Pokaż wiadomości

Ta sekcja pozwala Ci zobaczyć wszystkie wiadomości wysłane przez tego użytkownika. Zwróć uwagę, że możesz widzieć tylko wiadomości wysłane w działach do których masz aktualnie dostęp.


Pokaż wątki - mariusz

Strony: 1 2 [3] 4 5
31
Herbaty dla miłośników / Moc herbaty w kontekście wydajności
« dnia: 12 Grudzień, 2009, 23:23:32 pm »
Tym razem chciałbym zacząć dyskusję na temat mocy w herbatach.

Często mówi się że jakaś herbata jest mocna lub słaba, określając w ten sposób przede wszystkim technikę zaparzania, jednak w tym wątku chciałbym abyśmy się podzielili spostrzeżeniami na temat mocy herbaty - w perspektywie jej wyrazistości i wydajności - czyli ile parzeń może wyjść z danej herbaty i co o tym decyduje.

Zacznę od tzw. herbat organicznych, gdzie zauważyłem niezbyt ciekawą regułę, w której to tzw. herbaty organiczne które mają certyfikaty nie charakteryzują się większymi walorami smakowymi od herbat które certyfikatu nie mają.

Może to złudzenie, gdyż nie miałem okazji do wielu takich prób - ale jednak zrodził się w mojej głowie taki scenariusz, że herbaty organiczne są w smaku nijakie i nie dorównują tym nieorganicznym.

Poza tym coraz bardziej powszechny jest trend pro ekologiczności, stąd istnieje pewna podejrzliwość iż wiele firm które w normalnych warunkach nie mogłyby konkurować stara się o takie certyfikaty, lansując jednak produkty trochę słabsze od konkurencji.

A co Wy na ten temat myślicie?

32
Herbaty dla miłośników / Najlepsze herbaty
« dnia: 11 Grudzień, 2009, 00:36:52 am »
Chciałbym abyśmy podzielili się wiedzą na temat najlepszych, najbardziej cenionych herbat w danych kategoriach (które lubicie) które piliście. Może ich być 5, może być 10, ważne abyście napisali które uważacie za naprawdę świetne herbaty, które moglibyście z czystym sercem komuś polecić i dlaczego.

Mam świadomość, że zarówno nasze smaki się zmieniają, potrzeby, herbaty które pijemy. Dlatego też termin najbardziej ceniona i polecana herbata (czyli najlepsza) niekoniecznie wiąże się z herbatą ulubioną, co do której uważamy że akurat w danym czasie ją często pijemy.

Na pewno herbaciane pasje to przede wszystkim poszukiwania, doświadczanie nowych smaków, eksperymentowanie z różnorodnym sposobem parzenia itd.
Zachęcam do podzielenia się swoją wiedzą i doświadczeniem.

Dla ułatwienia może proszę sobie wyobrazić że jedziemy na konkurs gdzie mamy zaprezentować swoje np. 5 typów. Muszą one być obiektywne, czyli zakładające że cechy tych herbat są tak ciekawe, że warto byłoby aby inni się z nimi zapoznali.

Zacznę może od zielonych herbat, które ja osobiście uważam za najlepsze:
1. Xi Hu Lung Ching - za moc, aromat, aksamitność i płynność smaku
2. An Ji Bai Cha - za moc, przenikający aromat, ostrość i słodkość w jednym
3. Phoenix Eyes - za posmak, który wchodzi jako "drugi"
4. Agari - za bardzo długi posmak, niespotykanie wypełniający i odświeżający usta
5. Formosa Bi Luo Chun - za tajwańską harmonię w tej ułańskiej kawaleryjnej dostojności i słodkości

Zastanawiałem się jeszcze nad Tai Pingiem, gdyż ostatnio bardzo mocno i mile mnie zaskoczył, ale to jak napisałem - nie przypływ chwili ma decydować o tym rankingu. Tak jak napisałem - te herbaty mogę polecić każdemu. Nawet jeśli komuś nie posmakują - będzie można doświadczyć z jak bogatą gamą smaków mamy do czynienia.

