Pokaż wiadomości

Ta sekcja pozwala Ci zobaczyć wszystkie wiadomości wysłane przez tego użytkownika. Zwróć uwagę, że możesz widzieć tylko wiadomości wysłane w działach do których masz aktualnie dostęp.


Wiadomości - mariusz

Strony: 1 ... 28 29 [30] 31
436
Herbaty pu-erh / Odp: pu erh
« dnia: 26 Sierpień, 2009, 16:03:45 pm »
Dziki Puerh, (yesheng) którego mieliście okazję próbować jest niebywałym rarytasem i majstersztykiem. Nie ma jednak prawie nic wspólnego z Pu erhami które znamy, dlatego że nie smakuje i nie wygląda jak one. Stąd zamiast posmaku starej klasztornej biblioteki, czuć w nim podobieństwo do najbardziej wykwintnych białych herbat. Liść, pochodzący bowiem ze starych i dzikich drzew Pu erowych, nie jest poddany żadnej fermentacji.

437
Herbaty na co dzień / Odp: jak lepiej?
« dnia: 26 Sierpień, 2009, 15:53:57 pm »
Jeśli ktoś lubi zimną to jeśli była ona zaparzona jako ciepła i naturalnie się schłodziła - to w pewnym okresie czasu nie traci na właściwości. Jeśli natomiast to odstawienie byłoby dłuższe - np na 24 godziny lub dłużej - to herbata tak pozostawiona nie dość że nie będzie smaczna, to im dłużej będzie stała - tym straci na właściwościach i niestety straci na reakcjach bakteryjnych z otoczeniem.

Ekstremalnymi przypadkami są niebywałe legendy o japońskich Ninja, którzy z herbaty Gyokuro robili bardzo silną i skuteczną truciznę - zakopując napar w ziemi na 30 dni :)

438
Herbaty na co dzień / Odp: Woda
« dnia: 26 Sierpień, 2009, 15:44:46 pm »
My w herbaciarni mamy Dar Natury - wybraliśmy tą wodę - choć na początku trochę zastanawiałem się czy taki skład będzie dobry, gdyż wapnia nie ma w niej mało:

Kationy
Wapniowy Ca2+   91,18 mg / l
Magnezowy Mg2+   15,19 mg / l
Sodowy Na+   10,00 mg / l
Potasowy K+   1,70 mg / l

Aniony
Wodorowęglanowy HCO3-   331,80 mg / l
Fluorkowy F-   0,18 mg / l
Chlorkowy Cl-   9,90 mg / l
Siarczanowy SO42-   27,57 mg / l

Okazuje się że woda ta ma bardzo dobry odbiór wśród nas i naszych klientów.
Nie zniekształca smaku zaparzonej herbaty i czuć że jest bardzo dobrej jakości.

Czy natomiast pospolita woda z kranu wystarczy aby przygotować dobrą herbatę? Moje zdanie jest takie że zależy to od tego gdzie mieszkamy i od tego jakiego czajnika stosujemy - czy jest on często czyszczony z kamienia itp. To może mieć bardziej decydujące znaczenie od jakości samej wody.

W tym podanym powyżej składzie wody której używamy daje się zauważyć też niska zawartość innych minerałów. To jest też kluczowa rzecz w przypadku herbaty - lepsza jest woda źródlana niż mineralna.

Z żywcem zdrój kiedyś się spotkałem - ale coś w tej wodzie faktycznie było niesmacznego.

Z tanich i sprawdzonych rozwiązań to polecam wodę źródlaną z odwiertu z aleksandrii - jest tania i dostępna w markecie real pod nazwą TiP, 5 litrów kosztuje 1,79 i jest bardzo fajna bo neutralna. Ta sama woda jest używana do hiszpańskiej marki Primavera - dystrybuowanej w Polsce.

