Pokaż wiadomości

Ta sekcja pozwala Ci zobaczyć wszystkie wiadomości wysłane przez tego użytkownika. Zwróć uwagę, że możesz widzieć tylko wiadomości wysłane w działach do których masz aktualnie dostęp.


Wiadomości - plan dnia

Strony: 1 [2] 3
16
Herbaty zielone / Odp: Lung Ching - jedna nazwa a różne oblicza :)
« dnia: 29 Maj, 2010, 17:25:07 pm »
Polecam  odwiedziny wioski Long Jing - ciekawe jak by sie Tobie  podobalo? Moze nazwa lunapark jest lepsza ?... Liscie do wioski  przewoza z innych rejonow w ukryciu ( zeby instytut badan jakosci i prawdziwosci Long Jing sie nie czepial) potem wytwarzaja te herbate przed bardzo licznymi turystami ( tlumy ) .  Niejednokrotnie ugniatajacy listki herbaciane jednoczesnie pala papierosy...itp... Osobiscie nie mam nic przeciwko ciekawej herbacie ktora dostarcza dobrego smaku i aromatu  ale dlaczego ma ta herbata imitowac Long Jing...? > wiadomo sprzedaje sie to za o wiele wyzsza cene...

17
Herbaty zielone / Odp: Lung Ching - jedna nazwa a różne oblicza :)
« dnia: 29 Maj, 2010, 14:00:50 pm »
Opowiedz >podpowiedz: Wioska Long Jing  a wlasciwie  caly rejon ( a tym ogrody XIhu ) jest niezbyt wielkim obszarem  na przemiesciach kilkumilionowego miasta Hangzhou. Ciekawe  gdzie wytawrzana  jest  znakomita wiekoszoc herbat  ktora trafia na rynek jako LONG JING  ?? bo w samych Chinach pita  jest przez milony a wlasciwie dziesiatki milionow ludzi.
W niewielkiej wiosce Long Jing  juz przed zbiorami  lokalni kupcy robia rezerwacje na herbate... ktora nie trafia do powszechenego obiegu. Latwo dostepny " Long jing "  to herbata  z innego rejonu - moze byc dobra gatunkowo - ale nie jest prawdziwym markowym produktem.

18
Akcesoria / Odp: Ceramika japońska
« dnia: 29 Maj, 2010, 13:32:05 pm »
Male sprostwanie 
HERBATA GYOKURO  opis  oraz – zestaw do parzenia  jest tutaj:
http://herbacianokaligraficznie.blox.pl/2007/11/HERBATA-GYOKURO-8211-zestaw-do-parzenia.html

19
Temat  rzeka... tylko wieloletnie doswiadczenie pozwla na rozpoznywanie.
Jak sie nie ma wlasengo ogrodu gdzie co roku krzew herbaciany dostracza  listkow to  moze specjalistyczne studia ?

20
Herbaty zielone / Odp: Lung Ching - jedna nazwa a różne oblicza :)
« dnia: 29 Maj, 2010, 06:56:56 am »
Wybaczcie  nie bede wam  psul humoru  wiec negatywnych opinii pisac nie bede. Bedac w wiosece Long jing  obserwujac  "cyrki"  jakie robia z ta herbata  nie bardzo jestem  czy  pije Long Jing czy cos innego.   Jak  smakuje  dostracza przyjemnosci, czuje sie delikatny aromat to  dobrze.

21
Akcesoria / Odp: Ceramika japońska
« dnia: 29 Maj, 2010, 06:47:56 am »
O niebo lepsze niż porcelanowe filiżanki?To zależy. Wedlug wskazowek jakie otrzymuje od nauczycieli >to zgadzam  sie z Toba połowicznie.
Fakt bezsporny jesli naczynie  pozwala bardziej skupić się na naparze to jest dobrze dobrane. Teraz mam pytanie do jakich herbat używasz  czajnika i czarki ktorych podales przyklady ?
Czy  do gyokuro albo wysokogatunkowej secha ? Bo te herabty dobrze czuja  sie w  malych porcelanowych naczyniach.  Tak tu w Japonii nauczaja, a   ja  pisalem  kiedys  o tym."HERBATA GYOKURO – zestaw do parzenia "  http://herbacianokaligraficznie.blox.pl/html/1310721,262146,20.html?9  Recznie wykonane i malowane naczynia porcelanowe maja swoj urok, moga byc bardzo wartosciowe jesli wykonal je mistrz ceramik.- choc nie zmieniaja  sie jak ceramiczne (gliniane)  ktore z dostarczaja wycieszenia.
 Teraz widze ze publikacji "Zapiski o herbacie " (http://www.nokaut.pl/szukaj/zapiski-o-herbacie-robert-tomczyk.html )  opis  " gyokuro pije sie a wlasciwie  delektuje sie z malych czarek " powinien byc bardziej dokladnie opisany. (Niestety zajelo byto  wiecej stron, czasu itp..) A i tak niewiele osob sie tym intersuje .]
Wracajac do japonskiej ceramiki  Przykady jakie dales  to naczynia do herbat japonskich typu : bancha, houjicha, zwykla sencha czy genmaicha - herbat ktorymi gasimy pragnienie.  O sprawie kolaboracji naczyn i herbaty mozna pisac bardzo duzo... Ale najwazniejsze jest przyjemnosc i zadowolenie jakie dostracza nam herbata.  Pogalebiajac  swoja droge " herbaciana " pojawia sie sparwa naczyn  jak  je  wybrac do danego gatunku herbaty czy okazji.

