Pokaż wiadomości

Ta sekcja pozwala Ci zobaczyć wszystkie wiadomości wysłane przez tego użytkownika. Zwróć uwagę, że możesz widzieć tylko wiadomości wysłane w działach do których masz aktualnie dostęp.


Pokaż wątki - maciek89

Strony: [1]
1
Witam.
Chciałbym dowiedzieć się jaki jest najlepszy sposób na zachowanie świeżości zielonej herbaty. Konkretnie chodzi mi o sposób przechowywania herbaty. Czy lepsze są puszki metalowe, czy porcelanowe. Jeśli chodzi o mnie, to kiedyś Matchę przesypywałem do metalowych puszek. Gdy Matcha się kończyła miałem problem z wyczyszczeniem puszki na sucho. Z tego co wiem, to metalowych puszek nie powinno się w środku myć wodą, ale tego też nie jestem pewien. Teraz Matchę przechowuję w porcelanie, a gdy herbatka się kończy, myję dokładnie porcelanowy pojemnik wodą, zostawiam do wyschnięcia i nasypuję nową Matchę.
Z kolei herbaty liściastej nie wysypuję z torebki. Całą torebkę (chyba aluminiową) wkładam do metalowej puszki i nie ma problemu z utrzymaniem takiej puszki w czystości.
Opisałem, jak to robię ja, ale nie mam pewności, czy jest to najbardziej optymalne rozwiązanie.
Pozdrawiam.

2
Herbaty na co dzień / Matcha - zapraszam do dyskusji.
« dnia: 14 Marzec, 2018, 18:50:18 pm »
Witam.
Chciałbym poznać Wasze doświadczenia i opinie na temat Matchy, czyli sproszkowanej japońskiej herbaty zielonej. Może na początek dyskusji zadam pytanie o sposób przygotowania. Próbował ktoś Matchę w wersji mocnej, czyli Koicha? Mi troszkę szkoda zalewać 4 gramy proszku wodą w zaledwie 40ml. Póki co piję tylko Usuchę (około 2 łyżeczki proszku zalewam 200ml wody). Może kiedyś spróbuję wersję mocną. Obecnie nie mogę się do niej przekonać. Usucha natomiast jest wyborna. Zapraszam do dyskusji.

3
Witam.
Chciałbym zapytać Was o wielokrotne zaparzanie tych samych liści zielonej herbaty.
Osobiście testuję obecnie Tamaryokuchę Ureshino i muszę przyznać, że najsmaczniejsza jest po drugim zalaniu wodą. Te same liście zaparzam 3-4 razy. W związku z tym chciałbym zapytać, czy raz zalane liście mogą leżeć odstawione w kubku na przykład przez 2 dni aż do następnego zalania? Czy raczej powinno się wszystkie zaparzania wykonać w ciągu jednego dnia lub nawet kilku godzin? Chodzi o to, czy nasiąknięte wodą liście tracą z czasem swoje właściwości albo mają tendencję do gnicia? Jeśli ktoś ma jakieś doświadczenia w temacie, proszę o podzielenie się nimi.
Pozdrawiam.

4
Herbaty dla miłośników / Kiedy przerwać gotowanie wody na herbatę?
« dnia: 12 Styczeń, 2018, 23:46:26 pm »
Słyszałem, że moment, w którym przerwiemy gotowanie wody ma również wpływ na jakość herbaty. Ja do gotowania dobrych herbat używam czajnika 1.3 litra, bez gwizdka i z pokrywką na górze. Gdy z szyjki czajnika zaczyna wylatywać para, otwieram pokrywkę i obserwuję wodę. Gdy na dnie czajnika zaczynają odrywać się bańki powietrza i lecieć ku górze, czekam jeszcze z kilkanaście sekund, aż będzie ich więcej i przerywam gotowanie. Nie doprowadzam do bulgotania wody, ponieważ taka woda traci powietrze, które wydobywa esencję herbaty. Przynajmniej tak słyszałem. Za eksperta się nie uważam, dobre herbaty piję od niedawna. Chciałbym poczytać Wasze opinie na ten temat.

Chciałbym zapytać jeszcze Was, czy jeśli gotuję wodę źródlaną z butelki na herbatę, którą zaparza się w 60 stopniach, to czy muszę wodę gotować do wrzenia, czy mogę wcześniej przerwać gotowanie?

5
Herbaty dla miłośników / Idealna woda do parzenia herbaty zielonej
« dnia: 10 Styczeń, 2018, 20:55:53 pm »
Witam wszystkich miłośników herbaty. Wiem, że temat był już poruszany na forum, ale chciałbym wznowić dyskusję. Chciałbym się dowiedzieć, jaką wodą zaparzacie luksusowe herbaty zielone np. Matcha lub Gyokuro. Używacie wody z dzbanka filtrującego, czy kupujecie wodę źródlaną z butelki?
Wyczytałem na forum, że wody mineralne odpadają i należy szukać wód źródlanych z jak najmniejszą ilością minerałów.
Ja ostatnio testowałem Oazę z Biedronki oraz pierwszą wodę dla niemowląt Aquila. Różnicy w smaku herbaty nie zauważyłem, ale ta pierwsza kosztuje 49gr za butelkę, a druga prawie 3 zł.
Co do tych dzbanków filtrujących, jakoś nie jestem przekonany.
Zapraszam do dyskusji.

Strony: [1]