Co do jeszcze czytania składu minerałów - kiedyś badałem która woda ma jakie minerały i wiem że dopiero wartości powyżej 100 mg/l są pod tym względem wartościowe. Najbardziej przydatne mineralnie popularne wody to muszynianka, muszyna (z dużą zawartością wapnia), kryniczanka i piwniczanka. Ale to dygresja, która nie ma nic wspólnego z herbatą - choć uważam że warto to wiedzieć.

439
Akcesoria / Odp: Czajniczki i dzbanki do herbaty
« dnia: 24 Sierpień, 2009, 12:47:36 pm »
Z żeliwem jak do tej pory mam mieszane doświadczenia. Czajniki potrafią być wyśmienite, ale jak dla mnie czasem zbyt gorące :) Zwłaszcza czarki się bardzo szybko nagrzewają i jak dla mnie nie spełniają zakładanych oczekiwań. Może w zimie są super, ale ja jestem herbaciano-całoroczny.

Czajniczek którym ostatnio się cieszę, ma świetnie wyprofilowany wąski dziubek. To jest coś, na co ostatnio bardzo zwracam uwagę. Lubię też mniejsze czajniczki, takie około 200-250 ml. Są one bardzo funkcjonalne i wystarczają akurat na wypicie jednego parzenia.

W załączniku, zrobione przed chwilką zdjęcie tego czajniczka.


440
Akcesoria / Odp: Termometr
« dnia: 24 Sierpień, 2009, 12:10:28 pm »
Mamy taki termometr herbaciany, tylko tak jak z wieloma innymi rzeczami - nie mamy go jeszcze w internecie... Ale to już wkrótce.

Co do temperatury wody, to faktycznie kilka stopni robi wielką różnicę. Podam przykład zwiniętych liści herbaty Phoenix Pearl. Temperatura zbyt wysoka, powoduje jej sparzenie - ale już 75-80 stopni jest za mało aby kuleczki się prawidłowo rozwinęły.


441
Wszystko o sklepie eherbata.pl / Opinie na temat sklepu
« dnia: 18 Sierpień, 2009, 21:48:45 pm »
Zapraszamy wszystkich, do zamieszczania opinii i sugestii na temat działalności naszego sklepu.

Opinia wyrażona na ten temat jest dla nas bardzo istotna. Jeśli chcecie nas pochwalić za coś, lub wydać negatywną opinię - piszcie proszę właśnie tutaj.

Jeśli znajdujecie coś w czym możemy się poprawić i być lepsi - również zachęcam do wypowiedzi. Na pewno nie jesteśmy doskonali i wiele pracy jeszcze przed nami aby móc zaspokoić Wasze potrzeby.

I jeszcze jedno - często powtarzacie w kontakcie z nami że jest w naszym sklepie to coś, co pozwala nam zaufać.

Bardzo się cieszymy, choć to duża odpowiedzialność i potężny kredyt zaufania od Was, gdyż zdecydować się na kupno herbaty, nie widząc jej na żywo i nie mogąc doświadczyć jej zmysłami to duża odwaga. Tym bardziej cieszymy się że już kilka tysięcy osób z Polski (i nie tylko), zdecydowało się na ten krok.

442
Akcesoria / Czajniczki i dzbanki do herbaty
« dnia: 16 Sierpień, 2009, 22:43:01 pm »
Czyli w czym parzyć i podawać herbatę.

Najbardziej zalecane jest parzenie i podawanie jednego rodzaju herbaty w danym czajniczku. Jeśli jednak nie stać nas na takie rozdzielenie i mnogość czajniczków - ważne jest aby z czajniczka w którym się parzy herbatę można było sprawnie oddzielić fusy od naparu.

W praktyce stosuje się różne zaparzacze, jednak chyba najwygodniejszym sposobem jest zaopatrzenie się w drugi dzbanuszek służący tylko do zaparzania.