22
Herbaty dla miłośników / Odp: Niedostępne rarytasy
« dnia: 08 Maj, 2010, 03:38:56 am »
Wlasnie nie wiem jak to jest. Jesli wlasciciel Mariusz nie ma nic przeciwko temu zeby tu reklamowac herbaty dostepne  w innych  miejscach ...to  jednej strony  nie ma problemu , ale z drugiej strony jakos nieetycznie. Poniewaz  czasami docieram do  "niedostępnych rarytasow" -  nie wiem jak to opisywac zeby  nie byc " herbacianym snobem"

23
Wszystko o sklepie eherbata.pl / Odp: Co sądzicie o herbatach w saszetkach?
« dnia: 26 Kwiecień, 2010, 10:31:46 am »
dobre  - jak  nie ma nic innego  do picia  ::)

24
Herbaty dla miłośników / Odp: Niedostępne rarytasy
« dnia: 26 Kwiecień, 2010, 10:30:16 am »
W  Piatek powinienem byc w Anji..  wiec moze ?
Tylko jedna uwaga:   FORUM  nalezy  do  firmy E-HERBATA  -wiec  to nie etyczne  rozpisywanie sie  o herbatach  osiagalnych z innych zrodel niz  z tej firmy.

25
Herbaty białe / Odp: Biała herbata
« dnia: 26 Kwiecień, 2010, 05:04:03 am »
Co herbaty Anji Baicha...- troche skomplikowana historia. To co pojawia sie na rynku to wlasciwie Anji Bai Pian – wytwarzana z płodnego kzewu  „ Lonjing 43”. Miejsce upraw i obrobka liscia herbcianego jest taka sama jak „piewotna Anji Baicha „- ktora sie wytwarza z trudnego do upawy krzewu „ Bai ye......”  Anji to jeden z najstarszych oraz najbardziej docenianch regionow herbacianych.  „Znowu odkryty” jakies 30 lat  temu.. dziko rosnacy ( zdziczaly krzew „ Bai ye......”)  ma wlasnie bialy meszek na pąkach  - i dlatego nazywana jest baialą herbatą. ( W „ zapiskach o herbacie „  jest fotka lisci  - tego  krzewu -  troche  inne  niz   popularnej  Anji Bai Pian  ) 
 Historyczna nazwa  „bialych herbat” ma niewiele wspolnego z terazniejszymi „ herbatami bialymi „  jak np. Bai Mu Dan....Te z prowincji Fujian sa kalsyfikowane jako biale na podstawie procesu produkcji,  ale  zdrugiej strony Bai Mu Dan  jej podobne maja ten bialy meszek.
2
Jesli Baihao Oolongu jesli nie ma zbyt duzo bialych tipsow – to znaczy ze jego jakosc nie jest zbyt wysoka –  (na Tajwanie wszyscy farmerzy wychwalaja swoje  baihao oolongi iloscia  bailych tipsow )  A byc moze to  co posiadasz to historyczny „ Formosa Oolong”?
Co do polskich „cudownych”  opisow herbat itp.  To kiedys mnie to wkurzalo.  Dlatego  postanowilem puscic na rynek „ Notaki o herbacie „ – oparte na faktach.... choc musze przynac ze 60 %  jestem zadowolony i widze teraz  przydalo by sie wiencej dodac skorygowac.....zanudzajac malo przydatnymi historyjkami zwyklch czytelnikow.
p.s.
Z innej strony to jest tak ze herbata bardzo duzo uczy.. Teraz juz mnie nie rusza jak widze dziwne opisy czy kategoryzacje. Bo i w E- herbata – jest troche drobych  niescislosci  np. Liu Bao z okregu Guang Xi w prowincji Guangdong to nie herbata Pu-erh. Herbata Pu-erh wytwarzana jest wprowincji Yunnan. Ale kogo to obchodzi? (Chyba wlascieli ogrodow z Guang Xi )
Albo Lu An Gua Pian ma hybryde Lung Gua Pian ...


