Pokaż wiadomości

Ta sekcja pozwala Ci zobaczyć wszystkie wiadomości wysłane przez tego użytkownika. Zwróć uwagę, że możesz widzieć tylko wiadomości wysłane w działach do których masz aktualnie dostęp.


Wiadomości - wilkstepowy

Strony: [1]
1
Herbaty zielone / Odp: Lung Ching czy Long Jing
« dnia: 09 Październik, 2013, 18:02:08 pm »
Wiem wiem, że transkrypcja jest dla niemówiących po chińsku;) Dzięki, poczytam jak to wszystko odczytywać w pinyin, lepiej wymawiać poprawnie, a nie byle jak.
Choć w sumie chyba najlepiej by było wymawiać daną nazwę w zgodzie z dialektem/językiem regionu z którego pochodzi;)

2
Herbaty zielone / Odp: Lung Ching czy Long Jing
« dnia: 09 Październik, 2013, 16:03:33 pm »
"Kartofle" w jednym koszyczku mogą być zbierane z pietyzmem, dokładnie myte i chuchane, a "pyry" obok zbierane jak każde inne ziemniaki, nawet a pola obok (tylko rolnik inny). Taka według mnie jest różnica. Choć oczywiście jaśniej i klarowniej by było jakby nazewnictwo  było jednolite (później mogą być niuanse napisane). Ja tak to widzę:)

Czyli w efekcie jaka jest najpoprawniejsza wymowa nazwy herbaty? Z filmiku wynika że Lung Ching (lon dzin w przybliżeniu). A Robert Tomczyk pisze Longjing.
Czy to wychodzi na to że zapisuje się po chińsku, potem robi transkrypcję, a czyta się jeszcze inaczej?

3
Akcesoria / Odp: Jaki czajnik/zaparzacz wybrać?
« dnia: 06 Październik, 2013, 10:17:55 am »
Dzięki:) Ok to za kyusu będę się rozglądał

4
Herbaty dla miłośników / Odp: Literatura herbaciana
« dnia: 28 Wrzesień, 2013, 21:00:28 pm »
Bardzo fajny poradnik, wiedza w pigułce (choć oczywiście by się chciało by stron było duuużo więcej;))

A "Zapiski o herbacie" Roberta Tomczyka właśnie wczoraj listonosz przyniósł. Bardzo okazyjnie udało mi się kupić na Allegro:). Sporo wiedzy jest tam zawartej - zwłaszcza o samej herbacie, jej odmianach, historii. Czuję trochę niedosyt części praktycznej, ale mimo wszystko bardzo przydatna i ciekawa pozycja.


5
Akcesoria / Odp: Jaki czajnik/zaparzacz wybrać?
« dnia: 28 Wrzesień, 2013, 20:51:02 pm »
Wertuję różne wątki w szukając czajniczka dla siebie, ale ciągle powstają jakieś wątpliwości;).

Czajnik mam taki jak na zdjęciu, żeliwny - rodzice dostali go dawno temu od kogoś kto dostał od Chinki i nie wiedział co z nim robić, sami też nie za bardzo, więc przypadł mnie;). Idealnie się to zgrało z moją chęcią zgłębienia tematyki herbacianej, wyjścia poza zaparzacz w szklance. Ten czajnik jest jednak sporo za duży, 0.75 litra do niego wchodzi.

Doszedłem do tego, że najbardziej pasowałby mi chyba kyusu. Chciałbym czajniczek w miarę uniwersalny - zielone, białe, ale również np. oolongi (do czasu rozszerzenia kolekcji o yixingi itp) - czyli z wnętrzem szkliwionym, "rasowo" wyglądający, wygodny i jednoosobowy;).
Jednak nie wiem czy ten czajniczek nie jest trochę za duży? http://eherbata.pl/czajniczek-ling-223.html (zresztą jego wygląd nie do końca mi odpowiada).

Bardzo podobają mi się również gaiwany lub shiboridashi (jestem świadomy że pociąga to różnice w sposobie parzenia).

Ogólnie więc szukam naczynia, będącego początkowo głównym centrum parzenia, przekazującego później stopniowo funkcję parzenia poszczególnych typów herbat nowym naczyniom pojawiającym się wraz z rozwojem kolekcji. I nie będącego kosmicznie drogim. Trochę się gubię w tym wszystkim, a chcę racjonalnie do tego podejść :)


6
Na herbacianym szlaku / Odp: ekspedycja herbaciana chiny/tajwan 2013
« dnia: 25 Wrzesień, 2013, 22:10:47 pm »
Bardzo ciekawa relacja :D Jest szansa na owe filmiki?

7
Wszystko o sklepie eherbata.pl / Odp: Opinie na temat sklepu
« dnia: 25 Wrzesień, 2013, 21:19:18 pm »
Na początku chciałem się przywitać, gdyż to pierwszy mój post na tym forum :D

Dziś też odebrałem pierwszy zakup na eherbata. Super opakowania (nie spodziewałem się takich, myślałem że będą papierowe jak gdzie indziej), a zawartość jeszcze lepsza! To też początek bardziej "świadomego" podejścia do herbaty (wcześniej dużo się jej piło, z grubsza tylko przestrzegając instrukcji na opakowaniu;)). Sporo różnych zamówiłem (po dłuższym wertowaniu forum), piękne liście, piękne aromaty.
I czarka w prezencie :D - i do tego zielona, idealnie pasująca do mojego czajniczka żeliwnego.

Jestem bardzo zadowolony z zakupu, sklepu, obsługi, czasu realizacji. Chyba dobrze trafiłem;)

Ps. Sama herbaciarnia mnie również zaskoczyła - najpierw myślałem że na parterze będzie, potem że wystrój taki bardziej "kawiarniany" będzie itd. A tu taka miła atmosfera w środku. Aż się z tego wszystkiego nie przyjrzałem dobrze wnętrzu i zapomniałem że chciałem jeszcze obejrzeć czajniczki i inne akcesoria:) Tyle lat w Krakowie, a jakoś tam nie trafiłem. Innymi słowy będzie trzeba wstąpić kiedyś na herbatkę;)

Strony: [1]