Czajniczki powinny się dawać szybko i równomiernie ogrzewać, oraz mieć dobrą strukturę lejka. Np. tradycyjne prawdziwe czajniczki yixing - choć nie są duże, co w naszej kulturze czasami je dyskryminuje - potrafią świetnie nalać herbaty tak, aby nie uronić z niej ani kropli. Ich dynamika z jaką wypływa napar herbaty jest wartością samą w sobie i oddaje prawdziwą przyjemność ich użytkowania.

Zapraszam do dodawania zdjęć Waszych ulubionych czajniczków i opisywania ich zalet i wad. To będzie doskonały przykład dla osób, które chcą znaleźć dobry czajniczek dopasowany dla siebie.

443
Akcesoria / Zaparzacze
« dnia: 16 Sierpień, 2009, 22:27:15 pm »
Czyli jak o tym jak wygodnie i bezproblemowo parzyć dobre herbaty.

Zapraszam do dzielenie się Waszymi spostrzeżeniami. Ja osobiście używam zaparzacza w formie sitka bardziej - aby przelać z jednego czajniczka do drugiego napar w celu jego oddzielenia po zaparzeniu.

Zaparzacze o małej średnicy (np. 4,5 cm), radzę zastępować większymi, aby herbata nie była ściśnięta, gdyż inaczej dobrze się nie zaparzy. Oczywiście są herbaty, które już nie "urosną" :), wtedy te 4,5 cm może się okazać wystarczające. W przypadku herbat zielonych i bardziej wymagających - typu oolong, czy białych - zalecam korzystanie z innych form pozwalających na dosyć dużą swobodę liścia.

444
Herbaty oolong / herbaty oolong
« dnia: 16 Sierpień, 2009, 22:19:02 pm »
Jeśliby określać w dwóch zdaniach co to są za herbaty, rzekłbym że są to najmniej doceniane herbaty, ze względy na swój smak jak i właściwości.

Mówi się że klasyfikują się gdzieś między zieloną a czarną herbatą.
Błędem byłoby jednak takie ich zaszufladkowanie.
Mają bowiem różne oblicza - od jasnych,lekko fermentowanych, kwiecistych i lekkich herbat zbliżonych właściwościami do najlepszych gatunków zielonych herbat, aż po cięższe mocno fermentowane, przypominające bardziej - mocną czarną i charakterną herbatę, z często pieczonym lub miodowym posmakiem.

Tak różne oblicza herbaty oolong są naturalne, choć tradycyjne stare oolongi to bardziej kunszt herbacianych mistrzów, niż świetne warunki panujące na plantacjach.

Na świecie od mniej więcej dekady dopiero trwa moda na oolongi - chyba również dlatego, że badania wykazywały mocniejsze działanie na odchudzanie oolongów ze słynnych krzewów rosnących w górach Wu Yi, niż herbat Pu erh - które zresztą powinny być nazywane bardziej herbatami na "obniżenie poziomu cukru we krwi" niż na odchudzanie.

Jak widać - w dwóch zdaniach określić oolonga się jednak nie da :), ale w skrócie można nazwać je smaczniejszymi dla wielu osób od herbat zielonych, przy zachowaniu ich właściwości.

445
Herbaty białe / Biała herbata
« dnia: 16 Sierpień, 2009, 22:00:08 pm »
Pewnego razu gościłem u moich znajomych, którzy zagadnęli mnie o białą herbatę. Pytali dlaczego jest taka droga i skąd te jej właściwości, a jak uzyskali odpowiedź, zapytali - dlaczego zatem wszystkich listków nie zrywa się wcześniej - aby herbaty białej było więcej i aby była tańsza, jeśli jest taka zdrowa...

W białej herbacie myślę że tak naprawdę mitologizuje się jej nadprzyrodzone właściwości, tak jakby ilość przeciwutleniaczy była gigantycznie odmienna od herbaty zielonej. Piszę o tym, ponieważ często te najdroższe białe herbaty, dla zwolenników bardzo zdecydowanych smaków nie będą przedstawiały wielkich walorów.

Stanowią jednak zupełnie inną jakość, co większość potwierdza - np herbata Bai Hao Yin Zhen, do niedawna niedostępna na Polskim rynku, świetnie wpisuje się w miano tej najsłynniejszej.

