Pokaż wiadomości

Ta sekcja pozwala Ci zobaczyć wszystkie wiadomości wysłane przez tego użytkownika. Zwróć uwagę, że możesz widzieć tylko wiadomości wysłane w działach do których masz aktualnie dostęp.


Pokaż wątki - Narquelie

Strony: [1]
1
Na herbacianym szlaku / Muzea herbaty
« dnia: 16 Czerwiec, 2014, 22:24:02 pm »
Świetna sprawa takie muzeum herbaty, prawda? Ktoś kiedyś może miał okazję zwiedzić? Słyszeliście o muzeum herbaty położonym bliżej, niż w te w Chinach lub w Indiach?

Chyba najciekawiej (przynajmniej z zewnątrz) prezentuje się Muzeum Herbaty w Meitan w Chinach, które jest największym budynkiem w kształcie czajnika na świecie (rekord Guinessa ;D) i ma prawie 74 metry wysokości. Meitan słynie z produkcji zielonej herbaty, tak więc postawienie takiego "herbacianego pomnika" w tym mieście nie jest przypadkowe. "Dzbanek" został otwarty w 2010 roku.Starsze od niego jest Chińskie Narodowe Muzeum Herbaty w Hangzhou w prowincji Zhejiang. Zostało otwarte 1991 roku i podzielone jest na sześć sal pokazujących historię herbaty oraz procesy jej przetwarzania.
Strona internetowa:

http://english.teamuseum.cn/

Na Sri Lance, parę kilometrów od miasta Kandy też istnieje spore Muzeum Herbaty powstałe w budynku starej fabryki herbaty:Może nie prezentuje się okazale, ale zawiera sporą wystawę maszyn używanych do obróbki herbaty, bibliotekę, sklep z herbatą oraz restaurację.

Strona internetowa:

http://www.ceylonteamuseum.com/home.html

2
Zapraszamy serdecznie na degustację tegorocznych Darjeelingów, która odbędzie się 2 czerwca (poniedziałek) o godzinie 18:00 w naszej Herbaciarni.

Link do wydarzenia na facebooku:

https://www.facebook.com/events/1492617000967717/?ref_dashboard_filter=upcoming

Udział w degustacji jest bezpłatny  :)

3
Na herbacianym szlaku / Festiwal wysokich temperatur we Wrocławiu
« dnia: 16 Maj, 2014, 13:56:13 pm »
Już jutro, czyli w sobotę 17 maja we Wrocławskiej Czajowni w ramach Festiwalu Wysokich Temperatur odbędzie się spotkanie z Andrzejem Bero, Petrem Novakiem i Miroslavą Randovą oraz wystawa dzieł wymienionych ceramików.

Zapraszam na fanpage wydarzenia: 

https://www.facebook.com/events/285850488243837/?source=1

4
Na herbacianym szlaku / Święto Herbaty 2014
« dnia: 03 Maj, 2014, 15:37:55 pm »
Znana jest data tegorocznego Festiwalu: 5-6 lipca 2014 roku. Są również pierwsze "przecieki" odnoście programu :)

http://www.swietoherbaty.pl/pl/

https://www.facebook.com/SvatekCaje

5
Tematy luźne / Herbata zielona poprawia pamięć?
« dnia: 25 Kwiecień, 2014, 17:29:49 pm »
W marcu ukazał się artykuł szwajcarskich naukowców, którzy przeprowadzili badanie nad wpływem zielonej herbaty na pamięć.

Link do artykułu: http://link.springer.com/article/10.1007/s00213-014-3526-1/fulltext.html

Badanie polegało na podaniu uczestnikom napojów na bazie serwatki, które zawierały 13.75 gram i 27.5 gram ekstraktu zielonej herbaty. Próbie kontrolnej podawano napój niezawierający ekstraktu. Oczywiście uczestnicy nie wiedzieli do której grupy należą. Następnie poddano ich serii testów, a mózgi badano przy pomocy rezonansu magnetycznego. Okazało się, że ekstrakt z zielonej herbaty poprawia pamięć roboczą dzięki zwiększeniu łączności ciemieniowo- czołowej w mózgu.

Niby kolejne dobre wieści na temat pozytywnego działania zielonej herbaty, jednak warto zwrócić uwagę na ilość uczestników badania- 12 osób. Próba zdecydowanie za mała, żeby dać wiarygodny wynik. Ponadto nie wykorzystano naparu z zielonej herbaty, a jej ekstrakt (jak zrobiono napoje do badań można przeczytać w artykule). Mimo wszystko dobrze, że takie badania są przeprowadzane i jest ich coraz więcej. Z roku na rok coraz więcej wiemy o właściwościach fascynującej rośliny jaką jest Camellia sinensis.

6
Yerba mate / Najbardziej pobudzająca yerba mate
« dnia: 15 Kwiecień, 2014, 18:41:54 pm »
Która yerba mate działa na was najbardziej pobudzająco? Dla mnie bardzo pobudzająca i zarazem smaczna jest Taragui sin palo. Jeszcze mocniejszego "kopa" dają paragwajskie yerby Pajarito i Colon. Zaskakująco dobrze stawia mnie na nogi również Taragui + energia. Swoją moc zawdzięcza odpowiedniej porze zbierania listków ostrokrzewu, kiedy mają one największą zawartość mateiny. Ciekawa jestem waszych doświadczeń w temacie yerbowego pobudzania :).

7
Herbaty dla miłośników / Susza w Indiach a pierwsze zbiory Darjeeling?
« dnia: 13 Kwiecień, 2014, 10:56:21 am »
W dniu 14 marca The Business Standard podawał, że z powodu suszy zbiory herbaty z rejonu Darjeeling spadły aż o 65% w marcu. Są to niepokojące wieści, ponieważ 10-15% herbaty Darjeeling FF zbiera się właśnie w tym miesiącu.