26
Herbaty dla miłośników / Odp: Niedostępne rarytasy
« dnia: 22 Kwiecień, 2010, 08:56:28 am »
Co do rarytasow jeszcze 5-10lat temu zakupy w interncie nie byly tak mozliwe jak teraz. Ma to swoje plusy i minusy. Wspaniale ze teraz mozemy dostac tak wiele gatunkow , ale nie zawsze wierzyc mi sie chce ze o sa to orginalne herbaty,(?) czy tez informacje na temat danego gatunku są poprawne.(?) Ostrych przykaldów podawać nie bede.
 Ale np. “Guo Bin Li Cha Mao Feng”  to wyselekcjonowana  Huang Shan Maofeng, jak podaje strona TeaSpring. com-  podarowano ja prezydentowi V.Putinowi. I wcale nie ma nic w tym niezyklego bo tak reklamuja  sie tez inne herbaciane strony np. Lu An Gua Pian
(http://www.lagp.com.cn/DocHtml/2009/9/22/94307381538.html)
 W moim przypadku staram sie dotrzeć do herbat ktorych nie dostaniemy w internecie. Najlepiej miec kontakt z wlascicielem ogrodu herbacianego.
Odwiedzanie ogrodòw herbacianych to najlepsze doswiadczenia poznania prawdziwego smaku danego gatunku, oraz warunkòw w jakich rośnie krzew herbaciany. Wlasnie jak pisal Lukas” warto się pofatygować osobiście na wschód, bo przy nie których cenach, to koszt przelotu znika”

27
Herbaty białe / Odp: Biała herbata
« dnia: 22 Kwiecień, 2010, 08:52:13 am »
Herbata biala robi troche zamieszania
白茶Baicha –znaczy biala herbata: Trzeba pamientac ze Anji Baicha – to herbata zielona – choc nazywa sie „ Biala herbata z Anji”. Podobnie jest z Liyang Baicha (溧阳白茶-raczej malo znana –  choc swietna w smaku)
"Bai Hao" to白毫 czyli “ Bialy Wąs ”  to termin uzywany w kategoryzacji  herbaty lisciatej – gdzie dominuja srebrno biale pąki...Baihao oolong ,  czy biala Baihao Jinhzen..
.w przypadku herbat czarnych – mamy termin PEOKE...to jest wlasnie chinskie znieszkatalcone slowo „ Bai Hao”

28
Herbaty zielone / Odp: Lung Ching - jedna nazwa a różne oblicza :)
« dnia: 11 Marzec, 2010, 12:08:36 pm »
Niestety  ostanio  nie mam okazji  delektowc sie herbata Long jin. Z jednej strony  wynika to ze jestem chyba juz tak zepsuty  ze poluje juz tylko na same  wyszukane odmiany (  Mei Jia Wu) ...Inna  sprawa  to system nazewnictwa  tego typu  herbat... czasami  to mozna sie pogubic w zahodniej klasyfikacji.

29
Herbaty zielone / Odp: Herbaty japońskie
« dnia: 11 Marzec, 2010, 11:52:09 am »
Shinmai - napisal chyba wysztko  co mozna  przekazac  na temat przechowywania  herbaty matcha. (Sa jescze drobne inwencje stosowane przez niekore osoby   ale  maraginalna  sprawa .)
 U mnie jest najbardziej popularna jest matcha w 20 gramowych puszeczkach.....czasami 2-3 razy bardziej droga niz mniej wartosciowa w puszce 40 gramowej. Jednakze   niedroga matcha (z 40sto  gramowej puszki)- wspaniale zdaje egzamin jako dodatek do slodyczy.
 Ze wzgledu  na szacunek ktory mam dla firmy E- herbata- do ktorej nalezy to forum  nie -podaje  miejsc gdzie  zaopatruje sie w matcha.  Mam nadzieje ze kiedys tez bede mial  okazje skosztowac matcha  w krakowskiej herbaciarni "czarka".

30
Herbaty zielone / Odp: Jak rozpoznać Senchę japońską od chińskiej?
« dnia: 16 Luty, 2010, 09:37:12 am »
Trzeba jeszcze dodac w Japonii wiekszosc herbat wytwarza sie z herbacianego krzewu "yabukita" - ktorego nasiona i sadzonki zabrania sie wywozic po za granice kraju kwitnacej wisni. Warunki klimatyczno- glebowe w Chinach sa inne niz w Japonii.
W Chinach nie ma tradycji wytwarzania herbat typu sencha – i tym samym rankingu jakosciowego. Z waszych opisow wynika  ze prawdopodobnie chinska sencha to jakis  produkt wytwarzany na skale masowa – takie herbaty produkuje sie takze na Tajwianie – malo kosztowne ale i bez szlachetnosci dobrego  gatunku.

Strony: 1 [2] 3