Popularna Pai Mu Tan - ma w Polsce przynajmniej kilkanaście różnych obliczy. Stąd też możliwy jest jej zakup od nawet 11 zł za 100 g jak widziałem na allegro, do kilkudziesięciu zł/100g za gatunki mocno wybijające się ponad przeciętność.

Co decyduje o dobrej herbacie białej? Chciałoby się napisać że ilość tipsów, i tak jest w większości, lecz czy gdyby wszyscy mieli możliwość kupienia herbaty white monkey, paklum, białej afrykańskiej zomba pearls czy też indyjskiej sutton silver tips -  w tej samej cenie - to jaka uważana byłaby za najlepszą?

Mogę się jedynie domyślać.

446
Herbaty pu-erh / Odp: pu erh
« dnia: 16 Sierpień, 2009, 21:27:48 pm »
Ja się przyznaję, za pu erami nie przepadałem dotychczas w ogóle, choć jestem w stanie zrozumieć osoby które są w stanie się nimi zachwycać.

Niedawno jednak faktycznie zdarzyło mi się pić takiego puerha starszego, o nazwie nie powiem nic więcej, bo był to poczęstunek i nie wiem co to było - ale ten smak starej klasztornej biblioteki spowodował we mnie zastanowienie. Nie dlatego żeby był jakiś zupełnie nieznajomy, ale dlatego że pochyliłem się nad nim aby w niego wejść.
I zaskoczył mnie na tyle, że trochę zmieniłem podejście do tej herbaty.

O smakowych wolałbym się nie wypowiadać, bo jedynie wiem ze słyszenia że np. chińska wiśnia jest bardzo zrównoważona i smaczna, a pu erh fitness się 90% osób zachwyca.

Wszystko też uważam zależy od oczekiwań i różnych gustów.

447
Herbaty na co dzień / Przepisy herbaciane
« dnia: 16 Sierpień, 2009, 21:10:48 pm »
Swego czasu poszukiwałem inspiracji do przyjemnej, zdrowej i pożywnej herbaty mrożonej. Przeszukałem wiele stron, aby znaleźć sprawdzony przepis. Niestety nie udało się, a wiele przepisów było po prostu skopiowane z innych stron, a nie było dziełem własnych doświadczeń osób które przetestowały je na sobie.

Na początek zatem sprawdzony przepis na zieloną herbatkę mrożoną - który wynalazł Kuba:

Senche Imbir Cytryna zaparzamy w ilości 3 łyżeczek na 500 ml przez 3 minuty, dodając 2 łyżeczki cukru i małą ilość mięty. Wszystko mieszamy i oddzielamy fusy od naparu, po czym mocno schładzamy - docelowo w lodówce. Po mocnym schłodzeniu mamy świetną i zdrową herbatkę.

Zapraszam do dodawania sprawdzonych innych Waszych przepisów związanych z herbatą. (np. na własne ciekawe kompozycje)

448
Herbaty na co dzień / Jak wybrać i kupić dobrą herbatę?
« dnia: 13 Sierpień, 2009, 15:41:25 pm »
Temat teoretycznie prosty :) Przyjść, powąchać, pooglądać i się zdecydować... A jednak z obserwacji wynika, że nie jest to łatwe - gdyż najczęściej wybór jest za duży, a za mało pieniędzy w portfelu.

Poniżej polecam pod dyskusję mój artykuł, który na pewno nie oddaje wszystkich niuansów wyboru herbat, zwłaszcza nie ma w nim wielu technicznych rzeczy - jak patrzeć na liście, czy też jak uniezależnić się od warstwy wonno-emocjonalnej. Może ktoś też dopowie swoje spostrzeżenia:

Jak wybrać herbatę - poradnik

Zacznę od najważniejszej rzeczy, czyli podkreślenia, że każdy człowiek może mieć inny gust i upodobania. Tak się składa, że wielokrotnie próbując polecać komuś herbatę na wyraźne takie życzenie, w głowie miałem kilka ulubionych herbat które jak się później okazało - niekoniecznie dla kogoś były wybitne tak samo, jak ja je cenię.

