyłby cały termos, ale wolę wlać kolejny biały wrzątek, żeby mieć temp. wody na odpowiednim, wymaganym poziomie. Na razie parzę gong fu jedynie mocniej fermentowane Oolongi. Pierwsze trzy, cztery parzenia zajmują mi średnio od 30 do 40 min. A jak to wygląda u Ciebie, ziomiwan?

Janusz, lepiej wstać w dniu wyprawy jeszcze wcześniej i zaparzyć herbatę:)

35
Herbaty na co dzień / Odp: Jak pić herbatę?
« dnia: 01 Kwiecień, 2012, 19:40:13 pm »
Postępuję tak jak tanhayi, czy to przy gong fu czy parząc "zachodnim" sposobem. Oglądam, smakuję i wącham począwszy od suszu, kończąc na pustej czarce (w tym przypadku mogę tylko powąchać:) ). Parząc po "zachodniemu" najczęściej pierwszym łykom oddaję się w spokoju, a następnie przystępuję do innych czynności przy reszcie naparu. Chociaż zdarzy mi się tak zrobić także przy gong fu.

36
Herbaty na co dzień / Odp: Długie odstępy między parzeniami
« dnia: 01 Kwiecień, 2012, 19:30:27 pm »
Przede wszystkim napar zmienia smak. Nie poczujesz wtedy tego, co dana herbata ma najlepszego do zaoferowania. Po takim czasie musi być już napar schłodzony, nawet w termosie. Jakiego używasz termosu? Ja także termosu używam przy gong fu. Przy sześciu parzeniach dwukrotnie wlewam wodę do niego. Najczęściej dzieląc 4 na 2, ewentualnie po połowie.

37
Wszystko o sklepie eherbata.pl / Odp: Dostawy
« dnia: 05 Marzec, 2012, 17:25:54 pm »
Pokażą się jeszcze w sklepie internetowym jakieś czajniczki Yixing?

38
Herbaty na co dzień / Odp: Esenscja z czarnej herbaty
« dnia: 03 Marzec, 2012, 13:37:22 pm »
Moi rodzice też podawali mi napar z esencji, ale tak długo, to chyba nie trzymali fusów do kolejnych zalań. Z pewnością nie jest to zdrowe. Kiedyś na zadane przeze mnie pytanie o czas przetrzymywania liści do kolejnego parzenia, otrzymałem odpowiedź, że tak ok. po 12 godzinach w liściach pojawiają się szkodliwe substancje.
Nie stosuję takich metod przygotowania herbaty. Wiem ile potrzebuję czasy na zrobienie naparu i jeśli tego czasu jest mniej, to nie piję herbaty.

39
Wszystko o sklepie eherbata.pl / Odp: Dostawy
« dnia: 25 Luty, 2012, 17:13:52 pm »
Tym razem mam pytanie o czajniczki Yixing, czy niebawem pojawią się jakieś w sklepie?

40
Wszystko o sklepie eherbata.pl / Odp: Dostawy
« dnia: 18 Luty, 2012, 19:49:01 pm »
Jest, jest :)

41
Wszystko o sklepie eherbata.pl / Odp: Dostawy
« dnia: 18 Luty, 2012, 11:51:57 am »
Pewnie z czasem się pokaże.

42
Wszystko o sklepie eherbata.pl / Odp: Dostawy
« dnia: 17 Luty, 2012, 23:09:24 pm »
Mi pokazuje, że Huang Guan Yin jest niedostępny.

43
Wszystko o sklepie eherbata.pl / Odp: Dostawy
« dnia: 15 Luty, 2012, 00:18:44 am »
Super, że zielone zostały uzupełnione:)Mam pytanie o dostawę Fenghuang dancong, Huang Guan Yin, Bai Ji Guan oraz Finest Formosa?

44
Tematy luźne / Odp: herbata a kofeina
« dnia: 24 Styczeń, 2012, 19:31:51 pm »
Informacje na ten temat znajdziesz w dziale forum - "Herbaty na co dzień".
Herbaty działają na mnie w dwojaki sposób: dają kopa i poprawiają samopoczucie, co nie zawsze idzie w parze. Na podstawie własnych doświadczeń trudno zrobić mi taki ranking, bo różnie działają gatunki herbat z jednego rodzaju, dzień dniowi nierówny. Do tego dochodzi częstotliwość picia danego gatunku i nikłe doświadczenie, w niektórych rodzajach. Silnie pobudzała mnie Matcha, jednak w miarę częstszego sięgania po nią pobudzenie trochę opadło. Aktualnie najbardziej kopa daje mi parzenie Gongfu cha mocniej fermentowanych oolong'ów. Natomiast świetnie wpływają na moje samopoczucie zielone i pu-erh.

45
Herbaty dla miłośników / Odp: Nagrzewają się herbata - problem?
« dnia: 24 Styczeń, 2012, 17:57:09 pm »
Czytałem nawet o wskazaniach, co do przechowywania niektórych japońskich herbat w lodówce. Oczywiście trzymanie Matchy w lodówce nie podlega dyskusji.

Strony: 1 2 [3] 4 5 ... 9