33
Tematy luźne / Wchłanianie magnezu
« dnia: 05 Grudzień, 2009, 11:01:28 am »
Oto wycinek opracowania o magnezie autorstwa Barbary Napiórkowskiej z aptekibatorego.pl:

Choć kawa i herbata wykazują znaczna zawartość
magnezu, to ich nadmierne spożycie powoduje niedobór tego pierwiastka. Mechanizm tego niedoboru jest złożony. Przewlekłe spożywanie pochodnych ksantynowych powoduje wypłukiwanie magnezu z jednej strony poprzez działanie moczopędne z drugiej poprzez działanie lipolityczne analogiczne do obserwowanych przy dużych dawkach adrenaliny
(wydzielanych np. pod wpływem silnego stresu).

Pobudzające działanie kawy i herbaty jest
ściśle powiązane z tkankowymi przemianami magnezu. Kofeina działa mobilizująco zarówno na układ nerwowy jak i na układ krążenia. Umożliwia szybszą regenerację organizmu (tylko pod warunkiem sprawnego układu krążenia). Jej podawanie powoduje jednak zmniejszanie rezerw magnezu w tkankach.

Współczesne warunki życia wymuszają potrzebę mobilizacji organizmu do okresowo intensywnej pracy. Filiżanka kawy może być wówczas pomocna. Nie powinien to być stały rytuał, ponieważ systematyczne, codzienne picie kawy przez wiele lat narusza złożoną równowagę pierwiastków w tkankach, a głównie powoduje niedobór magnezu.


Ponieważ magnez jest jednym z najważniejszych pierwiastków, dobrze jest wiedzieć o tym.

34
Herbaty na co dzień / Gdy cię bierze grypa lub przeziębienie..
« dnia: 25 Listopad, 2009, 00:57:00 am »
Jakie są Wasze herbaciane i ziołowe sposoby na grypę, przeziębienie i osłabienie organizmu?

Ja staram się ostatnio pić głównie Lapacho, choć nie jest ono dla wszystkich dobre (zwłaszcza nie dla kobiet w ciąży).

Ostatnio wymyśliłem bardzo praktyczny sposób, na który wcześniej nie wpadłem.. jak łatwo dziecko przekonać do Lapacho - wystarczy dodać soku malinowego oraz odrobinkę miodu.

Parę razy bardzo pomógł mi Kuding Cha, ale ze względu na ograniczoną dostępność - nie piję go za często.

Zaobserwowaliśmy też że ważne jest aby naprawdę dużo płynów pod różnymi postaciami przyjmować - w momentach osłabienia organizmu. Pozwala to na pomoc organizmowi w oczyszczaniu się ze szkodników...

35
Tematy luźne / Herbaciane wrażenia - czyli wspomnienia to do siebie mają...
« dnia: 23 Listopad, 2009, 01:39:38 am »
że chcesz czy nie chcesz - wracają :)

Dobre wspomnienia warto zachowywać i dzielić się nimi z innymi. Tym sposobem otwieram nowy mam nadzieję ciekawy temat wspominkowy. Czy były takie chwile które można przywołać - że były ciekawymi doświadczeniami związanymi z herbatą mniej lub bardziej pośrednio? Może znajdą się w nich wrażenia które sprawiły że jesteśmy kim jesteśmy i lubimy to co lubimy?

Mnie się na usta cisną chwile kiedy zwykła bułka z pasztetem i kubek ciepłej herbaty kilkanaście lat temu wprawiły mnie w gorcach w niezwykłe wprost zaskoczenie, kiedy to w trakcie pieszej wyprawy, śniegu, mrozu wiatru i innych przeciwności - mogłem docenić niezwykłość tych dwóch rzeczy... To była magiczna chwila, która z ciepłem kominka nie miała wiele wspólnego poza tym że była w sferze nierealnych marzeń...

36
To oczywiście nie do wszystkich - niektórzy bowiem są zatrzymani i trwają w tym stanie.

Chciałbym abyśmy podzielili się w tym wątku sposobami na odpoczynek przy ulubionej herbacie..

Akurat herbata niesie za sobą różny bagaż doświadczeń, jednak może stać się przyczynkiem do oderwania się, zatrzymania na ulotności chwili.

Co najbardziej lubicie?

