Pokaż wiadomości

Ta sekcja pozwala Ci zobaczyć wszystkie wiadomości wysłane przez tego użytkownika. Zwróć uwagę, że możesz widzieć tylko wiadomości wysłane w działach do których masz aktualnie dostęp.


Wiadomości - tomasz

Strony: 1 [2] 3
16
Herbaty dla miłośników / Odp: Jak rozpoznać „biały wrzątek”?
« dnia: 07 Listopad, 2012, 18:19:20 pm »
To znaczy że sam sobie ustawiam czas kolejnych parzeń? Ale chyba powinno być tak że kolejne parzenia następujące po tym pierwszym są coraz dłuższe?
To, ze coraz dłuższe to ogólnie prawda, ale nie zawsze. Wszystko zależy od rodzaju herbaty(np. pu erh, oloong)jak i konkretnej pozycji w tym gatunku. Dla różnych rodzajów gongfu wygląda to różnie, a i każdy dochodzi do pewnej wprawy na zasadzie doświadczenia z dana herbatą. Myślę, ze jeśli napiszesz prośbę o czasy do konkretnej herbaty otrzymasz wiele dobrych rad. Pozdrawiam.

17
Herbaty na co dzień / Odp: Woda
« dnia: 16 Wrzesień, 2012, 19:29:56 pm »
Po prostu nie wierzę w to że taki filtr jest w stanie z naszej kranówki uczynić wodę wskazaną do parzenia.

Tylko dodam, żeby od razu nie dyskwalifikować "kranówki" i nie wrzucać wszystkich "kranówek" do jednego worka. Jako przykład mam wodę u mojego kolegi na wsi z lokalnego ujęcia głębinowego(dla całego małego miasteczka), na której herbata wychodzi lepsza niż na wielu butelkowanych wodach.

18
modessef1- co za głupoty wypisujesz????
Niby dlaczego jest to szkodliwe??? Zastanów się co Ty wypisujesz. Wprowadzasz tylko niepotrzebny zamęt.
Można wypić i dwa litry herbaty dziennie i jest to całkowicie zdrowe.
Naprawdę bardzo idiotyczne jest stwierdzenie, że "wszystko w nadmiarze szkodzi".
Nie powiedziałbym tego...
Nawet woda zaszkodzi jeśli będziesz pił jej bardzo dużo, nawet wtedy gdy nie czujesz pragnienia. I nie chodzi tu o jakieś substancje szkodliwe w wodzie czy herbacie tylko o to, że NERKI TO NIE SPŁUCZKA TOALETOWA !!
Jak napisał modessef1 wszystko w nadmiarze szkodzi, czy to picie czy jedzenie, powoduje to szybsze zużycie organów ciała odpowiedzialnych za wydalanie.

19
Tematy luźne / Odp: Usuwanie produktu z koszyka
« dnia: 20 Marzec, 2012, 21:14:41 pm »
Jeśli dobrze rozumiem o co chodzi to zmienić ilość na "zero" i dać aktualizuj

20
Wszystko o sklepie eherbata.pl / Odp: Dostawy
« dnia: 14 Luty, 2012, 21:24:19 pm »
A jak wygląda sprawa z ciastkami pu-erh (Cooked Huang Yin Pu erh Cake ,3 Years Cooked Qi Zi Pu erh Cake ), czy w najbliższych miesiącach można się spodziewać?

21
Herbaty pu-erh / Odp: pu erh
« dnia: 23 Styczeń, 2012, 23:36:35 pm »
Krzysztof napisałeś:
"Masla i soli chyba nie dodaja w fazie ptodukcyjnej. "
Proszę rozwin ten temat (lub każdy kto coś o tym wie), tzn. gdzie można się na takie nieprzyjemności natknąć(tzn pu-erh'ow skąd unikać) oraz jaki miałby być cel tych zabiegów. Myślę, że w eherbacie takich produktów raczej nie można spotkać(prawda panie Mariuszu?)

22
Tematy luźne / herbata a kofeina
« dnia: 23 Styczeń, 2012, 23:30:36 pm »
Ciężko znaleźć informacje która herbata posiada najwięcej / najmniej kofeiny, myślę, że tak jak dla mnie dla wielu osób ciekawe okaże się przestudiowanie takiego "rankingu", tak więc proszę napiszcie co wiecie o zawartości kofeiny w różnych rodzajach herbat(zielone, białe, pu-erh, czarne, oolongi lekko i mocno fermentowane, żółte).

23
Akcesoria / Odp: Czajniczki i dzbanki do herbaty
« dnia: 27 Grudzień, 2011, 10:08:24 am »
Ja mogę polecić czajniczki z tej serii
http://www.nagomi.pl/ceramika-czajniczki-i-imbryki-dobin-o_c_77_1.html
Naprawdę dobra jakość i trwałość, a do tego jest naprawdę uniwersalny (szkliwiony od środka, nie przechodzi zapachem konkretnej herbaty wiec jest właściwie niewrażliwy na zmianę herbaty nawet z czarnej na białą - wystarczy wyczyścić ściereczką i woda)
Jeśli zdecydujesz się na parzenie w gong-fu to oczywiście gliniane czajniczki są wskazane, ale z tego co piszesz na razie wystarczy Ci taki czajnik, szczególnie jeśli chodzi o czarne.