Co zatem jest najważniejsze aby dobrać smaczną, dobrą herbatę? Czym należy się kierować, jakie kryteria przyjąć aby być zadowolonym z zakupu? Dostępność herbat na naszym rynku jest coraz większa, półki w sklepach uginają się od kolejnych kolorowych propozycji, również w ciągu ostatniego roku powstało mnóstwo sklepów internetowych kierujących się głównie zyskiem, oferujących wiele głównie aromatyzowanych herbat z racji ich popularności.

1. Klasyczne i aromatyzowane - jest to podział dosyć wyraźny wśród herbat, o którym warto pamiętać. Herbaty aromatyzowane (często z owocowymi, kwiatowymi dodatkami) to herbaty które raczą nas świetnym aromatem, unikalnymi mieszankami, pięknymi nutami wyczuwalnymi w naparach. Osoby zaczynające swoje przygody z herbatą w przeważającej większości skuszą się na pięknie pachnące i cudownie wyglądające herbaty. Należy pamiętać o dwóch ważnych rzeczach: nie wszystkie herbaty o tej samej nazwie smakują tak samo we wszystkich sklepach. Herbaty z dodatkami są świetne o ile nam się nie znudzą. Z tego też powodu zachęcam do próbowania różnorodnych smaków, aby można było czasami odkrywać na nowo już te, które są zapomniane.

Herbaty klasyczne mają tą przewagę nad aromatyzowanymi, że ich odkrywanie może być nie dość że pasjonujące w swojej naturalności, to w unikalny sposób może pomóc prawdziwe sekrety herbaty - jej wpływu na zdrowie, samopoczucie, różnorodności smaków, technik parzenia czy nawet nienasycenia (w przeciwieństwie do znudzenia).

Tutaj na chwilę zatrzymałbym się, pochylając się nad tym co głęboko zakorzenione jest w tradycji. Otóż herbaty chińskie i japońskie niosą za sobą bagaż niezwykłej istoty herbacianej. Odpoczynek, spotkanie z drugim człowiekiem to proste, lecz niezwykłe czynniki oddające sens. Jeśliby dodać do tego coś co jest istotne i cenne w naszych zabieganych czasach - poświęcenie uwagi drugiemu człowiekowi, chwila której nigdzie się nie spieszy - można wyrysować obraz rytualności i charakteru towarzyszącego czemuś więcej niż tylko w biegu wypitemu napojowi.
   
2. Smaczne i funkcjonalne - rozgraniczenie, według którego wyraźnie można ocenić sens nabywania herbaty. Oczywiście istnieje szereg zarówno mitów w tym temacie, jak również nie należy zapominać że wiele herbat jest zarówno smacznych (czasami na swój sposób), jak i są bardzo funkcjonalne. A więc należy może zadać sobie pytanie:
Czy herbata ma spełniać poza smakową funkcją jakieś inne ważne funkcje?

Np. ma:
wspomagać odchudzanie,
obniżać poziom cukru we krwi,
ma działać na nadciśnienie,
ma pobudzać do działania,
ma być łagodna dla żołądka,
ma być wspomagająca dla układu naczyniowo sercowego,
ma odmładzać,
ma oczyszczać,
ma ułatwiać koncentrację itd.

Podobnych funkcjonalności można wypisać bardzo wiele i warto o nich pamiętać również przy doborze herbaty. Warto jednak pomyśleć również o innych funkcjonalnościach, dostosowanych do pory dnia.

Z reguły lubimy herbatę parzyć do śniadania - nadają się wtedy wyśmienicie czarne herbaty Ceylon,  English Breakfast Darjelling, Yunnan Złoty,  Keemun, czy Panyong o doskonałym pełnym smaku. Pozwalają one zachować właściwą gospodarkę wodną organizmu, przy jednoczesnych bardzo dobrych walorach smakowych.