Mnie zjawisko herbacianego "resetu" jak to powiedział niedawno pewien kolega nie zdarza się często choćbym tego chciał - ze względu na obowiązki i brak sytuacji że ktoś mi nie może przeszkodzić. Niemniej - bardzo lubię usiąść i patrzeć się na rozwijające listki, lubię też przelewać z czajniczków z których nie kapie...
Zdecydowanie wolę wieczór niż ranek, kiedy to wszystko pędzi..

37
Herbaty dla miłośników / Herbata o energii pozytywnej i negatywnej
« dnia: 23 Listopad, 2009, 00:52:26 am »
Czy wiecie że dana herbata może być pozytywna , czyli mieć pozytywną energię życiową? :) Według Chińczyków, może też mieć negatywną...
Wiem że dla niektórych może być abstrakcja :)

ale:
"Celem Tradycyjnej Chińskiej Medycyny jest przywrócenie harmonii ciała i umysłu przez zrównoważenie Yin i Yang oraz energii życiowej Qi, która płynie przez ciało czternastoma meridianami. Chińscy lekarze wierzą, że można udoskonalić przypływ QI, zwiększyć odporność organizmu, wzmóc siły witalne i przedłużyć życie." (cytat z książki - chińska medycyna)

Czasami jednak bywa tak, że dana herbata niekoniecznie jest smaczna ale chińczycy piją ją ponieważ ma to qi - czyli działa pozytywnie w zakresie wpływu na organizm. Tak jest ponoć z Pu erhami..

Nie jestem zaznajomiony dobrze z tym tematem, jak ktoś coś więcej wie - zapraszam do podzielenia się..

38
Herbaty na co dzień / Skuteczne odchudzanie się z herbatą?
« dnia: 23 Listopad, 2009, 00:12:07 am »
Temat o tyle ciekawy, że każdy ma pewne teorie na ten temat :)

Ja też, choć odchudzać się nie muszę - mogłem trochę z dystansu obserwować wysiłki pewnych osób w dążeniu do upragnionych celów, oraz dokonywać wnikliwych analiz popartych pewną naukową wiedzą.

Nasuwa mi się przy tym spostrzeżenie, iż tak naprawdę decydują o sukcesie nawyki które mamy lub które zdołamy w sobie wytworzyć. Nie chcę pisać o motywacji i wytrwałości, gdyż jest to pewien poziom na którym chyba nikogo nie trzeba przekonywać że brak otyłości to lepsze samopoczucie, więcej energii do działania, mniej chorób itp.

Zanim wkrótce zamieszczę część opracowanej przez nas instrukcji do zestawów "intensywnego oczyszczania" oraz "smacznego wyszczuplania",
chcę przekazać bardzo ważną informację,

aby herbaty Pu erh nie traktować jako panaceum na zgrabną sylwetkę.. Jest to bowiem świetna herbata (hmm kiedyś by mi to przez usta nie przeszło, gdybym nie poznał jej prawdziwe oblicza), lecz jej najważniejszą właściwością leczniczą jest wpływ na obniżenie poziomu cukru we krwi. Jeśli ktoś zatem pije tylko tą herbatę aby poradzić sobie z nadmiarem kilogramów, powinien włączyć również inne płyny i napoje, aby nie narobić sobie szkody.

A jakie są Wasze sposoby na skuteczne odchudzanie?

39
Zapraszamy na nasze spotkania wokół Yerba Mate. Na spotkaniu, możliwość nabycia bogatej wiedzy na temat Yerba Mate, darmowej degustacji, dyskusji.

Na każdym spotkaniu tworzy się unikalna atmosfera sprzyjająca opowieściom przy sączącym naparze Yerba Mate.

Najbliższe spotkanie odbędzie się 14 listopada o godzinie 18, poświęcone tematycznie marce Pajarito.
wstęp wolny

40
Zapraszamy na unikalny Pokaz chińskiej sztuki parzenia herbaty - Gongfu Cha.

Pokaz odbędzie się 10 listopada we wtorek o godzinie 18
Drugi pokaz w tym roku odbędzie się 8 grudnia we wtorek o 18

Zapraszamy szczególnie miłośników, tradycyjnych herbat chińskich - będzie to niebywała okazja zobaczyć w Krakowie jak na żywo wygląda prawdziwe Gongfu.

Prowadzący pokaz parzenia niedawno wrócił z Chin, gdzie technik herbacianej sztuki uczył się od przyjaciela - mistrza herbacianego Li.

