Pokaż wiadomości

Ta sekcja pozwala Ci zobaczyć wszystkie wiadomości wysłane przez tego użytkownika. Zwróć uwagę, że możesz widzieć tylko wiadomości wysłane w działach do których masz aktualnie dostęp.


Pokaż wątki - tanhayi

Strony: [1]
1
Herbaciarnia Czarka na ul. Floriańskiej 13 w Krakowie / Noc Herbaty - 26 maja
« dnia: 29 Styczeń, 2012, 13:55:09 pm »
Witam;) Wstępnie deklaruje się Mariuszu;) Mógłbyś podać jakieś orientacyjne godziny? Bym transport sobie ułożył.

2
Akcesoria / Przechowywanie herbaty
« dnia: 14 Kwiecień, 2011, 20:27:37 pm »
Wiele amatorów pyta się...jak przechowywać. Mam nadzieję że ten temat wam pomoże.

Szkło
Czyli to w czym przechowuję herbatę 75% polskich herbaciarni. Herbata oprócz wilgoci nie lubi światła. Przeźroczyste szkła a nawet te zadymiane przepuszczają światło, które jest na tyle silne by wpłynąć na smak herbaty. Więc jeśli ktoś ma ochotę w takich przetrzymywać niech pamięta - zero światła! Zamknięcie powinno być dodatkowo uszczelnione.

Ceramika
Takie pojemniczki są szkliwione, albo nieszkliwione. Te 2 nie nadają się do długotrwałego przechowywania herbat! Chyba że jest to herbata dojrzewająca. Szkliwione jeśli są szczelne, jak najbardziej się nadają.

Papier
Czyli to w czym 50% polskich herbaciarni sprzedaje herbatę. Nie, nie, nie. Nie nadają się do długotrwałego przechowywania. Papier posiada swój indywidualny zapach, a herbata, jak to herbata go chłonie. Omijając smak herbaty, możemy się doczepić do szkodliwych substancji znajdujących się w papierze. Dużo sklepów dodaje jeszcze dodatkowe zabezpieczanie w postaci folii cynowej. Są one lepsze, ale i tak się nie nadają do przechowywania herbaty na dłuższy okres czasu.

Plastik
To samo co wcześniej, światło, szczelność, zapach. Więc kolejne - NIE! Do tej kategorii możemy zaliczyć chyba worki strunowe. Są one wykonane z czegoś podobnego do plastiku(?). Ale są one dużo, dużo lepszym rozwiązaniem. Ich wadą jest to, że są przeźroczyste. Sam tak przechowuje herbaty. Herbaty dostaję w szczelnie zamkniętych opakowaniach. Żeby wam przybliżyć ich budowę to coś mniej więcej w stylu "batonika". Tak jak kupujecie batonik w sklepie, tak ja dostaje herbaty. Otworze raz, to już nie zamknę. I gdy otworzę ją, wezmę potrzebną porcję, i resztkę zostawiam w papierku po "batoniku" i wkładam do woreczka strunowego. Polecam. Plastik - nie. Wyżej zaproponowany przeze mnie sposób - tak.

Pojemniki wykonane z LAKI
Natsume, chaki. Niektórym może pojęcia znane. Są wykorzystywane do ceremonii herbacianych. I nie nadają się do niczego innego. Nie!

Metal
Czyli to co większość ludzi posiada. Jeśli są szczelne, to jak najbardziej nadają się do przechowywania herbat. Kiedy są szczelne? Przy wieczku, powinna być gumka, która przyciska wieczko do pudełka i blokuje dostęp powietrza. Albo, kiedy ma podwójne wieko.

Drewno
Dawno temu gdy nie było innych rzeczy, mistrzowie herbaty przetrzymywali właśnie w drewnianych szkatułkach herbatę. By znaleźć dobry drewniany pojemniczek, trzeba się namęczyć. Nie może one być lakierowany. I nie może być wykonany z drewna które posiada swój zapach. Dwa dni myślałem nad tym czego używali Chińczycy w dawnych czasach. Czytałem o tym w dziele Pochlebkina(z niego wziąłem większość informacji do napisania tego tekstu). I przypomniało mi się z małą pomocą Google. Chińczycy używali drewna albicji. Nadają się one do przechowywania Pu Ehr. Wiadomo, herbaty te zyskują gdy mają kontakt z powietrzem. Jeśli chce się w nich przechowywać coś innego, muszą być one dodatkowo zabezpieczone. Jak? Niestety nie wiem. Pamiętam że w książce Pochlebkina była mowa o tym jak transportowano herbatę w XVIII w. z Chin do Rosji przez Mongolię. Nie jestem pewien swojej pamięci, ale pakowali herbatę w drewno uszczelnione skórą wielbłąda, żywicą - kilku warstwowo. Ale jak mówię - nie jestem tego pewien.


Mam nadzieję że komuś pomoże zacząć jakże niesamowitą przygodę z herbatami.

3
Tematy luźne / Kim właściwie jesteśmy?
« dnia: 16 Marzec, 2011, 14:33:36 pm »
Może banalny temat, ale myślę że warto. Na forum jest nas garstka. Więc może można byłoby się lepiej poznać? Gdyby każdy z nas coś powiedział o sobie lepiej by się nam rozmawiało. Znamy się niestety tylko z nicków.

Tak więc ja na imię mam Paweł i mieszkam w okolicach Katowic a dokładniej w Piekarach Sląskich. Jestem chyba najmłodszym fanem herbaty na tym forum gdyż dorosłość osiągnę dopiero w tym roku;) Jestem uczniem technikum, które wykształci mnie w zawodzie spedytora;)

4
Herbaty na co dzień / Tsunami
« dnia: 11 Marzec, 2011, 09:06:41 am »
Właśnie, jak owe tsunami wpłynie na aktualne zbiory? Wiadomo, Japonia jest "wąskim" państwem, tsunami nadeszło ze strony wschodniej. Więc na pewno plantacje ucierpiały. Ceny będę większe? Albo takie same a jakość pójdzie w dół? Albo nie odczują tego za bardzo?

5
Herbaty na co dzień / Herbata a zdrowie.
« dnia: 24 Luty, 2011, 17:12:01 pm »
Tak tak. Dziwny tytuł wątku. Jaka herbata w czym pomoże? Nie, nie, nie... nie chodzi mi o to że czerwona pomoże w diecie, zielona w spokoju a biała w koncentracji.

Czy jakaś herbata pomoże akurat na ból brzucha? Czy jakaś herbata pomoże na ból głowy?

Od rana mam problemy z brzuchem. I właśnie tak się zastanawiałem nad tym. Nie mam problemów trawiennych. Po prostu mnie boli, do tego jak coś dźwignę, spinają mi się mięśnie brzucha i boli bardziej, ale to nie forum diagnostyczne. Czy herbaty pomagają w jakichś konkretnych dolegliwościach? Od dawien dawna mnie uczono że na problemy z jelitami, gorąca gorzka czarna herbata. A co z innymi?

6
Herbaty na co dzień / Woda i jej temperatura.
« dnia: 10 Luty, 2011, 17:33:33 pm »
Wiem że temperatura jest bardzo ważna. Ale jak mam sprawdzić temperaturę wody gdy nie mam termometru? Każda herbata mi wychodzi inna, czasami mocniejsza, czasami słabsza. Pije tylko 2 herbaty, White Monkey i Huang Xiao. Macie jakieś sposoby na osiągnięcie idealnej temperatury?

Strony: [1]