24
Akcesoria / Odp: Gaiwan - gdzie szukać?
« dnia: 27 Listopad, 2011, 14:42:01 pm »
Ja co prawda w gaiwanie nigdy nie parzyłem, ale zasady są raczej takie same co w Yixing'u. Tak więc przy parzeniu oolonga w gong fu wypada zrobić co najmniej 5 parzeń [to raczej za mało dla dobrego oolonga] (np 90s, 20s, 60s,1,5min, 2min20s....kolejne średnio o połowę dłuższe), ale oczywiście to zależy od rodzaju herbaty, tak więc i czasy i ilość parzeń mogą się różnić. Trzeba wypróbować i opracować swoja metodę tak aby wyciągnąć maksimum z liści. Na około 150 ml spróbuj dać na początku łyżeczkę liści, sam zobaczysz czy to za dużo czy za mało, ale pamiętaj że oolong bardzo powiększa swoja objętość np. górski oolong z eherbaty wypełnia cały yixing 120ml po kilku parzeniach nawet jeśli na początku dało się niecała łyżeczkę. To co napisałem to raczej tyczy się oolongów słabo fermentowanych, z zielonymi niestety nie mam doświadczeń.

25
Akcesoria / Odp: Czajniczki i dzbanki do herbaty
« dnia: 08 Wrzesień, 2011, 11:41:30 am »
Dobra ściereczka nie powinna zostawiać "nitek" na gładkim żeliwnym czajniku, co do yixing ja tez nigdy niczym nie wycieram, jak mówisz najlepiej zostawić by sam wysechł.

26
Herbaty na co dzień / Odp: gdzie w Warszawie jest dostępna dobra herbata
« dnia: 16 Sierpień, 2011, 18:48:50 pm »
Ja tam nigdy nie szukałem stacjonarnych herbaciarni, bo w eherbacie od 80 zł jest przesyłka za darmo i można wybrać wszystko na spokojnie, dokładnie poczytać, nie tracąc czasu na wyjazd, no i oferta jest pewnie jedną z największych w Polsce :D Ale powodzenia w poszukiwaniach :-)

27
Akcesoria / Odp: Termometr
« dnia: 09 Lipiec, 2011, 14:41:08 pm »
Mam ten termometr już od dłuższego czasu i mogę co nie co powiedzie. Otóż jeśli chodzi o to czy trzeba zanurzyć cały, to różnica we wskazaniu pomiędzy sytuacja gdy zanurzona jest tylko końcówka, a zanurzony jest cały to jakieś 2-3 stopnie, co do dokładności wskazań, gdy jest cały zanurzony nie mam żadnych zarzutów, mierzy bardzo dokładnie.

28
Akcesoria / Odp: Czajniczki i dzbanki do herbaty
« dnia: 10 Kwiecień, 2011, 12:51:06 pm »
Z mojego doświadczenia żeliwny czajnik bez/ze zniszczona emalia do niczego się już nie nadaje, wolałbym nie gotować wody w powoli rdzewiejącym żeliwie. Także "wyskrobanie" reszty emalii na pewno nie pomoże, powłoka musi być jednolita, gładka żadne drobinki nie mogą się od niej odrywać, inaczej słabo jest z takim czajnikiem.

29
Akcesoria / Do gotowania wody
« dnia: 09 Kwiecień, 2011, 20:47:24 pm »
Kiedyś na jakiejś stronie[chyba była po angielsku] oglądałem zdjęcia i czytałem opis "naczynia" na którym ustawia się czajnik, a wewnątrz pali się węglem drzewnym[kształt mniej więcej walca o wysokości 5-ciu większych czajników żeliwnych, ozdobnie wykończony]. Wiem, że w tradycyjnej ceremonii herbaty wodę podgrzewa się właśnie na palenisku z węgla drzewnego, ale czy są to jakieś określone przedmioty/średniej wielkości paleniska, coś w rodzaju jak opisałem?

30
Herbaty dla miłośników / Odp: Zielona herbata - pytanie
« dnia: 08 Kwiecień, 2011, 11:37:23 am »

Cytuj
Zielone iście herbaty długo pozostawione w wodzie dodatkowo fermentują, wydzielając szkodliwe składniki.


A czy taka zależność jest też dla innych rodzajów herbat, ze zbyt długie parzenie powoduje wydzielanie się szkodliwych związków? Pytam mając wciąż w głowie wielokrotne zaparzanie gongfu gdzie np przy dobrym oolong-u długość wszystkich parzeń przekroczy np. 7 minut(i więcej). A może w tym przypadku ma znaczenie to ze ciągle jest "świeża" woda, lub nieduże przerwy między zalaniami, ale przecież jakby nie patrzeć liście są w wodzie dość długo(łącznie).

Strony: 1 [2] 3