Ze względu na ograniczoną pojemność naszej herbaciarni, prosimy chętnych o wcześniejszą rezerwację miejsc.

41
Wszystko o sklepie eherbata.pl / Opinie o nowych torebkach
« dnia: 16 Październik, 2009, 20:56:19 pm »
Ponieważ jesteśmy na etapie wprowadzania nowych torebek, bardzo bylibyśmy wdzięczni za wyrażone opinie na ich temat, czy jest to faktycznie zmiana na lepsze (tak jak nam się wydaje).

Nowe torebki cechują się jeszcze lepszymi parametrami szczelności, brakiem konieczności klipsowania (co dla wielu osób bywało niewygodne), a przede wszystkim ich wygląd również po dotarciu zamówień na miejsce - pozostaje niezmieniony w porównaniu do torebek które dotychczas używaliśmy. Obecnie pracujemy też nad etykietą, aby lepiej komponowała się z nową torebką.


42
Zapraszamy na pokaz Japońskiej ceremonii parzenia herbaty, który odbędzie się 23 października w piątek o godzinie 18 w naszej herbaciarni.

Wstęp wolny

Pokaz ma charakter opowieści o herbacianej drodze w Japonii, wyjaśnień znaczeń poszczególnych rytuałów. W centralnym jego punkcie znajduje się parzenie i picie herbaty według zwyczajów szkoły Urasenke, a następnie możliwość rozmowy z prowadzącym pokaz, Szymonem Boguszem - członkiem Stowarzyszenia Senshinkai w Krakowie.

Szymon dysponuje ogromną wiedzą na ten temat, przebywał przez rok w Japonii ucząc się herbacianego rzemiosła.

Po spotkaniu, istnieje możliwość nabycia herbacianych utensyliów w stylu japońskim (Chasen, Chawan, Chashaku, Natsume, duży wybór ręcznie wykonanych czarek japońskich)


43
Witam,

miło mi zaprosić, na degustacyjne poniedziałki o godzinie 17 w naszej herbaciarni.

Ten punkt programu mam nadzieję że na stałe wpisze się w nasze kalendarium.

Każdy uczestnik degustacji, będzie miał okazję do spróbowania herbaty oraz rozmowy na tematy herbaciane z prowadzącym i innymi uczestnikami.

Inauguracja sezonu :) 19 października w poniedziałek o 17. Wstęp wolny.

44
Na herbacianym szlaku / Czeskie herbaciarnie - czajownie
« dnia: 04 Październik, 2009, 22:28:39 pm »
Ponieważ Czesi kulturę herbacianą mają usytuowaną dosyć wysoko, powstało u nich w ostatniej dekadzie mnóstwo przyjemnych i oryginalnych miejsc, nawiązujących wystrojem do klimatów rodem z baśni tysiąca i jednej nocy. To co charakteryzuje wiele z tych czajowni, to jednak zwrócenie się w stronę bardziej bliskiego niż dalekiego wschodu. Stąd najczęściej, choć nie zawsze - można spotkać w nich popularne fajki wodne, wystrój przede wszystkim przybiera arabskie motywy.

Taki jest trend tych urokliwych miejsc, choć są cajownie które nastawiają się bardziej w stronę chińskiej kultury lub japońskiej (tych jest mniej). Zapraszam do dzielenia się spostrzeżeniami a przede wszystkim zdjęciami które przybliżą nam miejsca do których warto zajrzeć. Niebawem z naszej strony pierwsza porcja zdjęć.

45
Herbaty na co dzień / Eksperymenty herbaciane
« dnia: 30 Wrzesień, 2009, 15:50:49 pm »
Czyli co można zrobić z herbatą. Najbardziej popularne eksperymenty, to własne mieszanki.

Zapraszam do podzielenia się Waszymi pomysłami na ciekawe mieszanki - przy okazji od razu zdradzę że lubię używać herbaty Nepal lub Darjeeling - i dokładać do niej czarną herbatę chińską (np. Panyong) z domieszką Pai Mu tan lub charakterystycznego oolonga (np. Dung Ti). Uzyskanie dobrej proporcji nie jest trudne jeśli się wie, która herbata ma być dominująca.

Strony: 1 2 [3] 4 5