Aby wzmocnić walory porannego pobudzenia, jako doskonałą alternatywę dla kawy można stosować yerba mate. Dla osób pijących po raz pierwszy, warto posmakować różne odmiany smakowe (IQ, Orange, Cytrynowa, Egzotyczna), gdyż niekoniecznie czysta yerba wszystkim od razu przypada do gustu.

Jako również zdrową alternatywę dla dobrego rozbudzenia można świetnie stosować herbaty zielone (smaczne Senchę lub Lung Chinga), czy białe wśród których bardzo lubiany jest Pai Mu Tan

Z kolei popołudniu i wieczorem dobrze jest pamiętać o ziółkach (np. smaczna Dobra Noc) lub herbatach nie zawierających czynników pobudzających (zdrowe i popularne na świecie oolongi, czy napary z rooibosa)

3. Nazwa - wielokrotnie byłem świadkiem wojny cenowej na dane produkty. Jakkolwiek uważam, iż niska cena to jest element przyciągający - w przypadku herbat trzeba uważnie patrzeć na nazwę i pochodzenie danej herbaty. Ta sama nazwa herbaty (np. Sencha) występuje w rzeczywistości w wielu odmianach, jest produkowana przez wiele plantacji na których istnieje wiele różnic klimatycznych, sposobów wytwarzania itp. Nie dość powiedzieć - że rok w rok nawet z takiej samej plantacji wychodzą inne herbaty. Trzeba mieć tą świadomość, gdyż zwłaszcza wśród najsłynniejszych herbat klasycznych zdarzają się różne herbaty sprzedawane przez inne plantacje o tej samej nazwie herbaty co oryginalne. Np. w Chinach, istnieje 12 norm jakościowych herbaty. Nazwa handlowa końcowa jest najczęściej jedna.

4. Cena - ceny są różne w zależności od jakości oferowanych herbat. Najbardziej wybitnych herbat najczęściej nie ma w Polsce, z uwagi na mało rozwinięty rynek herbat w naszym kraju. Wielu nawet bardzo dobrych herbat, o których wie cały świat - u nas nie ma, z uwagi na nieopłacalność sprowadzania ich. Do tej pory rynek ulubieńców herbaty był tak znikomy i ograniczony do pasjonatów oraz do osób zadowalających się niższymi gatunkami, że żadna z wiodących hurtowni nie interesowała się sprowadzaniem herbat z wysokiej półki. Powoli się to zmienia, jednak rynek Polski jest mało chętny do zmian. Czy cena jest wyznacznikiem jakości dobrej herbaty? Nie zawsze. Tak samo jak nie zawsze można określić jaka herbata jest dla mnie dobra.  Podam przykład bardzo dobrej jakości herbat w naszym sklepie, po cenach niewygórowanych: Gunpowder Temple of Heaven, Keemun, Lung Ching, Che Tai, Genmaicha Iri Matcha, Ceylon Kenilworth

449
Herbaty na co dzień / Odp: Jaką herbatę pijesz do śniadania?
« dnia: 13 Sierpień, 2009, 14:32:45 pm »
O tym upośledzeniu wchłanialności minerałów w czasie jedzenia to wiem - jednak to chyba kwestia przyzwyczajenia - po prostu nie wyobrażam sobie śniadania bez takiej herbaty :)

450
Herbaciarnia Czarka na ul. Floriańskiej 13 w Krakowie / Sugestie i propozycje
« dnia: 12 Sierpień, 2009, 20:35:20 pm »
Jeśli ktoś chciałby coś zasugerować, zauważył coś co trzeba zmienić lub rozważyć do zmiany - prosimy o informacje. To pozwoli jeszcze bardziej nam się rozwijać i doskonalić w prowadzeniu naszej herbacianej pasji.

Strony: 1 ... 28 29 [30] 31