Ciekawą informacją jest skala produkcji herbaty w rejonach Darjeeling i Assam. Rejon Darjeeling produkuje 10 milionów kilogramów herbaty rocznie, natomiast Assam- 618 milionów kg rocznie, co stanowi 51% ogólnej uprawy herbaty w Indiach.

Link do artykułu :  http://www.business-standard.com/article/markets/dry-spell-could-mar-darjeeling-tea-114031901197_1.html

8
Wszystko o sklepie eherbata.pl / Wasze wymarzone herbaty w eherbata.pl
« dnia: 21 Marzec, 2014, 22:12:56 pm »
Czy są herbaty (bądź też inne produkty, w końcu nie samą herbatą człowiek żyje... istnieją też zioła, yerba mate, rooibosy itd. :) ) , których nie znaleźliście w naszym asortymencie, a chcielibyście, żeby się pojawiły? Jeśli tylko macie coś na myśli- napiszcie. Nigdy nie wiadomo, może akurat uda się spełnić czyjeś życzenie  ::).

9
Herbaty dla miłośników / Global Tea Hut, tea & tao magazine
« dnia: 26 Luty, 2014, 17:47:08 pm »
Myślę, że warto się z nim zapoznać, szczególnie, że duża część jest poświęcona herbacie i wszystkie numery można przeglądnąć w internecie za darmo:

http://www.globalteahut.org/

10
Inne / Gynostemma, Jiaogulan (Gynostemma pentaphyllum)
« dnia: 25 Luty, 2014, 21:01:59 pm »
Chińskie zioło, wciąż mało znane w Europie, nazywane jest inaczej ziołem długowieczności, ziołem nieśmiertelności, bądź "pięciolistnym żeń-szeniem" z uwagi na podobne do żeń-szenia działanie.

Wygląda dość niepozornie, szczerze mówiąc przypomina zwykły bluszcz  ::)

Jak widać można go z powodzeniem hodować u siebie w domu w doniczce. Kupienie nasion czy sadzonek w internecie chyba nie jest zbyt problematyczne.

Jiaogulan posiada bardzo szerokie właściwości lecznicze dzięki wysokiej zawartości saponin (substancji aktywnych obecnych również w żeń-szeniu, lecz w mniejszej ilości). Są one w tej roślinie nazywane gynozydami, gypenozydami lub gynosaponinami.

Każdy, kto próbował znaleźć informacje o działaniu gynostemmy, mógł dojść do wniosku, że jest ona dobra na wszystko. Leczy bezsenność, zwalcza stres, przywraca energię, dobre samopoczucie oraz spowalnia proces starzenia się  dzięki antyoksydacyjnym właściwościom gynosaponin. Reguluje metabolizm, poziom cukru we krwi, cholesterol, wzmacnia układ odpornościowy. Zwiększa sprawność mięśnia sercowego, przeciwdziała marskości wątroby, ma działanie przeciwbakteryjne, przeciwzapalne oraz przeciwbólowe...

Długo by wymieniać, lista wydaje się nie mieć końca. Większość właściwości została potwierdzona badaniami chińskich naukowców. Niestety mało jest badań na ten temat w innych krajach, dlatego pozostaje nam póki co zaufać Chińczykom.

Tymczasem polecam krótki materiał filmowy o jiaogulanie w wersji anglojęzycznej:

http://www.youtube.com/watch?v=S5DwcnZ8XYk

Macie jakieś doświadczenia z gynostemmą? Pijecie/piliście/pomógł Wam przy jakiejś dolegliwości? Może ktoś próbował hodować tą roślinę w domu?  ::)


11
Herbaty oolong / Japoński oolong
« dnia: 11 Luty, 2014, 21:39:05 pm »
Mieliśmy dziś okazję w herbaciarni skosztować japońskiego oolonga z Miyazaki (wyspa Kiusiu) o nazwie Kuchinashi (oznacza to gardenię po japońsku, którą nawet pięknie widać na opakowaniu):Liście przed parzeniem bardziej przypominają herbatę zieloną. Zapach określamy jako lekko kwiatowy, jednak wciąż bardziej zbliżony do herbaty zielonej, szczególnie kamairicha (co zrozumiałe, gdyż oolong ten jest robiony tą samą metodą co wspomniana herbata).Postanawiamy zaparzyć ją wodą o temperaturze ok. 90 st. przez 15 sekund z wcześniejszym budzeniem  :)Po pierwszym parzeniu możemy się przekonać, że to faktycznie bezsprzecznie oolong. Przypomina nam najbardziej tie guan yin, w aromacie jest bardzo kwiatowy. Niestety jest również cierpki, dlatego kolejne parzenia robimy już w niższej temperaturze.Seria krótkich parzeń w niższej temperaturze (ok. 80 st.) na szczęście eliminuje z niego większość cierpkości i wydobywa więcej kwiatowych tonów.

Na pewno jest to herbaciana ciekawostka warta spróbowania :)

W niniejszym poście wystąpili (poza herbatą):
Konrad (odpowiedzialny za dostarczenie herbaty, jej degustację oraz uwagi)
Monia- (odpowiedzialna za oprawę zdjęciową, degustację herbaty oraz uwagi)
Aga- (odpowiedzialna za napisanie tego posta oraz degustację herbaty i swoje trzy grosze)

12
Na herbacianym szlaku / Tea & Coffe World Cup 2014- Warszawa
« dnia: 29 Styczeń, 2014, 19:28:18 pm »
W tym roku międzynarodowe targi Tea & Coffe World Cup odbywają się w Warszawie 11-13 lutego:

http://www.tcworldcup.com/warsaw/

Ktoś się wybiera?  :)

Strony: [1]